VILNIUS, vasario 19 — Sputnik. Pietų Afrikoje rasta koronaviruso mutacija yra užkrečiamesnė nei įprastas SARS-CoV-2 variantas. Tai trumpai nurodė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertė Marija van Kerchovė, jos pranešimo įrašą galima rasti Twitter.
Pasak jos, Pietų Afrikos viruso padermė, kaip ir "britiškoji", gali užkrėsti daugiau žmonių. "Tačiau turiu pasakyti, kad įvedus būtinas priemones, įskaitant socialinį atsiribojimą, infekcijos plitimas gali būti kontroliuojamas", — patikino ji.
Tuo pačiu ji patvirtino, kad ligos sunkumas ir hospitalizacijų skaičius nesiskiria. Kalbėdama apie vakcinų nuo naujų mutacijų veiksmingumą, PSO ekspertė pabrėžė, kad šiuo metu atliekami tyrimai šiuo klausimu.
Anksčiau PSO Europos regiono direktorius Hansas Kliugė pažymėjo, kad dėl koronaviruso mutacijų neprasidės nauja pandemija, tačiau reikia būti budriems.
Vasario 8 dieną PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas išreiškė susirūpinimą dėl mažo britų vaisto "AstraZeneca" veiksmingumo prieš naują koronaviruso padermę. Dėl šios priežasties Pietų Afrikos valdžios institucijos sustabdė skiepijimo plano įgyvendinimą. Kaip rašo "Financial Times", vakcinos "AstraZeneca" injekcija tikriausiai neapsaugo nuo lengvų ar vidutinio sunkumo negalavimų, kuriuos sukelia Pietų Afrikos virusas.
Nuo gruodžio pradžios tapo žinoma apie naujų mutavusių SARS-CoV-2 padermių atsiradimą iš JK, Pietų Afrikos ir Brazilijos. Panašu, kad šie viruso variantai plinta lengviau, todėl gali padaugėti užsikrėtimo atvejų, mirčių ir hospitalizacijų.
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija kol kas nerekomenduoja šalims įvesti vakcinacijos nuo COVID-19 pasus, sakė PSO atstovė Rusijoje Melita Vujnovič.
"PSO pasisakė, kad šiuo metu nerekomenduoja tokių pasų [vakcinacijos nuo COVID-19 — Sputnik]. Bet, žinoma, šalys eina savo keliu, visi stengiasi leisti didesnį gyventojų mobilumą, o PSO bendradarbiaus su visomis suinteresuotomis šalimis ir pateiks rekomendaciją, kas tokiame pase turėtų būti", — cituoja Vujnovič RIA Novosti.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen anksčiau pranešė, kad Europos Sąjungoje kuriamas elektroninis vakcinacijos pasas. Planuojama, kad pasas leistų žmonėms palaipsniui saugiai keliauti Europos Sąjungoje arba už jos ribų — darbo arba turizmo tikslais. Į pažymėjimą bus įrašyta informacija apie paciento skiepijimą, pasveikimą po COVID-19 ir koronaviruso tyrimo rezultatus.
Dokumento sukūrimo teisinis pagrindas bus pateiktas kovo mėnesį. Vakcinacijos pasą planuojama parengti iki vasaros.
VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Pavasario atėjimą pažymėjo naujas skandalas Elžbietos II šeimoje: princo Hario žmona Megan Markl buvo apkaltinta patyčiomis iš pavaldinių.
Leidinys "The Times" paskelbė įdomų straipsnį su buvusio hercogienės sekretoriaus Džeisono Knaufo (Jason Knauf) skundu. Laiškas buvo parašytas 2018 metais, jam dar dirbant hercogams. Padėjėjas paprašė apginti kolegas, kurie patyrė spaudimą ir nuolat buvo žeminami iš Markl pusės, tačiau nesulaukė jokio atsakymo.
Dabar informacija apie Markl patyčias tapo vieša: hercogienė viešai apkaltinta patyčiomis.
"Aš nerimauju, nes ji įbaugino du padėjėjus ir išvarė juos. Elgimasis su X peržengia padorumo ribas. Hercogienė visada randa auką patyčioms. Ji gąsdina Y ir bando nusmukdyti jos pasitikėjimą savimi", — sakoma padėjėjo laiške.
Informacijos paskelbimo priežastis: pavaldiniai norėjo, kad pasaulis žinotų jų įvykių raidos versiją, kol Megan ir Haris duos interviu Oprai Vinfri.
Dabar Markl neigia visus kaltinimus. Ji "liūdi dėl pastarųjų išpuolių" ir, pasak atstovų, "toliau dirbs skatindama atjautą visame pasaulyje ir stengsis rodyti gerą pavyzdį visiems aplinkiniams".
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Lietuvos gyventojai skundžiasi problemomis, susijusiomis su Klaipėdos uosto veikla.
Kaip praneša Klaipėdos uosto spaudos tarnyba, į administraciją kreipėsi gyventojas, kuris nurodė, kad ant namų langų pastebimos geležies rūdos dulkės, o vasario pabaigoje keletą naktų buvo fiksuotas triukšmas.
Reaguodama į gautą gyventojo skundą dėl taršos, uosto direkcija sukvietė į nuotolinį pasitarimą atsakingas aplinkosaugos, NVSC institucijas, uosto krovos įmonės, gyventojų atstovus. Anot Uosto direkcijos vadovų, pasikartojanti taršos problema turi būti suvaldyta.
"Gyventojai skundžiasi – yra problema, kuri siejama su uosto veikla. Todėl, Uosto direkcijos nuomone, tai yra visų institucijų, atsakingų už visuomenės sveikatą, aplinkosaugą, taip pat ir uosto įmonių pareiga šią problemą spręsti. Kituose panašiuose uostuose taip pat yra kraunami tokie kroviniai, bet situacija yra suvaldoma. Todėl taršos sprendimo būdai pagal esamus reikalavimus ir normas turi būti atrasti ir Klaipėdoje“, – teigė Algis Latakas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius.
Uosto direkcija raštu kreipėsi į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamentą, Aplinkos apsaugos agentūrą, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentą, prašydama skubiai paimti mėginius ir nustatyti, ar tarša susijusi su uosto veikla.