Libijos socialistų liaudies arabų DŽamahirija lyderis Muamaras Kadafis, archyvinė nuotrauka

"Kadafis tai numatė": NATO surengė Libijoje

(atnaujinta 18:26 2021.03.19)
Šimtai bombų ir raketų, tūkstančiai aukų, visiškas Vakarų karinės mašinos pranašumas — lygiai prieš dešimt metų, 2011 metų kovo 19 dieną, NATO šalių armijos įsikišo į pilietinį karą Libijoje

VILNIUS, kovo 19 — Sputnik. Muamaro Kadafio kontroliuojami kariai negalėjo jiems pasipriešinti — aljanso aviacija akimirksniu numalšino bet kokį pasipriešinimą. Operacija baigėsi spalio 31 dieną. Todėl Libija, kadaise klestėjusi valstybė, nustojo egzistuoti kaip visuma. Kovos ten vis dar vyksta. Apie Vakarų intervenciją skaitykite RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco medžiagoje.

Senos sąskaitos

2011 metų vasario mėnesį žmonės išėjo į antro pagal gyventojų skaičių Libijos miesto Bengazi gatves reikalaudami paleisti valdžios sulaikytą advokatą ir žmogaus teisių aktyvistą Fathi Terbilį. Po poros dienų visoje šalyje prasidėjo plataus masto antivyriausybinės demonstracijos. Šiandien daugelis ekspertų mano, kad tikroji pilietinio karo priežastis šioje Šiaurės Afrikos valstybėje yra Kirenaikos ir Tripolitanijos genčių konfliktas. Iš paskutiniųjų kilęs Muamaras Kadafis valdė daugiau nei 40 metų, ir tai netenkino varžovų klano.

Kadafio saugumo pajėgos panaudojo ginklus. Riaušės peraugo į gatvės kovas. Žuvusiųjų skaičius siekė dešimtis. Opozicija užgrobė keletą ginklų sandėlių ir užėmė Bengazį.

Боец сил самообороны Бенгази с переносной зенитной установкой стоит на набережной Средиземного моря
© Sputnik / Андрей Стенин
Situacija Libijoje 2011 metų rudenį

Kovo pradžioje Kadafio oponentai paskelbė "žygį į Tripolį". Sostinę užpuolė maždaug penki tūkstančiai pašauktinių pajėgų, tačiau jie buvo nugalėti. Tuo metu Kadafio armijoje buvo tankai, artilerija, gana galingi lėktuvai, o opozicijos geriausiu atveju — pikapai su kulkosvaidžiais. Iki kovo 18 dienos vyriausybės pajėgos ruošėsi patekti į Bengazį ir užbaigti maištą. Tačiau JT Saugumo Taryba, bijodama žudynių, leido tarptautinei bendruomenei panaudoti jėgą Libijoje. Vienintelis įspėjimas — be išpuolių žemėje.

Vakarų vyriausybės ilgą laiką galando dantį prieš Kadafį ir suskubo pasinaudoti atkeršyti už senas nuoskaudas. Libija po 1969 metų valstybės perversmo dažnai stojo į akistatą su Europa ir JAV. Vašingtonas apkaltino Kadafį remiant tarptautinį terorizmą, Paryžius niekada neatleido Tripoliui už įsiveržimą į buvusią Prancūzijos koloniją Čadą 1970-aisiais ir 1980-aisiais Londonas — už pagalbą airių separatistams. Po JT rezoliucijos intervencija buvo nuspręstas klausimas.

Мужчина стреляет из автомата в истребитель в городе Рас-Лануф.
© Sputnik / Андрей Стенин
Ras Lanufo mieste vyras iš kulkosvaidžio apšaudo naikintuvą

Tačiau Kadafis neatsistatydino. "Aš niekada nepaliksiu Libijos žemės, kovosiu iki paskutinio kraujo lašo ir mirsiu čia su savo protėviais kaip kankinys", — kreipėsi jis į žmones. — Aš nesu prezidentas, kad palikčiau, aš esu revoliucijos lyderis ir beduinų karys, atnešęs šlovę libiečiams".

Skrydžio draudimo zona

Vyriausiasis operacijos kuratorius ir organizatorius Pentagonas į Libijos krantus atvežė įspūdingas pajėgas: keturis tūkstančius jūrų pėstininkų, kurie buvo nuolatinės parengties amfibijos šturmo grupės dalis, 22-ąjį jūrų ekspedicijos korpusą, du "Arleigh Burke" klasės eskadrinius minininkus, du daugiafunkcinius branduolinius povandeninius laivus " Los Angeles", strateginius atominiu varikliu veikiančius laivus "Ohajo". Be to, amerikiečiai paruošė smogiamuosius lėktuvus ir bombonešius. Aktyviausi intervencijos dalyviai prancūzai dislokavo keturias fregatas ir "Charles de Gaulle" lėktuvnešį. Kiti NATO nariai taip pat kažkuo prisidėjo. Iš viso viename ar kitame laipsnyje operacijoje dalyvavo kariškiai iš 18 šalių.

Эсминец с УРО типа Арли Бёрк
"Arleigh Burke" klasės eskadrinisu mininkus

Nors JT rezoliucijoje buvo numatytas tik skrydžio draudimas virš Libijos, NATO orlaiviai pirmiausia smogė prieš žemės taikinius. Kovo 19 dieną maždaug 20 Prancūzijos oro pajėgų lėktuvų užpuolė vyriausybės armijos šarvuotų transporto priemonių masę netoli Bengazio. Tą pačią dieną Amerikos ir Didžiosios Britanijos laivynai prieš taikinius Libijoje paleido 114 sparnuotųjų raketų. Pasak Tripolio, dėl šių išpuolių žuvo 64 ir 150 buvo sužeista. NATO orlaiviai sunaikino dešimtis tiltų, apgadino kelius ir sunaikino daug civilinės infrastruktūros.

Kitomis dienomis bombardavimas tęsėsi. Šalį užklupo tūkstančiai įvairaus kalibro sprogmenų. Kovo 23 dieną Didžiosios Britanijos oro pajėgų vadas Gregas Bagvilas paskelbė, kad Libijos oro pajėgų daugiau nebeegzistuoja. Pagal JT rezoliuciją intervencija tuo turėjo ir pasibaigti. Tačiau Vakarai neketino sustoti.

Lyderio mirtis

Laimėję oro pranašumą ir sukūrę virš Libijos neskraidymo zoną, NATO atakos lėktuvai pradėjo metodiškai naikinti Kadafio armijos įrangą, darbo jėgą ir infrastruktūrą. Tai buvo sumušimas. Amerikiečiai operacijoje net naudojo "sunkiąją kavaleriją" — strateginius bombonešius B-1B ir B-2, taip pat "skraidančią bateriją" AC-130. NATO aviacija veikė beveik nebaudžiama — pasenusi Libijos oro gynybos sistema neatlaikė šiuolaikinių orlaivių atakų.

Лидер ливийской революции Муамар Каддафи
© Sputnik / Владимир Федоренко
Muamaras Kadafis

Praradę savo naikintuvus ir sraigtasparnius, praradę beveik visas oro gynybos sistemas po dronų atakų, Libijos sausumos pajėgos praktiškai buvo bajėgės prieš agresorių. Taigi balandžio 10 dieną Šiaurės Atlanto aljanso orlaivis sunaikino 25 Libijos tankus vienu metu. Gegužę NATO lėktuvai pradėjo bombarduoti Tripolį. Jie ne kartą smogė Muamaro Kadafio rezidenciją, tačiau kiekvieną kartą jam pavykdavo pabėgti.

Viena jo slėptuvių buvo Sirto miestas, šalies šiaurėje. Iki 2011 metų rudens ši gyvenvietė išliko viena iš nedaugelio, kurias vis dar kontroliuoja oficialus Tripolis. Spalio pradžioje ginkluoti opozicijos padaliniai pradėjo puolimą. Vadinamosios PNT — Pereinamojo laikotarpio nacionalinės tarybos — šalininkai žinojo, kad Kadafis slepiasi Sirte, ir bandė jį bet kokia kaina sugauti.

Jie paėmė į nelaisvę Libijos lyderį spalio 20 dieną, kai buvo užimtas miestas. Aplink Kadafį susikūrė minia. Visi bandė jam smogti, įžeisti, užmesti ką nors sunkaus. Jis patyrė patyčias daugiau nei tris valandas, o po įsodino į automobilį ir išvežė į ligoninę. Bet tuo metu jis jau buvo miręs. O NATO blokas, atlikęs savo darbą, operaciją užbaigė spalio 31 dieną.

Tegai:
NATO, Libija
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Vilniaus gatvėse

Lietuva atsidūrė tarp dešimties labiausiai COVID-19 paveiktų ES šalių 

(atnaujinta 09:04 2021.04.23)
Dar neseniai respublika šiame sąraše buvo tik 20-oje vietoje. Estijoje šis skaičius yra dar didesnis nei kaimyninėse Baltijos šalyse

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Remiantis Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) duomenimis, per dvi savaites Lietuvoje koronavirusas atvejų buvo 501,77 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Vilniaus senamiestis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Lietuva perėjo į dešimtąją vietą tarp Europos Sąjungos šalių. Lietuvos padėtis prastėjo nuo balandžio pradžios, tada ji buvo 20 vietoje. Latvijoje ir Estijoje COVID-19 atvejų per dvi savaites buvo atitinkamai 378,94 ir 602,04 atvejai 100 tūkstančių gyventojų.

Blogiausia padėtis yra Kipre, yra 962,38 atvejai.

Lietuvoje per 14 dienų milijonui žmonių mirė 55,47 asmenys. Tarp Europos Sąjungos šalių ji užima 14-ąją vietą. Latvijoje ir Estijoje šis rodiklis buvo atitinkamai 63,95 ir 112,87.

Didžiausias mirčių skaičius užfiksuotas Vengrijoje— per dvi savaites milijonui gyventojų teko 353,45 atvejo.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta daugiau nei 237 tūkstančiai koronaviruso atvejų. Antrasis karantinas respublikoje galioja nuo lapkričio pradžios. Iki šiol apribojimai buvo pratęsti iki vasaros pradžios, nors valdžia padarė tam tikrų nuolaidų tiek gyventojams, tiek verslui.

Tegai:
Europa, Lietuva, COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prezidentas: užsikrėtimų koronavirusu rodiklis kelia susirūpinimą
Anykščių rajone nustatyta dar neidentifikuota koronaviruso mutacija
Čaplinskas įvardijo koronaviruso poveikį smegenims