Žemė

Žemėje prasidėjo magnetinių bangų audra

(atnaujinta 17:40 2021.03.01)
Manoma, kad silpna audra gali išprovokuoti nedidelius energijos sistemų veikimo sutrikimus, taip pat paveikti paukščių ir gyvūnų migracijos kelius

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Žemėje prasidėjo vidutinio lygio magnetinė audra G2, rašoma Rusijos mokslų akademijos Fizikos instituto Saulės rentgeno astronomijos laboratorijos tinklalapyje.

Taip yra dėl to, kad vakar Saulėje buvo silpnas C klasės paūmėjimas. Remiantis mokslininkų prognozėmis, magnetinės audros tikimybė pirmadienį buvo tik 10 procentų.

Iš viso magnetinių audrų klasifikacijoje yra penki lygiai — nuo G1 iki G5. Manoma, kad silpna audra gali išprovokuoti nedidelius energijos sistemų veikimo sutrikimus, taip pat paveikti paukščių ir gyvūnų migracijos kelius. Dėl stipresnės audros sutrinka trumpųjų bangų ryšių ir navigacijos sistemos, taip pat nutrūksta elektros energijos tiekimas pramoniniuose tinkluose.

Be to, padidėjęs saulės aktyvumas gali išplėsti šiaurės pašvaisčių stebėjimų geografiją.

Tegai:
mokslininkai, Žemė, Magnetinės audros
Elžbieta II

Elžbieta II švenčia savo 95-ąjį gimtadienį ne taip, kaip reikalaujama pagal protokolą

(atnaujinta 18:28 2021.04.21)
Pirmą kartą po daugelio metų monarchė liko be nuolatinio palydovo, draugo ir vyro — princo Filipo

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Šiandien, balandžio 21 dieną, karalienė Elžbieta II švenčia savo gimtadienį: 2021 metais Jos Didenybei sukanka 95 metai, o jubiliejų ji praleis neįprastai, praneša Sputnik Baltarusija.

Karališkoji šeima, Didžioji Britanija ir karalienė patyrė didžiulę netektį — princo Filipo mirtį ir jo laidotuves, įvykusias balandžio 17 dieną. Ir nors šeimos nariai sugebėjo veikti kaip vieningas frontas ir apsupo karalienę rūpesčiu ir dėmesiu, jie negalėjo atstoti jos mylimo vyro.

Pirmą kartą Elžbieta II gimtadienį švenčia kitaip, nei reikalauja karališkasis protokolas: pirmiausia dėl savo mylimojo vyro mirties, taip pat dėl ​​užsitęsusios koronaviruso pandemijos.

Dėl tragiškų šių metų įvykių Karalystės spaudos biuras nepaskelbs naujo oficialaus Jos Didenybės portreto, nors tai savotiškas karališkosios šeimos narių ritualas visame pasaulyje. Nebus puikių fejerverkų, šventinės vakarienės ir kitų džiaugsmų, kuriais ji buvo pratusi dalintis su princu Filipu.

Karalienė šią dieną praleis su mažu žmonių rateliu Vindzoro pilyje, kur nebus jauniausio anūko Hario — princas grįžo pas Megan Markl, nepaisydamas močiutės gimtadienio.

Tegai:
gimtadienis, Elžbieta II
Temos:
Karališkosios naujienos
Baltieji rūmai

Visos 40 šalių patvirtino dalyvavimą JAV remiamame klimato aukščiausiojo lygio susitikime

(atnaujinta 19:21 2021.04.21)
2021 metų sausio pabaigoje Baidenas pasirašė naują dekretą, skirtą kovai su klimato kaita tiek JAV, tiek tarptautiniu mastu. Jo plane numatytas darbas plėtojant ekologiškas technologijas ir infrastruktūrą

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Visos 40 pakviestų šalių patvirtino dalyvavimą JAV remiamame internetiniame klimato aukščiausiojo lygio susitikime, žurnalistams sakė aukšto rango JAV administracijos valdininkas, praneša RIA Novosti.

JAV administracijos inicijuotas viršūnių susitikimas klimato klausimais virtualiu formatu vyks balandžio 22–23 dienomis. Kaip pranešė Baltieji rūmai, prezidentas Džo Baidenas pakvietė jame dalyvauti daugiau nei 40 lyderių iš įvairių šalių. Žiniasklaida pranešė, kad susitikimo metu JAV prezidentas gali paskelbti naujus įsipareigojimus sumažinti išmetamų teršalų kiekį.

"Esu pasirengęs patvirtinti, kad visos 40 valstybių, kurios buvo išvardytos žiniasklaidos pranešime, paskelbtame prieš kelias savaites, patvirtino savo dalyvavimą", — per konferenciją sakė Amerikos valdininkas, kalbėdamas anonimiškai.

2021 metų sausio pabaigoje Baidenas pasirašė naują dekretą, skirtą kovai su klimato kaita tiek JAV, tiek tarptautiniu mastu. Jo plane numatytas darbas plėtojant ekologiškas technologijas ir infrastruktūrą. Dekretas visų pirma skelbia klimato kaitos klausimą kaip neatskiriamą Amerikos užsienio politikos ir nacionalinio saugumo dalį ir patvirtina Vašingtono ketinimą plėtoti Paryžiaus susitarime dėl klimato, ypač per trumpą laiką sumažinant į atmosferą išmetamų teršalų kiekį ir iki amžiaus vidurio pasiekti nulinį rodiklį.

Paryžiaus klimato susitarime — pirmame pasauliniame klimato susitarime, kurį 2015 metų gruodžio mėnesį pasirašė daugiau nei 190 šalių, — pateikiamas visuotinis veiksmų planas, kaip sustabdyti klimato atšilimą. Susitarimas nereiškia, kad iškastinis kuras bus visiškai nebenaudojamas. Tačiau visos šalys turi imtis priemonių sumažinti išmetamų teršalų kiekį, prisitaikyti prie klimato kaitos.

Be to, atsinaujinančių energijos šaltinių dalis turėtų būti vis didesnė energijos tiekimo srityje. Valdant buvusiam prezidentui Donaldui Trampui, JAV pasitraukė iš susitarimo, tačiau naujasis Amerikos lyderis Baidenas pirmąją savo prezidentavimo dieną pasirašė dekretą grįžti prie sutarties.

Tegai:
susitikimas, klimato kaita, klimatas, JAV
Balandžio 22-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 22-osios šventės

(atnaujinta 12:37 2021.04.21)
Šią dieną minima Tarptautinė Žemės diena, be to, šią dieną gimė vokiečių filosofas lietuvių kilmės Imanuelis Kantas

Balandžio 22-oji yra 112-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 253 dienos.

Šiandien saulė teka 06:03, leidžiasi 20:33, dienos ilgumas 14 val. 30 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Kajus, Leonas, Leonidas, Norvaidė, Vadimas, Visgailas, Visgaudė, Visgirdas.

Balandžio 22-ąją minima Tarptautinė motinos Žemės diena.

Pasaulyje tarptautinę motinos Žemės dieną pradėta minėti 1970 metais. Tarptautinės organizacijos UNIFY, EARTH DAY ir Planetos piliečių sąjunga kviečia vienytis sąmoningiems pokyčiams Žemėje.

Atliepdama į Jungtinių Tautų kreipimąsi Lietuva Žemės globėja tapo 1992 metais.

Kasmet daugiau negu 190 pasaulio šalyse žmonės raginami vienytis ir išreikšti rūpestį mūsų visų namais. Žemės dieną UNIFY ragina gyventi ir mylėti taikiai, harmoningai. Žmonės kviečiami dalyvauti medžių sodinimo akcijoje.

Lietuvos mokiniai, darželių auklėtiniai šią dieną sodina gėles, tvarko aplinką, gamina inkilėlius, kuria spektaklius, Žemei dainuoja dainas bei deklamuoja eilėraščius.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1724 metais gimė Imanuelis Kantas, lietuvių kilmės mokslininkas, filosofas, Karaliaučiaus universiteto profesorius. Mirė 1804 metais.

1856 metais gimė visuomenės veikėjas, knygnešys Jonas Ambrozaitis. Mirė 1916 metais Vilniuje.

1877 metais mirė žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Gimė 1846 metais.

1886 metais gimė Jonas Strazdas (Jaunutis), literatas, vertėjas, mėgėjų teatro veikėjas. Mirė 1972 metais m.

1892 metais gimė poetas Vincas Kopka.

1908 metais gimė Magdalena Mykolaitytė-Slavėnienė, poetė, V. Mykolaičio-Putino sesuo. Mirė 1984 metais Sidnėjuje (Australija).

1941 metais gimė dailininkas Algimantas Jonas Švėgžda.

1953 metais gimė teatro ir kino aktorius, režisierius, bardas Kostas Smoriginas.

1976 metais mirė geografijos mokslų daktaras, Lietuvos geografas bei ilgametis VU GMF dekano profesorius Vaclovas Chomskis. Gimė 1909 metais.

1992 metais Lietuva ir Kinija pasirašė pirmąją dvišalę valstybinę sutartį.

1999 metais Miunchene vykusiose Eurolygos finalinio ketverto varžybose Kauno "Žalgiris" rezultatu 82:74 nugalėjo Bolonijos "Kinder" ekipą ir iškovojo stipriausios Europos krepšinio komandos taurę.

2008 metais eidamas 73-iuosius metus, netikėtai mirė kino ir teatro aktorius Audris Mečislovas Chadaravičius. Aktorius sukūrė apie septyniasdešimt komiškų ir dramatiškų vaidmenų teatre ir kine. Įsimintiniausi jų — Ferdinandas Friedricho von Schillerio dramoje "Klasta ir meilė", Ostapas Benderis Ilja Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Dvylikoje kėdžių", Daumantas Justino Marcinkevičiaus dramoje "Mindaugas", Rostanevas spektaklyje "Stepančikovo dvaras ir jo gyventojai", Firsas spektaklyje pagal Antono Čechovo pjesę "Vyšnių sodas" ir kitus.

2012 metais eidamas 71-uosius metus mirė režisierius Gintas Žilys.

Ši diena pasaulio istorijoje

1500 metais portugalų keliautojas Pedras Alvaresas Kabralas tapo pirmuoju europiečiu, išsilaipinusiu Brazilijoje.

1616 metais mirė ispanų rašytojas Migelis Servantesas, gerai žinomas kaip romano "Don Kichotas" autorius.

1724 metais gimė vokiečių filosofas Imanuelis Kantas.

1793 metais Džordžas Vašingtonas išleido Neutralumo deklaraciją, kuria JAV paskelbė, jog nesikiš į Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos karą.

1838 metais britų garlaivis "Sirius" tapo pirmuoju pasaulyje, per 18 dienų ir 10 valandų įveikusiu Atlanto vandenyną.

1870 metais gimė Rusijos kompartijos įkūrėjas Vladimiras Leninas. Mirė 1924 metais.

1904 metais gimė atominės bombos kūrėjas Robertas Openhaimeris.

1915 metais Vokietijos armija pirmą kartą panaudojo cheminį ginklą — mirtinas chloro dujas (Ipro upės slėnyje, Belgijos pietvakariuose); apsinuodijo 15 tūkst. žmonių, mirė 5 tūkst.

1969 metais 30-metis britas Robinas Noksas-Džonstonas per 312 dienų vienas jachta apiplaukė aplink pasaulį.

1970 metais pirmąkart švęsta Tarptautinė Žemės diena.

1994 metais sulaukęs 81-erių metų mirė 37-tasis JAV prezidentas (1969—1974) Ričardas Niksonas.

2012 metais Didžiosios Britanijos princui Hariui skirta humanitarinė premija už paramą labdaringoms organizacijoms, kurios teikia pagalbą sužeistiems britų ir amerikiečių kariams.

Tegai:
Pasaulinė Žemės diena, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai