Naujagimis

JAV paskiepytai motinai gimė vaikas, turintis antikūnų prieš COVID-19

(atnaujinta 00:09 2021.03.18)
Pažymima, kad moteris gavo pirmąją "Modernos" vakcinos nuo COVID-19 dozę 36 nėštumo savaitę. Po trijų savaičių, sausio pabaigoje, ji susilaukė mergaitės. Po to specialistai jai atliko kraujo tyrimą

VILNIUS, kovo 18 — Sputnik. Sveikatos priežiūros srities darbuotoja JAV Floridos valstijoje, nėštumo metu gavusi pirmąją koronaviruso vakcinos dozę, pagimdė kūdikį su antikūnais prieš COVID-19, tai pirmas žinomas atvejis, sakė vietos mokslininkai.

Remiantis pediatrų Polo Gilberto (Paul Gilbert) ir Čado Rudniko (Chad Rudnick) duomenimis, Palm Byčo apygardos sveikatos priežiūros darbuotoja gavo pirmąją "Modernos" vakcinos nuo COVID-19 dozę 36 nėštumo savaitę. Po trijų savaičių, sausio pabaigoje, ji susilaukė mergaitės. Po to specialistai atliko jai kraujo tyrimą.

"Mes ištyrėme kūdikio virkštelę, kad įsitikintume, ar antikūnai perduodami iš motinos, yra ir su kitomis vakcinomis, suleistomis nėštumo metu", — vietiniam WPBF televizijos kanalui pasakojo pediatras Gilbertas.

Jis atkreipė dėmesį, kad dėl to ekspertai išsiaiškino, kad vaikas turi antikūnų prieš COVID-19.

"Kiek mes žinome, tai yra pirmasis pasaulyje pranešimas apie kūdikio su antikūnais gimimą po skiepijimo", — sakė Gilbertas.

Savo ruožtu pediatras Rudnikas teigė, kad per ateinančius mėnesius "paskiepytoms motinoms gims tūkstančiai, tūkstančiai tokių kūdikių".

Mokslininkai vasario mėnesį parašė straipsnį apie savo tyrimą, jo parengiamasis spaudinys buvo paskelbtas "medRxiv" svetainėje, tačiau ekspertai turėtų patikrinti jų išvadas.

Gydytojai straipsnyje pabrėžė, kad moteris, anksčiau neturėjusi COVID-19, turėjo "sveiką" mergaitę. Tačiau reikia patikrinti "vakcinacijos nuo SARS-CoV-2 saugumą ir veiksmingumą nėštumo metu". Kūdikiams, gimusiems paskiepytoms motinoms, gali grėsti infekcija, pridūrė ekspertai.

Tegai:
koronavirusas, JAV, kūdikis
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1831)
Traškučiai

Žmonijai gali grėsti traškučių ir skrudintų bulvyčių deficitas

(atnaujinta 12:08 2021.04.16)
Dėl visuotinio atšilimo Šiaurės Amerikoje, kur auga bulvių veislė, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, mažėja kalnų sniego kiekis, o tai daro įtaką pasėliams

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Bulvių veislei, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, kilo grėsmė dėl visuotinio atšilimo, praneša portalas "YCC".

Kalbama apie veislę, vadinama "Raset Burbank", kuri auga Šiaurės Amerikoje. Joje yra didelis krakmolo kiekis ir ypatingas skonis kepant, todėl ją labiau mėgsta greito maisto restoranai visame pasaulyje.

Tačiau, Aidaho valstijos ūkininkų teigimu, dėl visuotinio atšilimo mažėja kalnų sniego kiekis, o būtent jis naudojamas šios veislės pasėliams laistyti.

Selekcininkas ir genetikas Ričardas Novis iš JAV žemės ūkio ministerijos papasakojo, kad paprastai gera sniego danga atsiranda iki balandžio ir vasarą lėtai tirpsta, užtikrindama vandens atsargas. Tačiau 2018 metais tyrimas nustatė, kad nuo 20 amžiaus vidurio sniego kalnuose sumažėjo 15-30 proc. Be to, karšti ir sausi orai turi įtakos bulvių augimo greičiui, bei jų skoniui ir išvaizdai.

Kad išspręstų šią problemą, Novis ir kiti specialistai augalininkystės srityje kuria hibridines bulvių veisles, kurios bus atsparesnės klimato pokyčiams.

Tegai:
visuotinis atšilimas, JAV
Dar šia tema
Koronavirusas pablogina situaciją: JT baiminasi visuotinio bado
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taigoje

Peskovas papasakojo apie Putino atostogas Sibire

(atnaujinta 18:03 2021.04.18)
Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionę į Sibirą 2017 metų rugpjūtį

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš tikrųjų myli Sibirą, todėl jis mėgsta izoliuotis ten kelioms dienoms, papasakojo valstybės vadovo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Rusijos prezidentas vairuoja visureigį taigoje.
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Matyt, jo siela taip prisirišo prie Sibiro, jis jį labai myli. Kita vertus, jis būna ir Tolimuosiuose Rytuose, jis myli Sočį, myli Krasnaja Polianą. Ir Krymą myli. Todėl šiame plane jo  potraukis į prie plačios geografijos, bet iš tikrųjų kelioms dienoms mėgsta izoliuotis būtent Sibire", — kanale "Rossija 1" pasakė Peskovas.

Kovo pabaigoje Putinas praleido savaitgalį Sibire gynybos ministro Sergejaus Šoigu kompanijoje. Jie važiavo visureigiu ir vaikščiojo po taigą. Gynybos ministerijos vadovas prezidentui taip pat parodė savo dirbtuves, kuriose jis, kaip hobiu užsiima sausų medžių apdirbimu, iš jų daro įvairius dirbinėlius. Peskovas anksčiau patikslino, kad jie atostogavo Tuvos taigoje.

Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionė į Sibirą 2017 metų rugpjūtį. Tada Rusijos lyderis aplankė sunkiai pasiekiamą taigą, kur žvejojo ​​kalnų ežerų kaskadoje, plaukiojo, vaikščiojo kalnų upėmis motorinėmis valtimis ir plaustais, pėsčiomis ir keturračiu keliavo per kalnus, deginosi saulėje ir maudėsi.

2014 metais per savo gimtadienį Putinas pirmą kartą pasiėmė laisvą dieną ir išskrido į Sibiro taigą. Tą dieną jis nuėjo beveik devynis kilometrus per kalnus.

2019 metais likus kelioms dienoms iki 67-ojo gimtadienio, prezidentas taip pat buvo taigoje, kur, kaip papasakojo Peskovas, "mėgavosi rudens gamta". Paskelbtuose kadruose buvo galima pamatyti, kaip Putinas ir Šoigu pėsčiomis lipa į kalnus ir stebi rudenišką gamtą, taip pat grybauja.

Tegai:
Sibiras, Rusija, Vladimiras Putinas, Dmitrijus Peskovas