Rusijos vakcina nuo koronaviruso Sputnik V, archyvinė nuotrauka

Švedijos laikraštis paaiškino, kodėl ES turi pirkti "Sputnik V"

(atnaujinta 10:34 2021.02.18)
Straipsnio autorė mano, kad kol kas visos ES pastangos įgyvendinti skiepijimo programą virsta visišku fiasko. Gilindamiesi į politinius klausimus, Europos pareigūnai pamiršta, kad pavojuje yra žmonių gyvybės

VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Straipsnio autorė Frida Valnor Švedijos laikraštyje "Dagens Industri" paaiškino, kodėl šaliai reikia pirkti Rusijos vakciną "Sputnik V".

Pasak jos, EK atstovė Ursula von der Leyen pripažino, kad Europos Sąjungos pastangos pradėti skiepijimo programą "virsta fiasko". 27 ES šalyse yra paskiepyti tik apie penki procentai gyventojų — šis skaičius yra mažesnis nei Izraelyje, JAV ir JK.

Žurnalistė priminė, kad šiuo rodikliu Sąjunga atsilieka nuo Serbijos. Šalies skiepijimo sėkmės priežastis yra Rusijos "Sputnik V" vakcinos ir kiniško preparato "Sinovac" pirkimas. Kaip paaiškino Serbijos ministras pirmininkas, vakcinacija yra ne geopolitinė, o sveikatos problema.

"Atrodo, kad šiai pozicijai pritaria daugelis Europos pareigūnų", — sakoma straipsnyje.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas taip pat pasisako už rusiško preparato pirkimą, jei Europos vaistų agentūra patvirtins šią vakciną. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas išsakė mintis apie gamybą pagal "Sputnik V" licenciją savo šalyse, o Vengrija nusprendė įsigyti rusišką preparatą.

"Visų jų argumentai yra vienodi: ES reikia daugiau tiekėjų, kad paspartintų vakcinaciją. Sunku su tuo nesutikti", — primena laikraštis.

Autorė primena, kad autoritetingas medicinos žurnalas "The Lancet" jau "palaimino" rusišką preparatą.

"Atrodo, neįtikėtina Rusijos sėkmė nustebino daugelį, tačiau nepamirškite, kad Rusija mokslo srityje tradiciškai yra stipri ir turi kuo didžiuotis", — pabrėžiama straipsnyje.

Taigi, laikraštyje pateikiamas Gamalėjaus centro 2015 metais sukurtos vakcinos nuo Ebolos pavyzdys. Rusijos tiesioginių investicijų fondas (RTIF) priėmė milijardo dozių užsakymą iš 20 šalių, o Rusija pasiūlė ES nusipirkti 100 milijonų dozių, jei preparatą patvirtins Europos vaistų agentūra.

Vakcina Sputnik V, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Наймушин

Žurnalistė pabrėžia, kad vakcinos "Sputnik V" nereikėtų atmesti vien dėl to, kad ji yra rusų — sėkmę kuriant preparatus reikėtų vertinti kaip visos žmonijos pažangą, nepaisant to, kuri šalis už jos stovi. Pasak Valnor, kalbama apie žmones, mirštančius be vakcinos, taip pat apie galimybę iš naujo paleisti Europos ekonomiką.

"Iš esmės, visa tai susiję su ES teisėtvarka. Mes vis dar galime išvengti fiasko", — užbaigė ji.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerija "Sputnik V" užregistravo 2020 metų rugpjūtį. Preparatas buvo sukurtas Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centre su RTIF parama. Vakcina sukurta remiantis gerai ištirta žmogaus adenoviruso platforma. Medicinos žurnalo "The Lancet" publikacijoje teigiama, kad "Sputnik V" parodė aukšto lygio saugumą.

RTIF sausio 29 dieną pateikė paraišką įregistruoti "Sputnik V" vakciną Europos vaistų agentūrai (EVA) ir patvirtino, kad paraiška buvo priimta. 

Anksčiau interviu "Ouest-France" prancūzų politologas Paskalis Bonifasas (Pascal Boniface) išsakė nuomonę, kad Rusija dėl koronaviruso vakcinos "Sputnik V" laimi geopolitinę pergalę. Eksperto teigimu, vaistų ieškojimas COVID-19 prevencijai ir jo platinimo problema paskatino "vakcinų diplomatijos" atsiradimą. Vakarų šalys čia atrodo ne per geriausiai, tuo tarpu Maskva laimi geopolitinį mūšį.

"Sputnik V" naikina antirusišką Baltijos šalių vienybę >>

Dar sausio pabaigoje Prancūzijos laikraščio "Le Figaro" skaitytojai pasidžiaugė pranešimais, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas kreipėsi dėl vakcinos "Sputnik V" registracijos Europos Sąjungoje.

Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė pasiūliusi Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pagalbą registruojant "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje. Ji pabrėžė, kad vaisto vartojimas šalyje galimas tik gavus Europos vaistų agentūros sutikimą. Tuo tarpu ES valstybė narė Vengrija nepriklausomai perka vakciną iš Rusijos Federacijos, tas pats sprendimas dabar svarstomas ir Čekijoje.

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
Švedija, ES, COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V, Rusija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (269)
Dar šia tema
Prancūzija paskelbė Rusijos geopolitinę pergalę dėl "Sputnik V"
Europa santykius su Rusija atvedė į aklavietę. Bet kažkodėl tuo nepatenkinta
"Sputnik V" vakcina nuo COVID-19 pasiskiepijo pirmasis amerikietis
JT paragino atsikratyti nacionalizmo vakcinos klausimu
Megan Markl

Naujas skandalas: Megan Markl viešai apkaltinta patyčiomis

(atnaujinta 23:07 2021.03.03)
Maištingosios hercogienės pavaldiniai pateikė skundą dėl patyčių darbo vietoje, tačiau nėščia žvaigždė ir toliau tai neigia

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Pavasario atėjimą pažymėjo naujas skandalas Elžbietos II šeimoje: princo Hario žmona Megan Markl buvo apkaltinta patyčiomis iš pavaldinių.

Leidinys "The Times" paskelbė įdomų straipsnį su buvusio hercogienės sekretoriaus Džeisono Knaufo (Jason Knauf) skundu. Laiškas buvo parašytas 2018 metais, jam dar dirbant hercogams. Padėjėjas paprašė apginti kolegas, kurie patyrė spaudimą ir nuolat buvo žeminami iš Markl pusės, tačiau nesulaukė jokio atsakymo.

Dabar informacija apie Markl patyčias tapo vieša: hercogienė viešai apkaltinta patyčiomis.

"Aš nerimauju, nes ji įbaugino du padėjėjus ir išvarė juos. Elgimasis su X peržengia padorumo ribas. Hercogienė visada randa auką patyčioms. Ji gąsdina Y ir bando nusmukdyti jos pasitikėjimą savimi", — sakoma padėjėjo laiške.

Informacijos paskelbimo priežastis: pavaldiniai norėjo, kad pasaulis žinotų jų įvykių raidos versiją, kol Megan ir Haris duos interviu Oprai Vinfri.

Dabar Markl neigia visus kaltinimus. Ji "liūdi dėl pastarųjų išpuolių" ir, pasak atstovų, "toliau dirbs skatindama atjautą visame pasaulyje ir stengsis rodyti gerą pavyzdį visiems aplinkiniams".

Tegai:
patyčios, Megan Markle, karališkoji šeima
Temos:
Karališkosios naujienos
JAV karinis jūrų laivynas

"Fox News": JAV ketino paskandinti Rusijos laivus prie Sirijos krantų

(atnaujinta 23:04 2021.03.03)
2018 metų balandžio mėnesį povandeninis laivas Viduržemio jūroje į Sirijos Arabų Respubliką paleido šešias raketas "Tomahawk"

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. JAV "Virdžinijos" klasės povandeninis laivas "USS John Warner" buvo pasirengęs paskandinti Rusijos laivus prie Sirijos krantų 2018 metais. Apie tai praneša "Fox News".

Pėstininkų kovos mašina K-17 Bumerang
© Sputnik / Михаил Воскресенский

2018 metų balandžio mėnesį povandeninis laivas Viduržemio jūroje į Sirijos Arabų Respubliką paleido šešias raketas "Tomahawk".

"Tada ji nugrimzdo po vandeniu ir pasirengė paskandinti visus Rusijos karo laivus, kurie imsis veiksmų prieš JAV laivyną šioje srityje", — rašoma pranešime.

Vienas iš taškų, iš kurio buvo paleistos "Tomahawk", iš tiesų buvo spąstai: JAV kariuomenė iš ten nesmogė į Siriją. Tačiau Rusijos karinio jūrų laivyno atsakomieji veiksmai dėl šio masalo taip pat tapo pretekstu JAV atsakymui, nurodo televizijos kanalas.

Tegai:
Sirija, laivai, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos gynybos ministerija nufilmavo bepiločių orlaivių šviesos šou
"Lokys" pakilo į orą: nufilmuotas Tu-95 skrydis esant žemai temperatūrai
Viskas dėl koordinačių sistemų. Ką Pašinianas apie "Iskander" pasakė ne taip
Kovo 4-oji

Kokia šiandien diena: kovo 4-osios šventės

(atnaujinta 23:15 2021.03.03)
Kovo 4 yra 64-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 301 diena

Šiandien saulė teka 07:00, leidžiasi 18:01, dienos ilgumas 11 val. 01min.

Mėnulis (priešpilnis) teka 11:12 val., leidžiasi 03:47 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Daina, Daugvydas, Girmantė, Kazimieras (Kazys), Kazimiera, Vaclova, Vacė.

Kovarnių diena

Kovarnių diena — sena lietuvių šventė, skirta pavasariui pašlovinti. Šiuo metu į Lietuvą parskrenda kovarniai, kovai.

Kovo 4-oji Lietuvos istorijoje

1877 metais gimė prozininkas Kazys Lekeckas. Mirė 1944 m.

1917 metais Kazys Kaluževičius, lietuvių cirko artistas. Mirė 1965 m.

1936 metais gimė Kęstutis Arlauskas, išleidęs istorines nuotykines apysakas "Bėglys" (1987), "Paslapties kaina" (1995).

Kovo 4-oji pasaulio istorijoje

1678 metais gimė italų kompozitorius Antonijus Vivaldis.

1791 metais Vermontas tapo 14-ąja JAV valstija.

1793 metais  antrai kadencijai JAV prezidento poste inauguruotas Džordžas Vašingtonas.

1861 metais įvyko 16-ojo Amerikos prezidento Abraomo Linkolno inauguracija.

1877 metais Maskvoje įvyko Piotro Čaikovskio baleto "Gulbių ežeras" premjera.

1917 metais Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai masiškai pradėjo trauktis Vakarų fronte.

1933 metais inauguruotas 32-tasis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas.

1952 metais Kinija apkaltino JAV panaudojus bakteriologinį ginklą Korėjoje.

1972 metais TSRS pasirašė naftos gavybos ir perdirbimo sutartį su Libija.

1994 metais dėl sprogimo Pasaulio prekybos centre Niujorke nuteisti keturi musulmonų teroristai.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai