COVID-19 testas

Atskleista sunkių koronaviruso komplikacijų priežastis vaikams ir suaugusiems

(atnaujinta 21:33 2021.02.23)
Pasak mokslininkų, priežastis yra susijusi su tam tikrais antikūnų tipais, kurie sukelia nepageidaujamas reakcijas

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Jungtinių Amerikos Valstijų Masačusetso technologijos instituto mokslininkai atskleidė, kodėl COVID-19 skirtingiems pacientams pasireiškia skirtingai ir vaikams sukelia rimtų komplikacijų, įskaitant daugiasisteminį uždegiminį sindromą (MIS-C). Priežastis yra susijusi su tam tikrais antikūnų tipais, kurie sukelia nepageidaujamas reakcijas. Tyrėjų straipsnis paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Specialistai parodė, kad vaikų su MIS-C, kuris išsivystė po COVID-19, organizme pastebimas didelis IgG antikūnų rodiklis. IgG paprastai padeda kontroliuoti infekciją, tačiau MIS-C atveju šie antikūnai aktyvina imunines ląsteles. IgG sąveikauja su makrofagais, todėl jie būna pernelyg aktyvūs. Kadangi makrofagų yra daugelyje audinių ir organų, vystosi juos dengiantys uždegiminiai procesai.

Suaugusiesiems, sergantiems sunkia COVID-19 forma, yra padidėjęs IgA antikūnų kiekis, kuris sąveikauja su imuninių ląstelių tipu, vadinamu neutrofilais, ir sukelia jų sekreciją citokinais. Jei IgA antikūnų yra per daug, tai gali sukelti citokinų audrą.

Tyrėjai tikisi, kad atradimas padės sukurti gydymo metodą, kuris užkirstų kelią imuniniam atsakui ar jį paskiestų, išlaikant jo apsaugines funkcijas, tačiau sumažinant žalingą reakciją.

Tegai:
JAV, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1501)
Dar šia tema
Lenkijos gyventojus norima įpareigoti dėvėti tik medicinines kaukes nuo COVID-19
JAV kol kas neaukos vakcinos nuo COVID-19 kitoms šalims, rašo žiniasklaida
Vokietijoje sparčiai plinta "britiškoji" koronaviruso padermė
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys
Jeep emblema

"Jeep" susimąstė apie pavadinimo keitimą dėl indėnų

(atnaujinta 10:23 2021.03.08)
Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje, jų nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. "Jeep" modeliai susimąstė apie tai, kad pakeistų pavadinimą ir atsisakyti žodžio "Cherokee" vartojimo dėl kritikos iš indėnų pusės, praneša "The Wall Street Journal".

Korporacijos "Stellantis" vadovas Karlosas Tavaresas pasakė, kad įmonė yra pasirengusi žengti tokį žingsnį. Kartu jis patikslino, kad įmonė "yra pasirengusi aptarti šį klausimą su atitinkamais žmonėmis ir be tarpininkų".

Apie Čerokių indėnų pretenzijas tapo žinoma vasario pabaigoje. Genties vadas Čakas Hoskinas jaunesnysis šia proga sakė: "Esu įsitikinęs, kad tai buvo padaryta su geriausiais ketinimais, tačiau mūsų pavadinimo tvirtinimas automobilio šone mūsų niekaip negerbia". Jo nuomone, atėjo laikas, kai ir korporacijos, ir sporto komandos turi nustoti naudoti vietinių Amerikos tautų pavadinimus, jų pavadinimus ir talismanus savo produkcijos pardavimui.

Kalbėdamas su "The Wall Street Journal" Čerokių genties atstovas pranešė, kad dabar "gentis ir "Stellantis" vadovybė vykdo atvirą dialogą ir nusiteikę tęsti diskusijas". Tačiau apie jokius konkrečius sprendimus kol kas nekalbama. "Jeep" žodį "Cherokee" daugelyje modelių pavadinime vartoja nuo aštuntojo dešimtmečio, dabar automobilis yra vienas populiariausių eilutėje.

2020 m. vasarą, "Black Lives Matter" ir masinių protestų įkaščio metu kai kurios sporto komandos keitė savo pavadinimus. Pavyzdžiui, "Vašington Redskins" dėl kaltinimų rasizmu turėjo pakeisti savo pavadinimą ir logotipą. (Redskins iš anglų kalbos — raudonodis — Sputnik). Tas pats įvyko ir su Kanados futbolo lygos "Edmonton Eksimos" klubu, ten iš pavadinimo buvo pašalintas žodis "eskimai".

Tačiau klausimas neapsiribojo tik sporto klubais. 2020 m. rugpjūčio mėnesį vokiečių prekės ženklas "Knorr" po diskusijų apie rasizmą nusprendė pakeisti egzistavusio nuo 1903 metų padažo "Zigeunersauce" ("čigonų padažas") pavadinimą.  Bendrovė pažymėjo, kad sąvoką "čigonų" gali būti neigiamai interpretuojama. Tas pats padažas dabar vadinamas "Paprikasauce Ungarische Art" (vengriškas padažas su paprika).

Tegai:
JAV, indėnai, automobiliai