Sausra

JT generalinis sekretorius įvardijo keturis globalius pasaulio šalių prioritetus

(atnaujinta 22:16 2021.02.23)
Generalinis sekretorius paragino parengti visuotinį skiepijimo planą, iki 2050 metų pasiekti, kad išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis būtų sumažintas, sumažinti geopolitinę įtampą ir sustiprinti diplomatiją

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas, kalbėdamas Miuncheno saugumo konferencijoje, įvardijo keturis pasaulio šalių prioritetus, praneša RIA Novosti.

Generalinis sekretorius paragino parengti visuotinį skiepijimo planą, iki 2050 metų pasiekti, kad išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis būtų sumažintas, sumažinti geopolitinę įtampą ir sustiprinti diplomatiją. Be to, jo teigimu, žmonijai reikia solidarumo ir tarptautinio bendradarbiavimo.

"Vakcinos turi būti prieinamos visiems ir visur. Nuosavybė vakcinos kontekste yra būtina norint išsaugoti gyvybes ir išsaugoti ekonomiką", — sakė jis.

Pasak Gutereso, šalys turi dalytis perteklinėmis dozėmis, o COVAX iniciatyvai turi būti numatyta 6,8 mlrd.

"Mes taip pat turime bent jau padvigubinti savo pasaulinius gamybos pajėgumus keisdamiesi licencijomis ir perduodami technologijas", — sakė jis.

"Manau, kad G20 yra tinkama vieta sukurti skubios pagalbos darbo grupę tokiam pasauliniam vakcinacijos planui parengti", — pabrėžė jis.

Anot generalinio sekretoriaus, toks planas galėtų suvienyti šalis, įmones, tarptautines organizacijas ir finansines institucijas, turinčias reikiamų galių, mokslinę kompetenciją, gamybos ir finansinius pajėgumus.

Antra, anot jo, iki amžiaus vidurio būtina pasiekti, kad į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis sumažėtų.

"Šalys, kurios išmeta daugiau nei 65 % išmetamų teršalų <...> įsipareigojo iki 2050 metų pasiekti, kad išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis nebūtų nulinis. Išplėsime šią koaliciją iki 90 % iki lapkričio klimato konferencijos Glazge", — sakė jis.

Trečia, Guteresas ragino sumažinti geopolitinę įtampą ir sustiprinti "taikos diplomatiją".

Jis dar kartą perspėjo pasaulį apie situaciją, kai dvi didžiausios ekonomikos (JAV ir Kinija) padalins planetą į dvi priešingas dalis — kiekviena turi savo dominuojančią valiutą, prekybos ir finansų taisykles, taip pat savo žvalgybos galimybes.

Jis taip pat dar kartą paragino siekti ginkluotų konfliktų paliaubų.

Ketvirta, generalinis sekretorius pabrėžė būtinybę stiprinti daugiašališkumą, solidarumą ir tarptautinį bendradarbiavimą.

Tegai:
JT Generalinė Asamblėja, Antonijus Guteresas
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 12:16 2021.03.05)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą užfiksuoti ląsteles ir patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių kraujyje, vakcinuotus eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kurią galima suleisti per nosį. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitiems dviem koronaviruso variantams reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Smėlis

Pasauliui prognozuojamas vienas svarbiausių prekių trūkumas

(atnaujinta 17:04 2021.03.05)
Anksčiau tuo pačiu buvo pranešta, kad pasaulines prekybos įmones ištiko transporto krizė, nes trūko gabenamų konteinerių

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Pasaulyje baigiasi viena svarbiausių prekių — smėlis. Tai laikoma paklausiausiu ištekliu po vandens, rašo CNBC.

Smėlis yra pagrindinė medžiaga, naudojama tiesiant kelius, tiltus, greituosius traukinius, taip pat gaminant stiklą, silicio drožles ir kt. Ekspertai prognozuoja, kad pasaulis jau susiduria su deficitu, kuris bus vienas didžiausių XXI amžiaus iššūkių.

"Mes niekada negalvojome, kad mums pritrūks smėlio, bet kai kuriose vietose tai jau vyksta", — sakė JT klimato mokslininkas Paskalis Peduzis. Norint pagaminti toną cemento, reikia 10 tonų smėlio. Tai reiškia, kad vien statyboms per metus sunaudojama nuo 40 iki 50 milijardų tonų smėlio.

Per pastaruosius du dešimtmečius trigubai padidėjęs jo naudojimo greitis gerokai viršija natūralų papildymo oru poveikį. Smėlis "suvokiamas kaip pigus, prieinamas ir nesibaigiantis produktas, tačiau taip nėra", sako ekspertai. Gyventojų skaičiaus augimas ir urbanizacija gali dar labiau padidinti šio produkto paklausą.

Anksčiau buvo pranešta, kad pasaulines prekybos įmones ištiko transporto krizė, nes trūko gabenamų konteinerių. Siuntimo išlaidos pastaruoju metu padidėjo 300 proc. Ekspertai tai sieja su netolygiu pasaulio ekonomikos atsigavimu koronaviruso pandemijos metu.

Tegai:
ekonomika