Krymas

Vokietijoje Krymo vandens blokada pavadinta "viduramžių apgulties metodais"

(atnaujinta 18:35 2021.02.22)
Vokietijos Bundestago deputatas nustebo, kad "demokratinė ir tolerantiška Vakarų visuomenė" iki šiol tyli regiono vandens blokados klausimu

VILNIUS, vasario 23 — Sputnik. Vokietijos Bundestago deputatas Valdemaras Gerdtas ("Alternatyva Vokietijai") pažadėjo su kolegomis aptarti Ukrainos surengtą Krymo vandens blokadą ir patikrinti, ar Kijevas nepažeidė tarptautinės teisės.

NATO aukščiausiojo lygio susitikimas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Nutraukti gėlo vandens tiekimą į teritoriją — kažkokie viduramžių apgulties metodai. Iškelsiu klausimą Bundestage, kad Žmogaus teisių komisija apsvarstytų, ar nėra pažeidžiama tarptautinė teisė, kurios pagrindu priimami sprendimai dėl vandens nutraukimo, ypač Ukrainos, kur Vokietija investuoja milijonus eurų į demokratinių procesų plėtrą", — pasakė Gerbtas RIA Novosti.

Deputatas nustebo, kad "demokratinė ir tolerantiška Vakarų visuomenė" iki šiol tyli regiono vandens blokados klausimu.

"Jei pašalinsime politinį kontekstą ir įsivaizduosime, kur yra Ukrainos logika. Jie sako: tai yra mūsų Krymas, tai yra mūsų žmonės, mes juos taip labai mylime ir norime grąžinti atgal, kad nutrauksime geriamojo vandens tiekimą. Tai yra antihumaniškas požiūris", — pažymėjo deputatas.

Anksčiau Krymo parlamento vadovas Vladimiras Konstantinovas pareiškė, kad paprašys Generalinės prokuratūros iškelti baudžiamąją bylą pusiasalio vandens blokados organizatorių atžvilgiu už pasikėsinimą vykdyti genocidą.

Ukraina aprūpino iki 85 procentų pusiasalio gėlo vandens poreikio per nuo Dniepro einantį Šiaurės Krymo kanalą. Tačiau po Krymo susijungimo su Rusija vandens tiekimas kanalu į respubliką buvo visiškai nutrauktas.

Vandens tiekimo klausimas buvo išspręstas išgaunant vandenį iš požeminių šaltinių ir natūralių rezervuarų, kurie per pastaruosius metus dėl mažo kritulių kiekio tapo gerokai seklesni. Dėl vandens trūkumo valdžios institucijos nustatė režiminį vandens tiekimą į namus kai kuriuose Krymo rajonuose, Simferopolio vandentiekis daugiausia buvo perorientuotas į artezinius šaltinius.

Pasak Krymo parlamento vadovo Vladimiro Konstantinovo, regiono valdžia visiškai kontroliuoja vandens tiekimą. Deputatas pareiškė, kad vandens iš Ukrainos nereikia, nes jis netinkamas naudoti: į Dnieprą, jo teigimu, išpilamos nuotekos, be to, nesilaikoma sanitarinių normų.

Tegai:
Rusija, Ukraina, Vokietija, Krymas
Vilnius

PSO paskelbė, kada baigsis koronaviruso pandemija

(atnaujinta 15:58 2021.03.05)
Taip pat pabrėžta, jog svarbu, kaip šalys panaikins apribojimus: jei tai įvyks per greitai, situacija bus tokia pati, kaip pradžioje

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos skyriaus direktorius Hansas Kluge interviu "Welt" teigė, kad COVID-19 pandemijos pabaigos galima tikėtis iki 2022 metų.

"Manau, kad 2021 metai bus dar vieni COVID metai. Bet jie bus labiau nuspėjami ir valdomi. 2020 metai buvo terra incognita, moksliniė ir politinė nežinomybė. Po metų mes žinome daug daugiau. Mes turime instrumentus, diagnostikos programų, turime vakciną", — cituoja jį RIA Novosti.

Kluge pabrėžė, kad jo darbe svarbu viską planuoti į priekį, todėl mano, kad pandemija pasibaigs iki kitų metų pradžios.

"Tai nereiškia, kad virusas išnyks. Tačiau tikiuosi, kad tuo metu nereikės įsikišti", — pridūrė jis.

Tuo tarpu Kluge mano, kad būtinas "europinis solidarumas" — negalima, kad turtingi regionai būtų paskiepyti, o kiti — ne.

Jo nuomone, taip pat svarbu, kaip šalys panaikins apribojimus: jei tai įvyks per greitai, situacija bus tokia pati kaip ir buvo pradžioje.

PSO paskelbė pasaulinę COVID-19 pandemiją praėjusių metų kovo 11 dieną. Dėl to daugelis pasaulio šalių įvedė griežtas karantino priemones, uždarė sienas, sustabdė oro, kelių ir geležinkelių jungtis. Dabar ribojimai palaipsniui švelnėja, atsižvelgiant į gerėjančią epidemiologinę padėtį.

Tegai:
pandemija, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Klaipėdoje duris atvėrė naujas vakcinavimo centras
COVID-19 traukiasi: NVS šalyse užsikrėtimo skaičius mažėja
Į Lietuvą — tik su neigiamu COVID-19 testu: įvedami nauji reikalavimai
Skinest Baltija

Konstitucinis Teismas pritarė Lietuvos vyriausybės sprendimui uždrausti darbą su "Skinest"

(atnaujinta 14:22 2021.03.05)
Kadangi Latvijoje įmonei buvo pradėtas baudžiamasis persekiojimas, tai automatiškai gali būti laikoma grėsme nacionaliniam saugumui, mano teismas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad vyriausybės sprendimas užkirsti kelią sutarčių tarp "Lietuvos geležinkelių" ir Estijos verslininko Olego Osinovskio kontroliuojamos "Skinest Baltija" dukterinės įmonės pasirašymui neprieštarauja Konstitucijai, praneša KT spaudos tarnyba.

Konstitucinis Teismas nagrinėjo bylą remdamasis individualiu Osinovskio, "Skinest Grupp" ir "Skinest Rail" skundu.

"Skinest" grupė buvo faktiškai pašalinta iš Latvijos geležinkelių konkurso 2018 metais, kai vyriausybės komisija ir vyriausybė neleido Latvijos geležinkeliams pasirašyti sutarčių su įmone.

Tada kabinetas nurodė, kad Osinovskis turi ryšių, kurie padidina riziką arba kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, su užsienio šalių departamentais arba su jų asmenimis ar juridiniais asmenimis.

Sausio 21 dieną Latvijos teismas išteisino kyšininkavimu apkaltintą buvusį Latvijos geležinkelių vadovą Ugį Magonį ir Osinovskį. Šis teismo sprendimas nėra galutinis.

2019 metų gruodžio mėnesį "Skinest" pateikė skundą dėl Lietuvos Europos Komisijai (EK). Bendrovė mano, kad Lietuvos valdžia nori išstumti "Skinest Baltija" ir "Vitras-S" grupės įmones iš rinkos, o tai pažeidžia pagrindines ES teisės normas.

Teismo vertinimu, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo nuostata, kad asmuo gali būti laikomas neatitinkančiu saugumo interesų tik todėl, kad jam yra pradėtas baudžiamasis persekiojimas, tačiau teismo sprendimas nebuvo priimtas, nepažeidžia nekaltumo Konstitucijoje įtvirtintos prezumpcijos.

Teismas pažymėjo, kad pagal Konstituciją valstybė reguliuoja ekonominę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai žmonių gerovei, o pastaroji neįmanoma be valstybės ir visuomenės saugumo.

Tegai:
Konstitucinis Teismas, Baltijos šalys

COVID-19 traukiasi: NVS šalyse užsikrėtimo skaičius mažėja

(atnaujinta 09:57 2021.03.05)
Naujų COVID-19 atvejų NVS šalyse nuolat mažėja, tačiau kaip parodė praktika, negalima apsieiti be skiepų — tik 10% pasaulio gyventojų turi antikūnų prieš koronavirusą

Koronavirusas traukiasi, ir šis atsitraukimas jau yra stabilus, paskelbė Rospotrebnadzor. Testai, socialinis atstumas ir skiepai — visa tai lemia sėkmę kovojant su COVID-19. Ar galima pasiekti visuomeninio imuniteto? Kada bus įregistruota lengvoji Rusijos "Sputnik V" versija? Ar COVID-19 pasitrauks visiems laikams?

Tačiau be skeipų neapsieiti.

PSO vyriausioji tyrėja Sumija Svaminatan pateikė vidutinius duomenis.

"PSO stebi seroepidemiologinius tyrimus. Jų buvo apie 500. Vakcinacija yra vienintelis būdas pasiekti bandos imunitetą", — sakė Svaminatan.

Vakcinų nuo koronaviruso sąrašas nuolat plečiamas. Vien Rusijoje jau užregistruoti trys preparatai. Ateityje koronavirusas taps mūsų gyvenimo dalimi, kaip ir įprastas sezoninis gripas.

Tegai:
NVS, koronavirusas, COVID-19, vakcinacija, vakcina