Amerikiečių šarvuotis AMPV (Armored multi-purpose vehicle)

"Pašėlęs sprendimas": kuo naudosis NATO pėstininkai

(atnaujinta 10:08 2021.03.20)
AMPV skirti tiek JAV kariuomenei, tiek JAV NATO sąjungininkų ginkluotosioms pajėgoms Europoje. Iš viso kariuomenėje apie tris tūkstančius AMPV

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. JAV armija ruošiasi priimti naują šarvuotį AMPV. Laikui bėgant jis pakeis pasenusį šarvuotį M113, kuris buvo naudojamas nuo 1950-ųjų pabaigos ir tapo populiariausiu pasaulyje. Apie AMPV projekto perspektyvas ir rusiškus analogus rašo Nikolajus Protopopovas RIA Novosti  medžiagoje.

Antrasis "Bradley" gyvenimas

Kitas daugiafunkcinės šarvuotos vikšrinės transporto priemonės (šarvuota daugiafunkcinė transporto priemonė, AMPV) bandymo etapas prasidės 2022 metų antroje pusėje. Eksperimentinei karinei operacijai JAV armija gaus apie 30 šarvuočių, nors anksčiau jų buvo apie 140.

Pirmuosiuose AMPV pavyzdžiuose buvo nustatyta daugiau nei dvi dešimtys trūkumų, kai kuriuos iš jų inžinieriai jau pašalino. Jie pašalino stogo ir liuko nuotėkį, pakeitė sandariklius, kai kuriuos komponentus ir mazgus bei pagerino transporto priemonės vado sėdynės ergonomiką.

Norėdami sutaupyti, jie nusprendė remtis pėstininkų kovos mašinomis "M2 / M3 Bradley". Jie sugebėjo pasenti tvarkingai ir yra sandėliuose. Pakeitimo metunuo jų bus nuimti bokštai, modifikuojama borto įranga, sumontuotas naujas variklis ir transmisija, iš naujo įrengiami vidiniai skyriai.
Remiantis Pentagono lūkesčiais, perspektyvūs šarvuočiai pakeis nusidėvėjusius M113 kovos poste ir sudarys trečdalį viso lengvųjų šarvuotų transporto priemonių parko.

Боевая машина пехоты (БМП) США M2 Bradley
Pėstininkų kovos mašina (BMP) JAV M2 Bradley.

Universalūs kariai

M113 buvo sukurtas 1950-ųjų pabaigoje; nuo surinkimo linijos nuriedėjo daugiau nei 85 tūkst. Nepretenzinga vikšrinė transporto priemonė buvo naudojama daugumoje karinių konfliktų, dalyvaujant JAV, eksportuota: M113 buvo priimtas tarnybai penkiasdešimtyje pasaulio šalių. Kėbulas pagamintas iš 45 milimetrų storio aliuminio šarvų, todėl šarvuotis pasirodė esąs gana lengvas: ne daugiau kaip dešimt tonų. Tuo tarpu jis gerai apsaugo nuo kulkų ir skeveldrų.

Kariuomenės skyriuje telpa 11 pėstininkų. Įlaipinimas ir išlaipinimas atliekamas per laivagalio rampą ir stoglangį. Standartinė ginkluotė yra 12,7 mm "Browning" kulkosvaidis.

M113 pagrindu buvo sukurta daugybė specializuotos įrangos variantų - nuo 81 mm savaeigio skiedinio ir liepsnosvaidžio iki mobilios oro gynybos sistemos ir mašinos su dūmų generatoriumi. Tą patį darys ir AMPV.

Programa numato visą šarvuočių šeimą: komandą ir personalą, medicininę evakuaciją, greitosios pagalbos automobilį, 120 mm savaeigį pabūklą, transportą desantui.

Medicinos evakuacijos skyrius su trijų asmenų įgula iš mūšio lauko galės išnešti iki šešių gulinčių ar keturių sėdinčių sužeistų. Sanitariniame kambaryje bus įrengta pirmosios pagalbos įranga ir gulinčiam sužeistam asmeniui skirta erdvė.

Американский бронетранспортер М113
Amerikos šarvuotis M113.

Pagrindinis šarvuotis su dviejų žmonių įgula skirtas šešių karių puolimo pajėgoms gabenti. O atviro tipo savaeigės mašinos "korpuse" jam sumontuos 120 mm ginklą ir 70 šovinių.

Šios modifikacijos įgulą sudaro vairuotojas, vadas ir du minosvaidžiai. Vadovybės ir štabo šarvuočio matmenys buvo šiek tiek padidinti, kad tilptų didelių gabaritų ryšių ir valdymo įranga.

Американский бронетранспортер AMPV (Armored multi-purpose vehicle)
© Photo : BAE Systems
Amerikos šarvuotasis vežėjas AMPV.


Amžinieji varikliai

Rusijos kariuomenė turi lengvą šarvuotą transporterį (MT-LB), kuris tarnybą pradėjo 1960-ųjų viduryje. Šarvuotis pasirodė esąs toks sėkmingas, kad vis dar neskubama jo nurašyti.

Prieš kelerius metus legendinė linija buvo labai modernizuota: ji gavo naują variklį, vikšrus ir "palengvėjo" 800 kilogramų, o tai leido sustiprinti šarvus.

Плавающий бронетранспортер МТ-ЛБ во время стратегических командно-штабных учений Центр-2015 в Астраханской области
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ
Rusijos kariuomenė turi lengvą šarvuotą transporterį (MT-LB).

MT-LB buvo sukurtas kaip transporteris, šaudmenims ir artilerijos įgulai gabenti. Tačiau laikui bėgant jo pagrindu buvo sukurta daugiau nei 80 skirtingų modifikacijų.

Pagrindinėje versijoje telpa 13 žmonių - du ekipažo nariai ir 11 desantininkų. Be standartinio 7,62 mm PKT kulkosvaidžio, skirto savigynai, MT-LB buvo įrengtos oro gynybos sistemos, prieštankinės raketų sistemos, 30 mm pabūklai, priešlėktuviniai pabūklai, minosvaidžiai ir granatsvaidžiai, sumontuoti bokštai iš BTR-80. Vilkikai buvo paversti artilerijos, radiacijos ir cheminės žvalgybos transporto priemonėmis.

Бронетранспортер БТР-82 на Ейском полигоне Учебного центра войсковой противовоздушной обороны, где проходит всеармейский конкурс Чистое небо
© Sputnik / Виталий Тимкив
Šarvuotis BTR-82.

Teisybės dėlei reikia pažymėti, kad MT-LB negali būti visavertė kovinė transporto priemonė net įdiegus moderniausius modulius. Šios linijos funkcijos vis dar yra pagalbinės - parama užnugario kariams, personalo ir įrangos gabenimas, žvalgyba ir ryšių teikimas ne priekinėje fronto linijoje.

Kovos operacijoms ir paramai desantui Rusijos kariuomenė turi keletą modifikuotų ratinių šarvuočių vežėjų, įskaitant modernizuotą BTR-82A su 30 mm greitojo šaudymo automatine patranka. Ateityje į tarnybą stos universalios platformos "Bumerang" sunkiasvoriai šarvuočiai.

 

Tegai:
šarvuočiai, NATO
AstraZeneca vakcina

EK nori paduoti "AstraZeneca" į teismą dėl vakcinų tiekimo problemų, praneša žiniasklaida

(atnaujinta 12:27 2021.04.22)
Vienas iš šaltinių paaiškino, kad bylos nagrinėjimo esmė – įpareigoti bendrovę pristatyti vakcinas, nurodytas sutartyje su Europos Sąjunga

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Europos Komisija rengiasi pradėti teisinius bylos nagrinėjimus prieš vakcinų gamintoją "AstraZeneca" dėl problemų, susijusių su preparatų tiekimu ES šalims, rašo laikraštis "Politico" su nuoroda į penkis Europos šalių diplomatus.

Kaip praneša RIA Novosti su nuoroda į straipsnį, EK šį klausimą iškėlė ambasadorių susitikime trečiadienį. Leidinio duomenimis, susitikimo metu dauguma ES šalių atstovų teigė, jog palaiko ieškinio padavimą įmonei dėl skundų, kad ji nesugeba pristatyti į bloką daug žadėtų vakcinos dozių.

Vienas iš diplomatų paaiškino, kad bylos nagrinėjimo esmė — įpareigoti "AstraZeneca" tiekti vakcinas, nurodytas bendrovės sutartyje su ES. Dar du diplomatai pareiškė, kad šią savaitę baigsis nustatytas terminas, po ko ES šalys pradės bylos nagrinėjimą.

Pastarosiomis savaitėmis ES susidūrė su daugybe problemų, susijusių su vakcinų, patvirtintų naudoti Sąjungoje, tiekimu, ypač dėl "Pfizer ir BioNTech", "Moderna" ir "AstraZeneca". Pristatymų vėlavimas gali nutraukti ambicingus Briuselio vakcinacijos planus.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcina, koronavirusas, AstraZeneca, Europos Komisija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvos valdžia neplanuoja keisti "AstraZeneca" vakcinacijos tvarkos
SAM: antra "AstraZeneca" vakcinos dozė gali būti skiriama anksčiau nei po 12 savaičių
Merkel pasiskiepijo "AstraZeneca" vakcina
Sputnik V

Rusijos URM pranešė, kada PSO gali patvirtinti "Sputnik V"

(atnaujinta 12:22 2021.04.22)
Pranešime teigiama, kad darbas su PSO vyksta kartu su Rusijos vakcinos gamybos padidėjimu, o per mėnesį pajėgumai leis pagaminti dešimtis milijonų "Sputnik V" dozių

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Rusijos vakcina nuo COVID-19 "Sputnik V" gali būti patvirtinta Pasaulio sveikatos organizacijos per kelias savaites po gegužę numatytos PSO misijos pabaigos, žurnalistams ketvirtadienį sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Versšininas po susitikimo Ženevoje su PSO generaliniu direktoriumi Tedros Adhanom Ghebreyesu, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.

"Mes kalbėjome su juo apie tokio sprendimo galimybę iškart po dviejų misijų, kurių viena jau yra Rusijoje, darbo pabaigos, o antroji atvyks gegužę. Atitinkamai, jei visa tai bus padaryta greitai, manau, kad galime kalbėti apie terminus, kurie matuojami ne mėnesiais, o savaitėmis", — sakė jis.

Pasak Veršinino, po šių vizitų ir pasikeitimo nuomonėmis bei duomenimis su specialistais, kurie PSO atstovams pateikia visą reikalingą informaciją, gausime "Sputnik V" vakcinos įtraukimą į vakcinų, kurias organizacija patvirtino naudoti ekstremaliose situacijose, sąrašą.

"Tai, žinoma, bus rimtas mūsų vakcinos teisingumo, reikalingumo ir veiksmingumo patvirtinimas. Jūs žinote, kad mes jau esame sudarę sutartis su daugiau nei 60 šalių ir su dešimtimis kitų šalių susitarėme dėl vietinės mūsų vakcinos gamybos. Manau, kad atlikus tokią specifikaciją su PSO, mūsų vakcinos poreikis bus labai reikšmingas pasaulyje", — pabrėžė Rusijos Federacijos užsienio reikalų viceministras.

 Medicinos darbuotojas laiko ampulę su vakcina Sputnik V
© Sputnik / Владислав Воднев

Jis pridūrė, kad darbas su PSO vyksta kartu su Rusijos vakcinos gamybos padidėjimu ir jau per mėnesį pajėgumai leis pagaminti dešimtis milijonų "Sputnik V" dozių.

Koronaviruso "Sputnik V" vakcinos veiksmingumas, remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, buvo 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau paskelbti medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%), Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) ir Gamalėjaus centro duomenys .

Tegai:
Sputnik V, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Rusija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje