Rusijos vakcina nuo COVID-19 Sputnik V

Italija pasiūlė sureguliuoti tiesioginius ryšius su Rusija dėl "Sputnik V"

(atnaujinta 13:54 2021.03.03)
Anksčiau daugelis žymių Italijos mokslo ir medicinos bendruomenės atstovų pritarė "Sputnik V" naudojimo Apeninuose idėjai

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Levo Tolstojaus nepriklausomos kultūros asociacijos nariai iš Lombardijos regiono mano, kad Roma turėtų sureguliuoti tiesioginius ryšius su Maskva dėl Rusijos vakcinos nuo COVID-19 "Sputnik V" tiekimo šaliai, RIA Novosti sakė organizacijos koordinatorius Markas Baratas (Marco Baratto).

Vakcina Sputnik V
© Sputnik/ Виктор Толочко

"Iš žiniasklaidos pranešimų sužinojome, kad Austrija ir Čekija, sekdamos Vengrijos ir San Marinos pavyzdžiu, pradėjo tiesiogines derybas su Rusija dėl "Sputnik V" vakcinos. Jei šios šalys mano, kad šį vaistą galima įsigyti apeinant ES kanalus, manau, kad mes galime padaryti tą patį", — sakė jis.

Baratas atkreipė dėmesį į tai, kad ES valstybės turi galimybę sudaryti sutartis su vakcinų gamybos įmonėmis, kurios nėra tarp ES strateginių partnerių šiuo klausimu, ir to neneigia pati Europos Komisija.

"Bet kokiu atveju, piliečių sveikata turi pirmenybę prieš Europos taisykles. Rusija jau prieš metus teikė Italijai rimtą pagalbą, kai kritinės padėties metu ji atsiuntė savo gydytojus ir kariškius į Lombardiją kovoti su nematomu ir pavojingu priešu — koronavirusu. Žinoma, mes nepamiršome apie šią neatlygintiną pagalbą", — sakė jis.

Baratas priminė, kad praėjusių metų balandį Levo Tolstojaus kultūros asociacija pasiūlė pastatyti atminimo ženklus Rusijos karo specialistų, padėjusių italams kovoti su COVID-19 plitimu, garbei. Pasak jo, dvi tokios lentelės gegužę turėtų būti atidengtos Italijos šiaurės Brešos provincijoje.

"Būtų labai gerai, jei gegužę mes taip pat galėtume tapti savo piliečių vakcinacijos "Sputnik V" pradžios liudininkais", — pabrėžė jis.

Vasario pabaigoje Rusijos ir Italijos draugijos vadovybė atviru laišku kreipėsi į naują Italijos ministrą pirmininką Marijų Dragį (Mario Draghi) ir pasiūlė jam imtis priemonių, kad italai galėtų naudotis Rusijos vakcina "Sputnik V" kaip įmanoma greičiau.

Anksčiau daugelis žymių Italijos mokslo ir medicinos bendruomenės atstovų pritarė "Sputnik V" naudojimo Apeninuose idėjai. Vasario pradžioje Nacionalinės sveikatos tarybos vadovas Frankas Lokatelis (Franco Locatelli) Rusijos vakcinos klinikinių tyrimų trečiojo etapo rezultatus pavadino "itin įdomiais" ir paragino naudoti bet kokį vaistą nuo COVID-19 be išankstinio nusistatymo, vadovaujantis tik duomenimis apie jų saugumą ir veiksmingumą.

Tada Lazaras Spalancanis (Lazzaro Spallanzani) iš Nacionalinio infekcinių ligų instituto vadovybės Italijos sveikatos apsaugos ministerijai pateikė teigiamą nuomonę apie šio rusiško vaisto vartojimo efektyvumą ir saugumą.

Mokslinis žurnalas "The Lancet" anksčiau paskelbė "Sputnik V" klinikinių tyrimų trečiojo etapo rezultatus, kuriais patvirtinamas aukštas vakcinos efektyvumas ir saugumas.

III fazės klinikinių tyrimų metu "Sputnik V" veiksmingumas, imunogeniškumas ir saugumas siekė 91,6 %. Vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų. "Sputnik V" buvo patvirtinta naudoti daugiau nei 30 šalių.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, Sputnik V, Italija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1848)
Dar šia tema
Ar įsileis į Europą "su politiškai neteisinga vakcina"
Sėsk ir užsičiaupk: Lietuvos konservatoriai jau atvirai šiurkštūs su rinkėjais
Slovakijos prezidentė sukritikavo sprendimą naudoti "Sputnik V"
Elžbieta II

Elžbieta II švenčia savo 95-ąjį gimtadienį ne taip, kaip reikalaujama pagal protokolą

(atnaujinta 18:28 2021.04.21)
Pirmą kartą po daugelio metų monarchė liko be nuolatinio palydovo, draugo ir vyro — princo Filipo

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Šiandien, balandžio 21 dieną, karalienė Elžbieta II švenčia savo gimtadienį: 2021 metais Jos Didenybei sukanka 95 metai, o jubiliejų ji praleis neįprastai, praneša Sputnik Baltarusija.

Karališkoji šeima, Didžioji Britanija ir karalienė patyrė didžiulę netektį — princo Filipo mirtį ir jo laidotuves, įvykusias balandžio 17 dieną. Ir nors šeimos nariai sugebėjo veikti kaip vieningas frontas ir apsupo karalienę rūpesčiu ir dėmesiu, jie negalėjo atstoti jos mylimo vyro.

Pirmą kartą Elžbieta II gimtadienį švenčia kitaip, nei reikalauja karališkasis protokolas: pirmiausia dėl savo mylimojo vyro mirties, taip pat dėl ​​užsitęsusios koronaviruso pandemijos.

Dėl tragiškų šių metų įvykių Karalystės spaudos biuras nepaskelbs naujo oficialaus Jos Didenybės portreto, nors tai savotiškas karališkosios šeimos narių ritualas visame pasaulyje. Nebus puikių fejerverkų, šventinės vakarienės ir kitų džiaugsmų, kuriais ji buvo pratusi dalintis su princu Filipu.

Karalienė šią dieną praleis su mažu žmonių rateliu Vindzoro pilyje, kur nebus jauniausio anūko Hario — princas grįžo pas Megan Markl, nepaisydamas močiutės gimtadienio.

Tegai:
gimtadienis, Elžbieta II
Temos:
Karališkosios naujienos
Baltieji rūmai

Visos 40 šalių patvirtino dalyvavimą JAV remiamame klimato aukščiausiojo lygio susitikime

(atnaujinta 19:21 2021.04.21)
2021 metų sausio pabaigoje Baidenas pasirašė naują dekretą, skirtą kovai su klimato kaita tiek JAV, tiek tarptautiniu mastu. Jo plane numatytas darbas plėtojant ekologiškas technologijas ir infrastruktūrą

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Visos 40 pakviestų šalių patvirtino dalyvavimą JAV remiamame internetiniame klimato aukščiausiojo lygio susitikime, žurnalistams sakė aukšto rango JAV administracijos valdininkas, praneša RIA Novosti.

JAV administracijos inicijuotas viršūnių susitikimas klimato klausimais virtualiu formatu vyks balandžio 22–23 dienomis. Kaip pranešė Baltieji rūmai, prezidentas Džo Baidenas pakvietė jame dalyvauti daugiau nei 40 lyderių iš įvairių šalių. Žiniasklaida pranešė, kad susitikimo metu JAV prezidentas gali paskelbti naujus įsipareigojimus sumažinti išmetamų teršalų kiekį.

"Esu pasirengęs patvirtinti, kad visos 40 valstybių, kurios buvo išvardytos žiniasklaidos pranešime, paskelbtame prieš kelias savaites, patvirtino savo dalyvavimą", — per konferenciją sakė Amerikos valdininkas, kalbėdamas anonimiškai.

2021 metų sausio pabaigoje Baidenas pasirašė naują dekretą, skirtą kovai su klimato kaita tiek JAV, tiek tarptautiniu mastu. Jo plane numatytas darbas plėtojant ekologiškas technologijas ir infrastruktūrą. Dekretas visų pirma skelbia klimato kaitos klausimą kaip neatskiriamą Amerikos užsienio politikos ir nacionalinio saugumo dalį ir patvirtina Vašingtono ketinimą plėtoti Paryžiaus susitarime dėl klimato, ypač per trumpą laiką sumažinant į atmosferą išmetamų teršalų kiekį ir iki amžiaus vidurio pasiekti nulinį rodiklį.

Paryžiaus klimato susitarime — pirmame pasauliniame klimato susitarime, kurį 2015 metų gruodžio mėnesį pasirašė daugiau nei 190 šalių, — pateikiamas visuotinis veiksmų planas, kaip sustabdyti klimato atšilimą. Susitarimas nereiškia, kad iškastinis kuras bus visiškai nebenaudojamas. Tačiau visos šalys turi imtis priemonių sumažinti išmetamų teršalų kiekį, prisitaikyti prie klimato kaitos.

Be to, atsinaujinančių energijos šaltinių dalis turėtų būti vis didesnė energijos tiekimo srityje. Valdant buvusiam prezidentui Donaldui Trampui, JAV pasitraukė iš susitarimo, tačiau naujasis Amerikos lyderis Baidenas pirmąją savo prezidentavimo dieną pasirašė dekretą grįžti prie sutarties.

Tegai:
susitikimas, klimato kaita, klimatas, JAV
Balandžio 22-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 22-osios šventės

(atnaujinta 12:37 2021.04.21)
Šią dieną minima Tarptautinė Žemės diena, be to, šią dieną gimė vokiečių filosofas lietuvių kilmės Imanuelis Kantas

Balandžio 22-oji yra 112-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 253 dienos.

Šiandien saulė teka 06:03, leidžiasi 20:33, dienos ilgumas 14 val. 30 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Kajus, Leonas, Leonidas, Norvaidė, Vadimas, Visgailas, Visgaudė, Visgirdas.

Balandžio 22-ąją minima Tarptautinė motinos Žemės diena.

Pasaulyje tarptautinę motinos Žemės dieną pradėta minėti 1970 metais. Tarptautinės organizacijos UNIFY, EARTH DAY ir Planetos piliečių sąjunga kviečia vienytis sąmoningiems pokyčiams Žemėje.

Atliepdama į Jungtinių Tautų kreipimąsi Lietuva Žemės globėja tapo 1992 metais.

Kasmet daugiau negu 190 pasaulio šalyse žmonės raginami vienytis ir išreikšti rūpestį mūsų visų namais. Žemės dieną UNIFY ragina gyventi ir mylėti taikiai, harmoningai. Žmonės kviečiami dalyvauti medžių sodinimo akcijoje.

Lietuvos mokiniai, darželių auklėtiniai šią dieną sodina gėles, tvarko aplinką, gamina inkilėlius, kuria spektaklius, Žemei dainuoja dainas bei deklamuoja eilėraščius.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1724 metais gimė Imanuelis Kantas, lietuvių kilmės mokslininkas, filosofas, Karaliaučiaus universiteto profesorius. Mirė 1804 metais.

1856 metais gimė visuomenės veikėjas, knygnešys Jonas Ambrozaitis. Mirė 1916 metais Vilniuje.

1877 metais mirė žemaičių plėšikų vadas Tadas Blinda. Gimė 1846 metais.

1886 metais gimė Jonas Strazdas (Jaunutis), literatas, vertėjas, mėgėjų teatro veikėjas. Mirė 1972 metais m.

1892 metais gimė poetas Vincas Kopka.

1908 metais gimė Magdalena Mykolaitytė-Slavėnienė, poetė, V. Mykolaičio-Putino sesuo. Mirė 1984 metais Sidnėjuje (Australija).

1941 metais gimė dailininkas Algimantas Jonas Švėgžda.

1953 metais gimė teatro ir kino aktorius, režisierius, bardas Kostas Smoriginas.

1976 metais mirė geografijos mokslų daktaras, Lietuvos geografas bei ilgametis VU GMF dekano profesorius Vaclovas Chomskis. Gimė 1909 metais.

1992 metais Lietuva ir Kinija pasirašė pirmąją dvišalę valstybinę sutartį.

1999 metais Miunchene vykusiose Eurolygos finalinio ketverto varžybose Kauno "Žalgiris" rezultatu 82:74 nugalėjo Bolonijos "Kinder" ekipą ir iškovojo stipriausios Europos krepšinio komandos taurę.

2008 metais eidamas 73-iuosius metus, netikėtai mirė kino ir teatro aktorius Audris Mečislovas Chadaravičius. Aktorius sukūrė apie septyniasdešimt komiškų ir dramatiškų vaidmenų teatre ir kine. Įsimintiniausi jų — Ferdinandas Friedricho von Schillerio dramoje "Klasta ir meilė", Ostapas Benderis Ilja Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Dvylikoje kėdžių", Daumantas Justino Marcinkevičiaus dramoje "Mindaugas", Rostanevas spektaklyje "Stepančikovo dvaras ir jo gyventojai", Firsas spektaklyje pagal Antono Čechovo pjesę "Vyšnių sodas" ir kitus.

2012 metais eidamas 71-uosius metus mirė režisierius Gintas Žilys.

Ši diena pasaulio istorijoje

1500 metais portugalų keliautojas Pedras Alvaresas Kabralas tapo pirmuoju europiečiu, išsilaipinusiu Brazilijoje.

1616 metais mirė ispanų rašytojas Migelis Servantesas, gerai žinomas kaip romano "Don Kichotas" autorius.

1724 metais gimė vokiečių filosofas Imanuelis Kantas.

1793 metais Džordžas Vašingtonas išleido Neutralumo deklaraciją, kuria JAV paskelbė, jog nesikiš į Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos karą.

1838 metais britų garlaivis "Sirius" tapo pirmuoju pasaulyje, per 18 dienų ir 10 valandų įveikusiu Atlanto vandenyną.

1870 metais gimė Rusijos kompartijos įkūrėjas Vladimiras Leninas. Mirė 1924 metais.

1904 metais gimė atominės bombos kūrėjas Robertas Openhaimeris.

1915 metais Vokietijos armija pirmą kartą panaudojo cheminį ginklą — mirtinas chloro dujas (Ipro upės slėnyje, Belgijos pietvakariuose); apsinuodijo 15 tūkst. žmonių, mirė 5 tūkst.

1969 metais 30-metis britas Robinas Noksas-Džonstonas per 312 dienų vienas jachta apiplaukė aplink pasaulį.

1970 metais pirmąkart švęsta Tarptautinė Žemės diena.

1994 metais sulaukęs 81-erių metų mirė 37-tasis JAV prezidentas (1969—1974) Ričardas Niksonas.

2012 metais Didžiosios Britanijos princui Hariui skirta humanitarinė premija už paramą labdaringoms organizacijoms, kurios teikia pagalbą sužeistiems britų ir amerikiečių kariams.

Tegai:
Pasaulinė Žemės diena, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai