Vakcina nuo COVID-19 Sputnik V

Lenkijos žiniasklaida: ar skiepytis Rusijos "Sputnik V" vakcina?

(atnaujinta 23:26 2021.02.23)
Kai 1957 metų spalio mėnesį Varšuvoje kilo neramumai, kurie tapo reakcija į valdžios vykdomą spaudos priespaudą, pirmasis dirbtinis palydovas žmonijos istorijoje buvo paleistas į orbitą aplink Žemę

Pavaldus Maskvai ir apsėsti idėjos prastumti vienintelę teisingą pasaulio viziją, Lenkijos jungtinės darbininkų partijos Centro komiteto nariai uždraudė žurnalą "Po Prostu", o Sovietų Sąjunga atidarė naują žmogaus buvo kosmose skyrių. "Sputnik", panašus į rutulį su voro kojomis, buvo skirtas branduolinėms kovinėms galvutėms gabenti. Prasidėjo ginklavimosi lenktynės ir žmonių užkariavimo kosmoso era. "Amerika gavo sprigtą į nosį", — savo dienoraštyje rašė Marija Dabrovska [lenkų rašytoja — Sputnik]. "Insomi" medžiagoje rašo autorius JaroslaVas Kuišas.

Sputnik V, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Наймушин

Praėjusią vasarą prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė apie kito "Sputnik paleidimą": pirmosios pasaulyje vakcinos SARS-CoV-2 gimimą. Entuziazmas buvo vidutinis. Susilaikymas nuo reakcijos buvo siejamas su šiuolaikinės Rusijos sėkme tokiose srityse kaip netikros naujienos ir pavaišinimas "Novičok". "Tikėti ar netikėti? — visi klausė.

Tačiau neseniai prestižiniame Didžiosios Britanijos žurnale "Lancet" buvo paskelbtas straipsnis, iš kurio matyti, kad "Sputnik V" pasižymi neįtikėtinu efektyvumu, tai yra daugiau nei 91%! Žiniasklaida į šią naujieną reagavo įvairiai. Lenkijos leidiniuose dėmesį patraukė atsargios autorių formuluotės: "jei tikėti straipsniu", "tokia yra rusų nuomonė". Taip pat buvo raginama rezultatus vertinti "su tam tikru skepticizmu".

Tuo tarpu mes sužinojome, kad Viktoras Orbanas nepradėjo rodyti atsargumo dėl Rusijos vakcinos ir be jokių papildomų žodžių nupirko du milijonus dozių vengrams.

Rusijos vakcinos

"Kuo turėčiau tikėti vakcinų temoje?" — paklausė manęs vienas pažįstamas, kurio interesai yra toli nuo dabartinės politikos. Tai yra svarbiausias klausimas, kai gausu žinių, pusiau tiesų ir grubaus melo. Neseniai "Financial Times" komentatorius piktinosi, kad, viena vertus, mokslo pasaulyje vyksta beprotiškos lenktynės, bandymų ir klaidų būdu sukurtos siekiant kuo greičiau sustabdyti pandemiją, kita vertus, vakcinų gamintojai pradėjo pasaulinį informacinį karą, įskaitant bandymą diskredituoti savo konkurentus tam tikrose pardavimo rinkose.

Tokioje žiniasklaidos politinėje atmosferoje bet kokie mokslininkų dūrimai (visiškai normalus, atrodo, dalykas) dezorientuotų paprastų žmonių akyse virsta įrodymu, kuris pakerta mokslininkų autoritetą. Mes tiesiog klausiama į ką atsiremti.

Sumišimo jausmu pakurstytos diskusijos primena nacionalinius stereotipus. Galima, greičiausiai ir ne sakyti, kaip atsako Lenkijos forumuose į klausimą, kurią vakciną mes norėtume skiepytis: Didžiosios Britanijos, Švedijos ar Rusijos.

Pagalvojus apie Rusijos mokslų pasiekimų įšvirkštimą į lenkų odą, tautiečių akyse iškyla skirtingi vaizdai. Jie prisimena Lenkijos padalijimą, carizmą, Staliną, LLR, reaktoriaus sprogimą seriale "Černobylis" ir Smolensko katastrofą. Per 200 metų susikaupė labai daug stereotipų. Dar Adomas Jurgis Čartoriskis aprašė savo neurozės simptomus, susijusius su pasidalijimų:

"Aš prisimenu, kad tais laikais negalėjau, sutikęs rusą mūsų šalyje ar užsienyje, pažiūrėti į jį ir nejausti, kad pakaitomis tai blykšta, tai raudonėja veidas. Mano kraujas virė vien nuo matymo atstovo tų, kuriuos laikiau mūsų šalies bėdų kaltininkais". XXI amžiuje daugelis lenkų internete taip pat sureagavo į žinias apie "Sputnik V".

Įdomu, kad ir Vengrijos nuoskaudų Maskvai sąrašas yra įspūdingas, tačiau Orbanas, neprisimindamas praeities ir neatsižvelgdamas į kitų Europos šalių nuomones, nusprendė investuoti į Rusijos vakcinas. Tuo tarpu Lenkijos sveikatos apsaugos ministerija, kovojanti su vakcinų trūkumu, atsakomybę perkelia ES, teigdama, kad "suformuluoti pirkimo poziciją" bus galima tik tada, kai Europos vaistų agentūra paskelbs nuosprendį.

Konfliktų persipynimas

Padėtį dar labiau komplikuoja dabartiniai reikalai. Galbūt nereikia priminti apie Navalno istoriją. Per Žozepo Borelio (liūdnai pagarsėjusią) spaudos konferenciją Maskvoje iš Rusijos buvo išsiųsti trys diplomatai: švedai, vokiečiai ir mūsiškiai. Įtampa aplink "Nord Stream-2", kuris jau artėja link pabaigos, didėja. Ir taip toliau.

Ar galima tokiomis sąlygomis "paprasčiausiai" įsigyti "Sputnik V", ar reikėtų šias sferas diplomatiškai padalyti, kaip, pavyzdžiui, daro Berlynas? Šiuo atveju tikėtina, kad atsiras kaltinimų dėl politinio nenuoseklumo palaikant ryšius su Maskva. Toks priekaištas praeitą savaitę nuskambėjo iš konservatyvaus leidinio "The Spectator" komentatoriaus. Britų autorius pabrėžė, kad atskirti vienas nuo kito vardan dabartinių ekonominių interesų sankcijų, Navalno sulaikymo, "Nord Stream-2" ir "Sputnik V" temos yra veidmainystės viršūnė. Ar Lenkijos vadovybė bus linkusi tai daryti ir pasirinkti kelią, jei ne Merkel, tai bent Orbano?

Spėčiau, kad ne. Nepaisant to, nuo Romano Dmovskio [lenkų politiko ir ideologo — Sputnik] laikų mes žinome, kad ta mūsų visuomenės dalis, kuri mėgsta garsiai mušti nacionalinį tamburiną, gali demonstruoti nuostabų požiūrį į Rytus (kuo jis didesnis, tuo galiausiai tokia politika yra mažiau efektyvi).

Vakcinų suverenitetas

Dabartiniame chaose užtikrintai galima pasakyti tik vieną dalyką: tiek 1957 metais, tiek 2020–2021 metais būtent "Sputnik" yra tikro suverenumo ženklas. Šį kartą kalbama apie sanitarinę saugą. XXI amžiuje reikia, kad politika būtų paremta adekvačiu pagrindu. Jau keletą mėnesių prancūzai, stebėdamiesi sanitarine sauga, rovė plaukus ir raudonavo iš gėdos dėl to, kad ne jų garsusis Pastero institutas pagamino vieną pirmųjų vakcinų. Dabar jie sunkiai dirba, kad padarytų išvadas ateičiai.

Tuo tarpu kai kurie politikai Lenkijoje neužsiima išvadomis ir darnių partijų fronto kūrimu kovai su pandemija, tačiau mieliau "sumaniai" keičia mokslo žurnalų reitingų sistemą arba kovoja su žiniasklaida, kurios įsitikinimams jie nepritaria ar nepatinka.

Šie "valstybininkai" mintyse lieka kažkur 1957 metuose, o gal dar senesniuose laikuose. Bet kokiu atveju atrodo, kad jie ir toliau gyvena nepriklausomybės neturinčioje šalyje, kur persekioja disidentus, mokslo žurnaluose stato ideologinius Potjomkino kaimus ir investuoja vertingą energiją kurdami būdą, kaip susilpninti nekenčiamus laikraščius, radijo ir televizijos stotis.

Jei pasinaudotume Mauricijaus Mochnacki (politikas, 1830 metų Lenkijos sukilimo dalyvis) posakiu galime pasakyti, kad klesti "neapgalvojimo teroras". Tik beprasmių kovų dulkės kyla aukštai, o kitose vietose kuriami nauji "Sputnik".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Rusija, Lenkija
Dar šia tema
Vokietija įvertino galimybę naudoti "Sputnik V"
"Sputnik V" vakcina nuo COVID-19 pasiskiepijo pirmasis amerikietis
Lenkijos žiniasklaidos skaitytojai pasisakė už skiepijimą "Sputnik V"
Megan Markl

Naujas skandalas: Megan Markl viešai apkaltinta patyčiomis

(atnaujinta 23:07 2021.03.03)
Maištingosios hercogienės pavaldiniai pateikė skundą dėl patyčių darbo vietoje, tačiau nėščia žvaigždė ir toliau tai neigia

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Pavasario atėjimą pažymėjo naujas skandalas Elžbietos II šeimoje: princo Hario žmona Megan Markl buvo apkaltinta patyčiomis iš pavaldinių.

Leidinys "The Times" paskelbė įdomų straipsnį su buvusio hercogienės sekretoriaus Džeisono Knaufo (Jason Knauf) skundu. Laiškas buvo parašytas 2018 metais, jam dar dirbant hercogams. Padėjėjas paprašė apginti kolegas, kurie patyrė spaudimą ir nuolat buvo žeminami iš Markl pusės, tačiau nesulaukė jokio atsakymo.

