Sputnik V, archyvinė nuotrauka

Lenkijos žiniasklaidos skaitytojai pasisakė skiepijimą "Sputnik V"

(atnaujinta 17:39 2021.02.18)
Skaitytojai įsitikinę, jog blogų žinių apie vakciną nebuvimas leidžia laikyti ją saugia, o valdžiai reikėtų atsižvelgti į kitų vakcinų tiekimo sunkumus ir greičiau spręsti, kaip paskiepyti šalies gyventojus

VILNIUS, vasario 18 — Sputnik. Lenkijos interneto portalo "Interia" skaitytojai pritarė idėjai šalyje naudoti Rusijos vakciną nuo COVID-19.

Vartotojai pasmerkė Lenkijos valdžios institucijas už atsisakymą atskirti politiką ir visuomenės sveikatą ir paragino susitarti su Rusija.

"Kvailumo viršūnė skųstis vakcinų trūkumu ir tuo pat metu nenaudoti rusiškų. O gal susitarti su Maskva, gaminti "Sputnik" Lenkijoje ir eksportuoti į kitas šalis?" — paklausė skaitytojas.

"Gali būti, kad "Sputnik V" pateks į Lenkiją, bet tik aplinkeliu, per Vokietiją. Vakciną pirksime iš vokiečių, kaip ir rusiškas dujas", — sakė kitas skaitytojas.

Vienas iš skaitytojų apkaltino Lenkiją perdėta rusofobija ir valdžios institucijų noru pasmerkti piliečius ligoms ir mirtims, kad tik nepirktų "rusiškų vakcinų".

"Rusijos vakcina nėra skirta lenkams. Net jei ji būtų visiškai saugi ir 100 % veiksminga, Lenkija nebūtų jos pirkusi. Pirma, išdidumas to neleis, antra, jau 30 metų oficiali ideologija liepia mums nekęsti Rusijos", — teigė kitas skaitytojas.

Be to, vartotojai pažymėjo, kad jei po vakcinacijos "Sputnik V" būtų atskleistas koks nors šalutinis poveikis ar mirtis, žiniasklaida jau būtų paskelbusi šią informaciją.

"Blogų žinių apie šią vakciną nebuvimas įtikina mane, kad ji yra gera", — apibendrino skaitytojas.

Lenkija šiuo metu gauna dviejų gamintojų — "Pfizer" ir "Moderna" — vakcinas. Pastaruoju metu "Pfizer" sumažino siuntų gabenimą į daugelį šalių, įskaitant Lenkiją, paaiškindama tai gamyklos rekonstrukcija Belgijoje. "Moderna" taip pat vėluoja pristatyti vakciną į Lenkiją.

Anksčiau Švedijos laikraščio "Dagens Industri" straipsnio autorė Frida Valnor paaiškino, kodėl šaliai reikia pirkti Rusijos vakciną "Sputnik V".
Pasak jos, EK atstovė Ursula von der Leyen pripažino, kad Europos Sąjungos pastangos pradėti skiepijimo programą "virsta fiasko". 27 ES šalyse yra paskiepyti tik apie penki procentai gyventojų — šis skaičius yra mažesnis nei Izraelyje, JAV ir JK. Žurnalistė priminė, kad šiuo rodikliu Sąjunga atsilieka nuo Serbijos. Šalies skiepijimo sėkmės priežastis yra Rusijos "Sputnik V" vakcinos ir kiniško preparato "Sinovac" pirkimas. Kaip paaiškino Serbijos ministras pirmininkas, vakcinacija yra ne geopolitinė, o sveikatos problema.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas taip pat pasisako už rusiško preparato pirkimą, jei Europos vaistų agentūra patvirtins šią vakciną. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas išsakė mintis apie gamybą pagal "Sputnik V" licenciją savo šalyse, o Vengrija nusprendė įsigyti rusišką preparatą. Dar prieš tai Merkel sakė pasiūliusi Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pagalbą registruojant "Sputnik V" vakciną Europos Sąjungoje. Ji pabrėžė, kad vaisto vartojimas šalyje galimas tik gavus Europos vaistų agentūros sutikimą. Tuo tarpu ES valstybė narė Vengrija nepriklausomai perka vakciną iš Rusijos Federacijos, tas pats sprendimas dabar svarstomas ir Čekijoje.

Anksčiau interviu "Ouest-France" prancūzų politologas Paskalis Bonifasas (Pascal Boniface) išsakė nuomonę, kad Rusija dėl koronaviruso vakcinos "Sputnik V" laimi geopolitinę pergalę. Eksperto teigimu, vaistų ieškojimas COVID-19 prevencijai ir jo platinimo problema paskatino "vakcinų diplomatijos" atsiradimą. Vakarų šalys čia atrodo ne per geriausiai, tuo tarpu Maskva laimi geopolitinį mūšį.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerija "Sputnik V" užregistravo 2020 metų rugpjūtį. Preparatas buvo sukurtas Gamalėjaus epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centre su Rusijos tiesioginių investicijų fondo parama. Vakcina sukurta remiantis gerai ištirta žmogaus adenoviruso platforma. Medicinos žurnalo "The Lancet" publikacijoje teigiama, kad "Sputnik V" parodė aukšto lygio saugumą.

RTIF sausio 29 dieną pateikė paraišką įregistruoti "Sputnik V" vakciną Europos vaistų agentūrai (EVA) ir patvirtino, kad paraiška buvo priimta. 

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcinacija, vakcina, Sputnik V, Lenkija
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (265)
Dar šia tema
"Sputnik V" vakcina nuo COVID-19 pasiskiepijo pirmasis amerikietis
Rusija pranešė apie didelį susidomėjimą "Sputnik V" pasaulyje
JT paragino atsikratyti nacionalizmo vakcinos klausimu
Maskvoje bus išbandyta nazalinio tipo "Sputnik V" vakcina
Šulinys

Pensininkė įkrito į 16 metrų gylio šulinį ir išgyveno

(atnaujinta 19:08 2021.02.27)
Kaimynas pasidarė virvines kopėčias ir nusileido į šulinį, kad palaikytų moterį virš vandens, kol atvyks gelbėtojai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Gelbėtojai Amerikos mieste Silvertone, Oregone, išgelbėjo pensininkę, įkritusią į 16 metrų šulinį, praneša "The Oregonian".

Vasario 18 dienos rytą 80 metų moteris įkrito pro medinį šulinį dengusį dangtį. Ji įkrito į 16 metrų gylį, iš dalies paniro į vandenį, tačiau išgyveno.

Kaimynas pasidarė virvines kopėčias ir nusileido į šulinį, kad palaikytų moterį virš vandens, kol atvyks gelbėtojai.

Gelbėtojai nukentėjusiąją ištraukė iš šulinio. Ji buvo sąmoninga, tačiau patyrė traumų ir hipotermiją. Sunkios būklės paguldyta į ligoninę.

Anksčiau pranešta, kad ketverių metų berniukas JAV Teksaso valstijoje įkrito į 13 metrų gylio šulinį ir ten praleido kelias valandas, kol gelbėtojai jį surado.

Tegai:
Šulinys
Alkoholis stiklinėse

Didžiosios Britanijos mokslininkai nustatė daugiausia "geriančias" profesijas

(atnaujinta 11:07 2021.02.27)
Liverpulio universiteto mokslininkai išanalizavo didžiausio ilgalaikio tyrimo "UK Biobank" dalyvių duomenis, tyrinėdami paveldimumo ir aplinkos įtaką tam tikrų ligų vystymuisi

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. JK atlikto tyrimo metu didžiausias alkoholio vartojimo lygis buvo tarp vyrų, dirbančių statybos ir gamybos pramonėje, ir tarp moterų lyderių. Straipsnis paskelbtas BMC Public Health žurnale.

Liverpulio universiteto mokslininkai išanalizavo didžiausio ilgalaikio tyrimo "UK Biobank" dalyvių duomenis, tyrinėdami paveldimumo ir aplinkos įtaką tam tikrų ligų vystymuisi. Norėdami įvertinti profesijos ir alkoholio vartojimo ryšį, autoriai išanalizavo daugiau nei šimto tūkstančių žmonių nuo 40 iki 69 metų duomenis, įtrauktus į JK "Biobank" duomenų bazę 2006–2010 metais.

Anketoje dalyviai pranešė apie savo savaitinį alkoholio vartojimą ir profesinę veiklą. Į tyrimus buvo įtraukti vyrai ir moterys, kurie per savaitę išgeria daugiau nei 35 ir 50 alkoholio vienetų. Vienetas — 10 mililitrų arba 8 gramai gryno alkoholio. Pavyzdžiui, taurėje vyno ar bokale alaus yra nuo vieno iki trijų alkoholio vienetų.

Tarp vyrų mokslininkai pastebėjo didžiausią alkoholio vartojimo lygį tarp statybų ir pramonės specialybių darbuotojų, taip pat tarp valytojų, o mažiausią — tarp dvasininkų, gydytojų, fizikų, geologų ir meteorologų.

Tarp moterų daugiausia girtaujančių buvo aukščiausio ir vidurinio lygio vadovės, o mažiausiai nuo alkoholio vartojimo priklausė mokyklos mokytojos, gydytojos ir mokslininkės.

Tyrėjai pažymi, kad jų tyrimai atskleidžia tik polinkio išgerti ir profesijos ryšį, neieškant priežasties ir pasekmės, todėl negalima sakyti, kad, pavyzdžiui, darbas statybose ar gamyboje prisideda prie priklausomybės nuo alkoholio vystymosi.

"Pernelyg didelis alkoholio vartojimas padidina fizinės ir psichinės žalos riziką, ir suprasdami, kurios profesijos yra susijusios su piktnaudžiavimu alkoholiu, galime geriau planuoti intervencijas", — sakė tyrimo vadovas Andrew Thompson'as iš "Wolfson" individualizuotos medicinos centro pranešime spaudai.

Rezultatai rodo, kad nustatant rizikos grupes, be veiklos rūšies, reikėtų atsižvelgti ir į lytį.

"Pastebėti vyrų ir moterų skirtumai tarp profesijos ir alkoholio vartojimo gali parodyti, kaip darbo aplinka, taip pat lytis ir kiti sudėtingi veiksniai daro įtaką polinkiui į alkoholį", — sako Thompson'as. 

Pasak tyrėjų, jų išvados padeda nustatyti, kurie darbai ir platesnis užimtumo sektorius gali būti naudingiausi alkoholio prevencijos programoms.

Tegai:
profesija, Didžioji Britanija
Motelis

Turistų skaičius Lietuvos viešbučiuose sumažėjo perpus

(atnaujinta 21:01 2021.02.27)
Sumažėjo ir nakvynių viešbučiuose skaičius: vidutiniškai vienas svečias viešbutyje praleido dvi ar tris naktis

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Lietuvos viešbučiuose apsistojusių turistų skaičius sumažėjo daugiau nei perpus, praneša Statistikos departamentas.

2020 metų ketvirtąjį ketvirtį viešbučiuose buvo apgyvendinta 320,8 tūkst. turistų, tai yra 61,6 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais. Turistų iš užsienio buvo 50,2 tūkst., arba 87,2 proc. mažiau, šalies gyventojų — 270,6 tūkst., arba 38,9 proc. mažiau.

2020 metų spalio mėnesį buvo apgyvendinta 35,4 proc. mažiau turistų, lapkritį — 68,4 proc. mažiau, gruodį — 83 proc. mažiau, palyginti su tais pačiais 2019 metų mėnesiais.

Nakvynių skaičius 2020 metų ketvirtąjį ketvirtį siekė 732 tūkst., arba 58,7 proc. mažiau nei prieš metus. Vienas svečias viešbutyje praleido vidutiniškai dvi–tris naktis.

Kambarių užimtumas ketvirtąjį ketvirtį sumažėjo 29,9 proc., palyginti su 2019 metais.

Praėjusių metų ketvirtąjį ketvirtį viešbučiuose, svečių namuose ir moteliuose apsistojo 218,6 tūkst. turistų, arba 65,6 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Turistų iš užsienio skaičius sumažėjo 87,4 proc. ir sudarė 43,1 tūkst.

Viešbučiuose, svečių namuose ir moteliuose 2020 metų ketvirtąjį ketvirtį buvo užimta 16,1 tūkst. numerių (2019 metų ketvirtąjį ketvirtį — 17 tūkst.), vietų juose — 35 tūkst. (2019 metų ketvirtąjį ketvirtį — 36,9 tūkst.).

Daugiausia viešbučių, svečių namuose ir moteliuose apsistojusių turistų atvyko iš Ukrainos — 6,3 tūkst., arba 14,6 proc. Iš kaimyninių šalių (Baltarusijos, Latvijos, Rusijos, Lenkijos) atvyko 16,9 tūkst. žmonių, arba 39,2 proc.

Turistų iš ES (išskyrus JK) skaičius ketvirtąjį ketvirtį, palyginti su 2019 metų, sumažėjo 88,4 proc. ir sudarė 20,6 tūkst.

Tegai:
koronavirusas, turistai, viešbutis, Statistikos departamentas
Dar šia tema
Vyriausybė priėmė sprendimą dėl karantino: kaip pasikeis apribojimai
Kirpėjas aukcione pardavė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino
Trečioji banga ar ne? Premjerė įvertino situaciją su COVID-19