B-52 Stratofortress

Britų laikraštis paskelbė apie Baideno planus mesti iššūkį Rusijai ir Kinijai

(atnaujinta 22:29 2021.03.18)
Pernai apie raketos sukūrimą paskelbė tuometinis JAV vadovas Trampas. Žurnalistai spėja, kad tai yra ginklas, apie kurį kalbėjo buvęs Amerikos lyderis. Jis, kaip pažymėta leidinyje, gali nuskristi į Maskvą greičiau nei per 20 minučių, o Pekiną pasiekti per pusvalandį

VILNIUS, kovo 18 — Sputnik. Jungtinėse Valstijose išbandysima nauja viršgarsinė raketa, galinti 20 kartų viršyti garso greitį, yra iššūkis Rusijai ir Kinijai, rašo "Daily Express".

JAV karinių oro pajėgų paskelbtame pranešime spaudai teigiama, kad raketa AGM-183A (oru paleistas greitojo reagavimo ginklas, ARRW) bus išbandytas per ateinančias 30 dienų. Jis jau pristatytas į "Edwards" bazę Kalifornijoje ir sumontuotas bombonešyje "B-52H Stratofortress".

 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Bandomasis orlaivis, skirtas pirmajam raketos bandomajam skrydžiui, yra paruoštas ir dabar atliekamas žemyninis bandymas, kad galėtume įsitikinti, ar jis yra pasirengęs skristi", — sakė JAV oro pajėgų ginkluotės programos vadovas, brigados generolas Heath'as Collins'as.

Pernai apie "super-duper" raketos sukūrimą paskelbė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trampas. Žurnalistai spėja, kad ARRW yra ginklas, apie kurį kalbėjo buvęs Amerikos lyderis. Jis, kaip pažymėta leidinyje, gali nuskristi į Maskvą greičiau nei per 20 minučių, o Pekiną pasiekti per pusvalandį.

Kita vertus, kaip rašo laikraštis, naujasis Amerikos ginklas taip pat turi silpnybių, kurios kelia didelę riziką operatoriaus šaliai.

"Tokios sistemos kelia didesnę strateginių klaidingų skaičiavimų riziką ir dar nėra aišku, ar sugebėsime efektyviai kovoti su šia rizika", — aiškino karo analitikas Pavelas Podvigas.

Šiuo metu viršgarsiniai ginklai yra naudojami Rusijoje. Vladimiras Putinas juos pristatė 2018 metais per pranešimą Federalinei asamblėjai. Visų pirma, tai buvo apie "Avangard" ir "Kinžal" kompleksai. Vėliau pranešta apie sparnuotosios raketos "Zircon" plėtrą.

"Avangard" viršgarsinė galvutė gali 20 kartų viršyti garso greitį. Pirmasis pulkas su atitinkamomis sistemomis dislokuotas "Jasnenskaja" raketų divizijoje (Orenburgo sritis).

Viršgarsinio komplekso "Kinžal" raketa, anot kūrėjų, garantuotai įveiks visas esamas gynybos sistemas, branduolines ir įprastas kovines galvutes pristatydama iki dviejų tūkstančių kilometrų. 

Raketa "Zircon" sugeba išvystyti devynis kartus didesnį už garso greitį, daugiau nei dešimt tūkstančių kilometrų per valandą, o skrydžio nuotolis viršija tūkstantį kilometrų. Jomis planuojama apginkluoti antvandeninius ir povandeninius laivus — tiek projektuojamus, tiek statomus. Be jūrinės versijos, prezidentas Vladimiras Putinas paminėjo sausumos "Zircon" sukūrimą.

Tegai:
Kinija, Rusija, JAV
JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas

JT generalinis sekretorius paragino užkirsti kelią klimato kaitos padariniams

(atnaujinta 18:12 2021.04.20)
Anot Getereso, žmonija yra ties bedugnės riba, todėl iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti beveik perpus

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Pastarieji šešeri metai buvo karščiausi pasaulio klimato stebėjimų istorijoje, praėjusių metų birželį Rusijos Verchojansko mieste, Jakutijoje, buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra į šiaurę nuo Arkties rato — plius 38 laipsniai, pranešė JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas, pristatydamas Pasaulio meteorologinės organizacijos ataskaitą apie klimato būklę 2020 metais.

Ugnikalnio lava
© REUTERS / Kristinn Magnusson/mbl.is

"Duomenys šioje ataskaitoje turėtų mus visus padaryti budresnius", — pasakė Guteresas ir paragino visus pasaulio lyderius susipažinti su dokumentu.

Pasak jo, 2020 metais planetos temperatūra buvo 1,2 laipsnio šiltesnė nei ikipramoniniais laikais.

"Mes artėjame prie 1,5 laipsnio Celsijaus ribos, kurią nustatė mokslo bendruomenė. Mes esame ties bedugnės riba. Šešeri metai, praėję nuo 2015 metų, buvo patys karščiausi per visą stebėjimo istoriją. Birželį Verchojanske, Rusijoje, temperatūra siekė 38 laipsnius šilumos, tai yra aukščiausia užregistruota temperatūra bet kur į šiaurę nuo Arkties rato", — pabrėžė generalinis sekretorius.

Be to, kaip pažymėjo jis, pasaulyje toliau auga pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija.

"Anglies dioksido koncentracija pakilo iki naujo maksimumo — 410,5 ppm dalies. Tai yra 148 % aukščiau už priešindustrinius lygius", — pasakė Guteresas.

JT generalinis sekretorius atkreipė dėmesį į ledynų tirpsmą Arktyje ir Antarktidoje. Pasak jo, nuo 2019 metų rugsėjo iki 2020 metų rugpjūčio Grenlandijos ledo danga prarado 152 mlrd. tonų ledo.

Jis pridūrė, kad per ataskaitinį laikotarpį tropinių ciklonų skaičius pasaulyje buvo "didesnis nei vidurkis". Ciklonų, kuriems meteorologai suteikė vardus, skaičius praėjusiais metais buvo 98. JAV išplitusi sausra sukėlė didžiausius kada nors užfiksuotus gaisrus Kalifornijoje ir Kolorade, o Brazilijoje sausra taip pat sukėlė rimtus miškų gaisrus, pridūrė Guteresas.

"Mūsų uždavinys yra aiškus. Mokslas sako mums, kad norėdami užkirsti kelią blogiausiems klimato pokyčių padariniams, turime apriboti pasaulinės temperatūros kilimą 1,5 laipsnio rodikliu nuo ikipramoninio laikotarpio pradinių linijų. Tai reiškia, kad iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti 45 %, palyginti su 2010 metų lygiu, ir iki 2050 metų pasiekti nulinį išmetamųjų teršalų kiekį", — pabrėžė jis ir pridūrė, kad šie metai turėtų tapti veiksmų metais.

Tegai:
Antonijus Guteresas, klimato kaita, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
 Medicinos darbuotojas laiko ampulę su vakcina Sputnik V

"Spiegel": vokiečiai išvyko į Rusiją "Sputnik V" vakcinos

(atnaujinta 18:09 2021.04.20)
Pažymima, jog daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Vokietijos gyventojai, neturėdami leidimo naudoti vakciną nuo COVID-19 "Sputnik V" Europoje, vyksta skiepytis į Rusiją, rašo leidinys "Der Spiegel".

Praėjusį savaitgalį vakcinuotis iš Vokietijos į Maskvą atskrido kelios dešimtys žmonių. "Vakcinos" kelionę organizavo viena iš Norvegijos kelionių organizavimo bendrovių. Kelionės kaina, į kurią įeina bilietai, viešbutis, pervežimas, gidas ir parama su vizomis, siekė 1999 eurus. Dar 300 eurų reikia sumokėti už skiepijimą "Sputnik V" vakcina.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

Viešbutyje atvykusius užsieniečius apžiūrėjo gydytojas, po to jie gavo pirmąjį vakcinos komponentą. Daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas ir Vokietijos vyriausybės atstovai pradėjo svarstyti susitarimo dėl "Sputnik V" pirkimo klausimą.

Savo ruožtu leidinys "Handelsblatt" su nuoroda į "Yougovo" tyrimą pranešė, kad daugiau nei pusė Vokietijos gyventojų yra pasirengę pasiskiepyti rusiška vakcina.

Vakcina "Sputnik V" yra patvirtinta beveik 60 šalių, kurių bendras gyventojų skaičius viršija 1,5 mlrd. Vakcinos veiksmingumas, siekiantis 91,6 %, patvirtintas duomenimis, paskelbtais autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

Kaip pažymėjo Gamalėjaus tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas, Rusijos vakcina šimtu procentų apsaugo nuo sunkių ir vidutinio sunkumo koronavirusinės infekcijos atvejų.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, Vokietija, Rusija, Sputnik V