Dabar informacija apie Markl patyčias tapo vieša: hercogienė viešai apkaltinta patyčiomis.

"Aš nerimauju, nes ji įbaugino du padėjėjus ir išvarė juos. Elgimasis su X peržengia padorumo ribas. Hercogienė visada randa auką patyčioms. Ji gąsdina Y ir bando nusmukdyti jos pasitikėjimą savimi", — sakoma padėjėjo laiške.

Informacijos paskelbimo priežastis: pavaldiniai norėjo, kad pasaulis žinotų jų įvykių raidos versiją, kol Megan ir Haris duos interviu Oprai Vinfri.

Dabar Markl neigia visus kaltinimus. Ji "liūdi dėl pastarųjų išpuolių" ir, pasak atstovų, "toliau dirbs skatindama atjautą visame pasaulyje ir stengsis rodyti gerą pavyzdį visiems aplinkiniams".

Tegai:
patyčios, Megan Markle, karališkoji šeima
Temos:
Karališkosios naujienos
JAV karinis jūrų laivynas

"Fox News": JAV ketino paskandinti Rusijos laivus prie Sirijos krantų

(atnaujinta 23:04 2021.03.03)
2018 metų balandžio mėnesį povandeninis laivas Viduržemio jūroje į Sirijos Arabų Respubliką paleido šešias raketas "Tomahawk"

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. JAV "Virdžinijos" klasės povandeninis laivas "USS John Warner" buvo pasirengęs paskandinti Rusijos laivus prie Sirijos krantų 2018 metais. Apie tai praneša "Fox News".

Pėstininkų kovos mašina K-17 Bumerang
© Sputnik / Михаил Воскресенский

2018 metų balandžio mėnesį povandeninis laivas Viduržemio jūroje į Sirijos Arabų Respubliką paleido šešias raketas "Tomahawk".

"Tada ji nugrimzdo po vandeniu ir pasirengė paskandinti visus Rusijos karo laivus, kurie imsis veiksmų prieš JAV laivyną šioje srityje", — rašoma pranešime.

Vienas iš taškų, iš kurio buvo paleistos "Tomahawk", iš tiesų buvo spąstai: JAV kariuomenė iš ten nesmogė į Siriją. Tačiau Rusijos karinio jūrų laivyno atsakomieji veiksmai dėl šio masalo taip pat tapo pretekstu JAV atsakymui, nurodo televizijos kanalas.

Tegai:
Sirija, laivai, Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos gynybos ministerija nufilmavo bepiločių orlaivių šviesos šou
"Lokys" pakilo į orą: nufilmuotas Tu-95 skrydis esant žemai temperatūrai
Viskas dėl koordinačių sistemų. Ką Pašinianas apie "Iskander" pasakė ne taip
Kovo 4-oji

Kokia šiandien diena: kovo 4-osios šventės

(atnaujinta 23:15 2021.03.03)
Kovo 4 yra 64-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 301 diena

Šiandien saulė teka 07:00, leidžiasi 18:01, dienos ilgumas 11 val. 01min.

Mėnulis (priešpilnis) teka 11:12 val., leidžiasi 03:47 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Daina, Daugvydas, Girmantė, Kazimieras (Kazys), Kazimiera, Vaclova, Vacė.

Kovarnių diena

Kovarnių diena — sena lietuvių šventė, skirta pavasariui pašlovinti. Šiuo metu į Lietuvą parskrenda kovarniai, kovai.

Kovo 4-oji Lietuvos istorijoje

1877 metais gimė prozininkas Kazys Lekeckas. Mirė 1944 m.

1917 metais Kazys Kaluževičius, lietuvių cirko artistas. Mirė 1965 m.

1936 metais gimė Kęstutis Arlauskas, išleidęs istorines nuotykines apysakas "Bėglys" (1987), "Paslapties kaina" (1995).

Kovo 4-oji pasaulio istorijoje

1678 metais gimė italų kompozitorius Antonijus Vivaldis.

1791 metais Vermontas tapo 14-ąja JAV valstija.

1793 metais  antrai kadencijai JAV prezidento poste inauguruotas Džordžas Vašingtonas.

1861 metais įvyko 16-ojo Amerikos prezidento Abraomo Linkolno inauguracija.

1877 metais Maskvoje įvyko Piotro Čaikovskio baleto "Gulbių ežeras" premjera.

1917 metais Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai masiškai pradėjo trauktis Vakarų fronte.

1933 metais inauguruotas 32-tasis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas.

1952 metais Kinija apkaltino JAV panaudojus bakteriologinį ginklą Korėjoje.

1972 metais TSRS pasirašė naftos gavybos ir perdirbimo sutartį su Libija.

1994 metais dėl sprogimo Pasaulio prekybos centre Niujorke nuteisti keturi musulmonų teroristai.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai