Waffen SS veteranų ir jų rėmėjų žygio Rygoje dalyviai, archyvinė nuotrauka

Įvardyti Latvijos CŽV agentų, kovojusių su TSRS dėl Vokietijos, vardai

(atnaujinta 15:35 2021.03.18)
Kaip pažymėta pranešime, CŽV dokumentų, išslaptintų pagal nacių karo nusikaltimų atskleidimo įstatymą, priimtą JAV, tyrimas leido nustatyti 23 imigrantų iš Latvijos, bendradarbiavusių su Amerikos žvalgyba 1940-ųjų pabaigoje ir 1960-aisiais

VILNIUS, kovo 18 — Sputnik. Po Antrojo pasaulinio karo CŽV verbavo imigrantus iš Latvijos, kurie kovojo su Tarybų Sąjunga nacistinės Vokietijos pusėje, taip pat Latvijos SS legiono gretose, ir panaudojo juos perversminiuose veiksmuose prieš TSRS, praneša RIA Novosti.

MIA "Rossija segodnia" paviešintame Istorinės atminties fondo pristatytame pranešime "Budeliai pensijoje. Nacių nusikaltėliai iš Latvijos CŽV tarnyboje" buvo paskelbtos 23 tokių žmonių pavardės.

"Šioje ataskaitoje paskelbta informacija aiškiai rodo, kad didžioji dauguma Latvijos CŽV agentų Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo naciams, daugelis iš šių agentų buvo tiesiogiai susiję su nusikaltimais žmonijai, įskaitant Holokaustą, baudžiamąsias operacijas prieš civilius, Leningrado blokadą", — sakoma pranešime, kurio tekstą Istorinės atminties fondas pateikė RIA Novosti.

Ataskaitoje, remiantis anksčiau išslaptintų CŽV dokumentų analize, išvardijami šių agentų vardai, pavardės, jų operatyviniai pseudonimai ir kriptonimai, informacija apie nacių tarnybą ir duomenys apie tai, kuriose Amerikos žvalgybos operacijose jie dalyvavo.

Tyrime visų pirma pateikiami duomenys apie Latvijos SS legionieriaus Janiso Cirulio, kuris aktyviai dalyvavo civilių, įskaitant moteris ir vaikus, žudynėse Žestianaja Gorkos kaimo vietovėje, Novgorodo srityje, bendradarbiavimą su CŽV.

Kaip matyti iš ataskaitos, remiantis anksčiau išslaptintų CŽV dokumentų analize, "Daugavas Vanagi" ("Dauguvos Vanagai") organizacijos nariai, įskaitant jos valdybos narius, atliko ypatingą vaidmenį tarp šių Amerikos žvalgybos agentų. "Daugavas Vanagi" po Antrojo pasaulinio karo įsteigė Latvijos SS legionieriai belaisvių stovykloje, Belgijoje. Organizacijos centras buvo Vakarų Vokietijos Miunsteryje, jos padaliniai buvo 12 Vakarų šalių, įskaitant JAV, Angliją ir Kanadą. Organizaciją sudarė apie 130 vietinių skyrių, vienijančių daugiau nei devynis tūkstančius žmonių.

Žlugus Sovietų Sąjungai, Latvijoje buvo atidaryti organizacijos padaliniai. Dabar "Daugavas Vanagi" filialai veikia visose šalyse, kuriose gyvena daugiausia Latvijos SS legiono veteranų. Būtent Latvijos "Daugavas Vanagi" siūlymu kasmet kovo 16-oji minima kaip latvių legiono atminimo diena.

"Nacių bendrininkų ir nusikaltėlių susitelkimas Latvijos CŽV agentūroje buvo pernelyg didelis, o "Daugavas Vanagi" organizaciją teisėtai galima laikyti vienu pagrindinių Amerikos žvalgybos aktyvu Latvijos kryptimi", — sakoma pranešime.

Jo autoriai paaiškina, kodėl CŽV noriai verbavo žmones, kurie aiškiai dalyvavo nusikaltimuose žmonijai: "Į šį klausimą yra visiškai racionalus atsakymas. Dalyvavimas nacių nusikaltimuose, žinoma, nebuvo privalumas įdarbinant kandidatus. Privalumas buvo tarnyba nacių organizuotose policijos struktūrose".

Kaip paaiškina pranešimo autoriai, buvę policijos pareigūnai turėjo platesnį ryšių ratą ir operatyviniam darbui naudingus įgūdžius. "CŽV pageidavo verbuoti policijos pareigūnus, o policija aktyviausiai dalyvavo nacių organizuotuose nusikaltimuose", — pabrėžia istorikai.

