VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. JAV ir toliau nagrinėja koronaviruso atsiradimą laboratorijoje Kinijoje. Apie tai praneša "NBC News".
Vašingtonas nesutinka su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertų teiginiu apie natūralią viruso kilmę. Tuo tarpu tarptautiniai ekspertai tam tikro incidento laboratorijoje versiją laikė "itin mažai tikėtina".
Anot kanalo, JAV žvalgyba neva turi informacijos, kad Pekinas bandė nuslėpti COVID-19 šaltinį ir jo reikšmę ankstyvose infekcijos plitimo stadijose. Aišku, kad turimi duomenys nėra tiesioginiai dirbtinės viruso kilmės įrodymai, tačiau šios galimybės negalima atmesti.
Vasario 14 dieną PSO įvardijo tikėtiniausią koronaviruso atsiradimo versiją. PSO globojamos tarptautinės specialistų grupės narys dr. Piteris Dašakas (Peter Daszak) pateikė savo prielaidą. Pasak jo, virusas iš pradžių galėjo plisti Pietų Kinijoje, tada Pietryčių Azijoje, tačiau šikšnosparniai vis dar buvo nešiotojai. Jo nuomone, būtent šiai versijai turėtų būti "skiriama daugiausia dėmesio".
Anksčiau keletas tarptautinės misijos ekspertų teigė, kad Kinijos valdžios institucijos atsisakė pateikti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertams pirminius duomenis apie ankstyvuosius koronaviruso infekcijos atvejus šalyje. Australijos mokslininkas Dominikas Daueris (Dominic Dower) paaiškino, kad Pekinas ekspertams parodė tik porą pavyzdžių.
Prieš tai PSO ekspertai abejojo koronaviruso pandemijos pradžios laiku. Jie mano, kad virusas galėjo plisti Kinijoje dar iki 2019 metų gruodžio.
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Baltųjų rūmų pareiškimas, kad Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios prasmingam dialogui su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą, įkvepia viltį, jog Amerikos vadovybė pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, RIA Novosti pasakojo JAV ir Kanados instituto Politinių-karinių studijų centro vadovas Vladimiras Batiukas.
"Norėčiau tikėtis, kad JAV pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, bus suformuotos delegacijos ir, kas ypač svarbu, bus suformuota šalių derybinė pozicija", — sakė agentūros pašnekovas.
Ekspertas tikisi, kad kalbama apie visavertes derybas dėl ginklu ribojimo.
"Kadangi START-3 sutartis, kuri buvo pratęsta šių metų vasario pradžioje, yra skirta tik penkeriems metams. Penkeri metai yra labai trumpas laikas sudaryti naują susitarimą, o svarbu jį priimti atsižvelgiant į Rusijos ir Amerikos santykiuose susiklosčiusias labai sunkias politines aplinkybes. Ir yra techninių sunkumų, susijusių su vykstančiomis ginklavimosi varžybomis", — sakė jis.
Kalbėdamas apie KLR, jis pažymėjo, kad šiuo metu Amerikos ir Kinijos dialogas šiuo klausimu apskritai nevyksta.
"Kinija pabrėžia, kad toks dialogas yra neįmanomas, nes Kinija pagal savo branduolinio arsenalo dydį smarkiai atsilieka nuo Jungtinių Amerikos Valstijų, o šio dialogo idėja gali būti įgyvendinta, jei tik Vašingtonas ir Pekinas yra lygūs. jų strateginius branduolinius pajėgumus", — sakė šaltinis.
Anksčiau Baltieji rūmai išplatino nacionalinio saugumo strategijos pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriose teigiama, kad JAV nori esminio dialogo su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą.
Rusijos gynybos ministerija parodė vaizdo įrašą, kuriame nufilmuoti Šiaurės laivyno motorizuotųjų šaulių šaudymai Murmansko srityje. Vaizdo įrašas paskelbtas Gynybos ministerijos YouTube kanale.
Vaizdo įraše galima pamatyti, kaip kariai sunaikina sąlyginio priešo pozicijas.
"Prieš tai žvalgybos grupė likvidavo patrulius, kad nepastebimai galėtų prieiti pagrindinės pajėgos, taip pat "prikando liežuvį", kad būtų galima patvirtinti žvalgybos metu gautą informaciją", — sakoma pranešime.
Rusijos karinio jūrų laivyno Šiaurės laivynas yra tarprūšinis strateginis susivienijimas, kuris iš esmės yra Rusijos karinė apygarda. Jos būstinė yra Severomorske.
VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su savivaldybių atstovais aptarė pandemijos valdymo priemones, praneša Vidaus reikalų ministerija (VRM).
"Šiuo metu matome, kad yra susidarę savotiški klasteriai — savivaldybių grupės, regionai — kuriuose sergamumo situacija yra nebloga, kitose savivaldybėse rodikliai prastesni. Turime patvirtintą karantino priemonių keitimo planą. Su savivaldybių atstovais diskutuojame, kaip galima būtų pritaikyti bendrą planą atskiroms savivaldybėms ar regionams", — sakė ji.
Tuo pačiu, susitikimo metu buvo kalbama apie savivaldybių ir centrinių institucijų bendradarbiavimą bei koordinavimą, švietimą. Ieškoma sprendimų, kad moksleiviai galėtų kuo greičiau grįžti į kontaktinį mokymąsi.
Pabrėžiama, kad kuo daugiau žmonių testuotis, tuo greičiau bus nustatomi susirgimo atvejai ir atsekama susirgimų grandinė.
"Apgailestaujame, kad vakcinavimo ir testavimo apimtys kol kas nėra didelės. Mes matome, kad jeigu yra pasirinkimas tarp testavimo ir netestavimo, tai piliečiai labiau renkasi nesitestuoti, o kadangi drausminių įrankių nėra, todėl sudėtinga siekti tikslo didinti testavimo apimtis", — sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Taip pat buvo aptartas ir judėjimo ribojimų atlaisvinimas savivaldybėse.
"Tam reikia ypač atsakingai pasiruošti, nes situacija savivaldybėse yra labai nevienoda. Akivaizdu, kad ten, kur yra geresnė situacija, ir judėjimas galėtų būti laisvesnis, o ten, kur yra blogiau, kur yra daugiau nei 500 susirgimo atvejų, turėtų būti atsakingiau žiūrima. Priešingu atveju neatsakingi sprendimai gali išauginti susirgimų skaičių", — sako Bilotaitė.
Karantinas galioja nuo lapkričio 7 dienos. Paskutinį kartą valdžia jį pratęsė iki vasario pabaigos. Nuo vasario 15 dienos atlaisvintos kai kurios veiklos. Leista veikti nedidelėms ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, bei leidžiama atsidaryti grožio, masažo, tatuiruočių salonams.