Lenkijos kariai

Parodoje Maskvoje buvo rodomi dokumentai apie lenkų kareivių žiaurumus

(atnaujinta 11:22 2021.03.17)
Didelis dokumentų rinkinys, pristatytas dabartinėje parodoje Maskvoje, leidžia atvirai žiūrėti į istorinės praeities įvykius, atsisakyti politizavimo, vertinant juos konkrečios eros kontekste

VILNIUS, kovo 17 — Sputnik. 1919 metais į Baltarusiją ir Ukrainą įsiveržę lenkų kariai žiauriai persekiojo civilius. Tai liudija archyviniai dokumentai, pristatyti parodoje "Lenkijos ir sovietų Rusijos karas 1919–1921 metais. Rygos taikos sutartis" Maskvoje. Praneša RIA Novosti.

Tarp šių dokumentų yra Bobruisko Lenkijos žiaurumų tyrimo komisijos medžiaga. Šį 1920 metų liepos mėnesį sudarytą sąrašą pateikia Rusijos valstybinis socialinės ir politinės istorijos archyvas.

"Liuboničiuose kariai užpuolė sinagogą, per tarnybą apšaudė, surengė pogromą sinagogoje, sumušė ir apiplėšė visus maldininkus. Mitino kaime valstiečiai buvo kankinami surišant kojas, daužant jas į kulnus ir su batais į veidą", — pranešė komisija.

Архивные документы о зверствах польских оккупантов на землях Западной Белоруссии в годы польско-советской войны 1919-1921 годов
© Sputnik
Archyviniai dokumentai apie lenkų įsibrovėlių žiaurumus Vakarų Baltarusijos žemėse per Lenkijos ir sovietų Rusijos karą 1919–1921 metais.

Apiplėšimus dažnai lydėjo vietos gyventojų nužudymas. Taigi, Podoresės kaime lenkai apiplėšimo metu nužudė valstietį Romančiuką — supjaustė jam galvą; dar vienam perplėšė skrandį; Akulina Maličko buvo nušauta; Demianas Kitličas buvo įmestas į ugnį. Jurkevičių kaime buvo nužudyti trys piemenys, o Dražno kaime žiauriai elgtasi su 32 žmonėmis.

Pažymėta, kad Bobruisko rajone sudeginta iki 300 namų ir pastatų.

"Osovo kaimo valstiečiai — 185, Bojalovo kaime — 180 namų ūkių, Drapovo kaime — 189 namų ūkiai, Berezovkos kaime — 290 namų ūkių, beveik visas Urečjės ir Staryje Dorogi miestas, didžioji dalis Liuboničių miesto", — sakoma dokumente.

Lenkai degino ne tik namus, pastatus ir parduotuves, bet ir garo bei vėjo malūnus, ligonines ir sovietines mokyklas.

Архивные документы о зверствах польских оккупантов на землях Западной Белоруссии в годы польско-советской войны 1919-1921 годов
© Sputnik
Archyviniai dokumentai apie lenkų įsibrovėlių žiaurumus Vakarų Baltarusijos žemėse per Lenkijos ir sovietų Rusijos karą 1919–1921 metais.

"Dažnai pasitaikė atvejų, kai apiplėšimus ir žmogžudystes paskatino lenkų karininkai. Osovo-Liutinos kaime valstietis Ananičas ir jo sužadėtinė buvo žiauriai nužudyti pareigūnų akivaizdoje", — teigiama pranešime.

Atskirai buvo pažymėtas Lenkijos kariuomenės pasityčiojimas iš žydų gyventojų per svarbiausią judaizmo šventę Jom Kipurą 1919 metų spalio 4 dieną.

Rusijos valstybinis socialinės ir politinės istorijos archyvas šioje parodoje taip pat pristatė užsienio korespondentų asmeniškai užfiksuotą užrašą apie lenkų žiaurumus Dzeržynsko mieste, netoli Minsko. Ši medžiaga buvo paskelbta "Kommunist" laikraštyje 1920 metų rugpjūčio 24 dieną.

Žurnalistai "lankėsi Dzeržynsko mieste, kur buvo įsitikinta lankų žiaurumu".

"Lenkai nieko nepaliko. Iš 700 namų liko 300. Jei kai kurie namai liko nepaliesti, tai už didelius kyšius baltiesiems lenkams. Lenkai sudegino gyventojų turtą, neleisdami užgesinti gaisro. Jie į ugnį įmetė 75 metų moterį, ji sudegė. 16 žmonių buvo nužudyti. Jie į duobę įmetė šešiasdešimtmetį vyrą ir bandė palaidoti gyvą. Žmonių akivaizdoje jie prievartavo moteris. Gatvėse piliečiams buvo nuimami batai ir drabužiai, jie palikdavo juos nuogus. Žydams buvo plėšomos barzdos ir kūno plaukai, priverčiant juos sumokėti 50 markių už "skutimąsi", — sakoma tame leidinyje.

Rusijos valstybinis šiuolaikinės istorijos archyvas paskelbė 1920 metų birželio 1 dieną 16-osios armijos vadovybės į Maskvą atsiųstą telegramą "apie lenkų įvykdytą Borisovo miesto sunaikinimą jį išlaisvinant Raudonajai armijai ir jų nužudytus civilius gyventojus".

Архивные документы о зверствах польских оккупантов на землях Западной Белоруссии в годы польско-советской войны 1919-1921 годов
© Sputnik
Archyviniai dokumentai apie lenkų įsibrovėlių žiaurumus Vakarų Baltarusijos žemėse per Lenkijos ir sovietų Rusijos karą 1919–1921 metais.

"Žiaurus ir kerštingas priešas sureagavo į mūsų šlovingų ​​pajėgų įvykdytą Borisovo išvadavimą sunaikindamas visą miestą ir nužudydamas šimtus, net tūkstančius civilių, moterų ir vaikų visos kultūrinės žmonijos akivaizdoje", — sakoma telegramoje.

Didelis dokumentų rinkinys, pristatytas dabartinėje parodoje Maskvoje, leidžia atvirai žiūrėti į istorinės praeities įvykius, atsisakyti politizavimo, vertinant juos konkrečios eros kontekste. Pateikiamas daug istorinių dokumentų iš Rusijos valstybinio socialinės ir politinės istorijos archyvo, Rusijos valstybinio karo archyvo, Rusijos Federacijos valstybinio archyvo, Rusijos šiuolaikinės istorijos valstybinio archyvo ir kitų federalinių archyvų, Rusijos Federacijos užsienio politikos ir Rusijos imperijos užsienio politikos archyvo, Rusijos užsienio reikalų ministerijos dokumentinių skyrių, Rusijos Federacijos prezidento archyvo, Baltarusijos valstybinių archyvų.

Архивные документы о зверствах польских оккупантов на землях Западной Белоруссии в годы польско-советской войны 1919-1921 годов
© Sputnik
Archyviniai dokumentai apie lenkų įsibrovėlių žiaurumus Vakarų Baltarusijos žemėse per Lenkijos ir sovietų Rusijos karą 1919–1921 metais.

Parodos organizatoriai yra Rosarchivas, Rusijos valstybinis socialinės ir politinės istorijos archyvas ir Rusijos istorijos draugija. RIA Novosti ir Sputnik Lenkija yra oficialūs parodos "Lenkijos ir sovietų Rusijos karas 1919–1921 metais. Rygos taikos sutartis" partneriai.

Tegai:
paroda, Maskva, Lenkija
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Vaistai

SAM: kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais

(atnaujinta 15:40 2021.04.22)
Pažymima, kad šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės  

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Praplėstas Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašas naujais kompensuojamaisiais vaistais, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pažymima, kad nuo balandžio 22 dienos pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 dienos pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas. 

"Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma", — teigiama pranešime.  

Tuo pačiu šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 dienos, įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. 

Pabrėžiama, kad kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 dienos, yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos. 

"Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių — sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį", — teigiama SAM pranešime.

Teigiama, kad bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus, o šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vaistai