Kaip pažymėta pranešime, CŽV dokumentų, išslaptintų pagal nacių karo nusikaltimų atskleidimo įstatymą, priimtą JAV, tyrimas leido nustatyti 23 imigrantų iš Latvijos, bendradarbiavusių su Amerikos žvalgyba 1940-ųjų pabaigoje ir 1960-aisiais.

"Žinoma, ne viskas išslaptinta, o mes susiduriame tik su maža dalimi bendro vaizdo. Tačiau net ir turimi duomenys yra labai orientaciniai", — sakoma pranešime.

Pastaruoju metu Rusijos teisėsaugos tarnybos, paieškininkai ir istorikai, įgyvendindami "Be senaties termino" projektą, atskleidė daug nacių nusikaltimų prieš civilius TSRS gyventojus.

2020 metų spalį Rusijoje buvo priimtas pirmasis teismo sprendimas dėl genocido. Taip teismas paskelbė apie nacių žudynes Novgorodo srities Žestianaja Gorka kaime: 1942–1943 metais ten buvo nužudyta daugiau nei 2,5 tūkst. žmonių.

Rusijos tyrimų komiteto vadovas Aleksandras Bastrykinas taip pat pavadino Vokietijos politiką karo metais genocidu — absoliuti dauguma Sovietų aukų teko civiliams gyventojams, aiškino jis.

Šiais metais komitetas paskelbė, kad kuria departamentą, kuris tirtų nusikaltimus, susijusius su nacizmo reabilitacija ir istorijos klastojimu. Padalinys ieškos atsakingų už žudynes ir užkirs kelią istorinių faktų iškraipymui.

Tegai:
CŽV, JAV, Vokietija, Latvija, TSRS
Dar šia tema
Pagrindiniai klausimai apie Baltijos šalių "sovietinę okupaciją"
Ekspertas: rasiniai neramumai JAV sukėlė sumaištį valdančiajam Latvijos elitui
RF saugumo tarnyba paaiškino neonacistinių nuotaikų Baltijos šalyse augimą
Rusijos saugumo taryba paaiškino neonacistinių nuotaikų augimą Baltijos šalyse
"Nusprendė nekovoti su rusais". Nacionalistai Latvijoje turi naują priešą
Amazon įkūrėjas Džefas Bezosas

"Forbes" paskelbė turtingiausių žmonių planetoje reitingą

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Elonas Muskas, kuriam priklauso akcijų paketai bendrovėse "SpaceX" ir "Tesla", pakilo į antrąją vietą kasmetiniame "Forbes" turtingiausių žmonių pasaulyje reitinge su 151 milijardo dolerių turtu, per metus padidinęs savo turtą šešis kartus, rodo reitingo duomenys.

Tai yra 126,4 milijardo dolerių daugiau nei prieš metus, kai jis buvo 31 vietoje, o turtas siekė 24,6 milijardo dolerių. Pagrindinė priežastis, kaip nurodo "Forbes", tai "Tesla" akcijų kotiruočių augimas aštuonis kartus nuo praėjusių metų reitingo paskelbimo.

Tuo pačiu metu "Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas išlieka reitingo lyderiu ketvirtus metus iš eilės. Jo turtas išaugo 64 milijardais dolerių iki 177 milijardų dolerių, sakoma žurnalo 35-ajame kasmetiniame turtingiausių žmonių pasaulноу reitinge.

Trečią vietą reitinge užėmė grupės "Louis Vuitton Moët Hennessy" prezidentas Bernaras Arno su 150 milijardų dolerių turtu. Žurnalas pažymi, kad per metus jo turtas beveik padvigubėjo.

Ketvirtoje vietoje yra "Microsoft" įkūrėjas Bilas Geitsas, jo turtas išaugo 26 mlrd. dolerių per metus iki 124 mlrd.

Penktoje vietoje yra "Facebook" vadovas Markas Zukerbergas — jo turtas vertinamas 97 mlrd. dolerių, tai yra 42,3 mlrd. daugiau nei prieš metus.

Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais. Jų bendras turtas pasiekė rekordinius 13,08 trln. dolerių, tai yra 5,08 trln. daugiau nei pernai. Sąraše yra daugiau nei 100 dalyvių iš Rusijos. Naujokų reitinge yra 493. Iš sąrašo iškrito 84 žmonės, iš jų 23 — dėl mirties.

Tegai:
Forbes
Dar šia tema
"Forbes" paskelbė 50 naujų milijardierių sveikatos apsaugos srityje
"Forbes" pasakojo, kaip 2020 metais išaugo turtingiausių pasaulio žmonių turtas
"Forbes": JAV turi ruoštis blogiausiam karui su Rusija
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 00:22 2021.04.11)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga pajunta nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimo krauju sutrikimas (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje), išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata