Varšuva

Lenkija dėl COVID-19 plitimo jau trečią kartą įvedė "lokdauną"

(atnaujinta 20:29 2021.03.20)
Griežtesni apribojimai galios iki balandžio 9 dienos. Šią savaitę nustatytas rekordinis nuo lapkričio mėnesio COVID-19 atvejų skaičius

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. Nuo šeštadienio dėl COVID-19 plitimo visoje Lenkijos teritorijoje įvedami griežti apribojimai.

Tokį sprendimą šalies vadovybė priėmė dėl to, kad anksčiau įvestos priemonės nepadėjo sumažinti koronavirusine infekcija užsikrėtusiųjų skaičiaus augimo, praneša RIA Novosti.

Daugiau nei du milijonai atvejų

Naujausiais duomenimis, nuo pandemijos pradžios Lenkijoje nustatyta daugiau nei du milijonai COVID-19 infekcijos atvejų. Per pastarąją dieną (penktadienį) liga patvirtinta dar 25 998 žmonėms. Palyginti su praėjusiu penktadieniu, naujų atvejų skaičius padaugėjo daugiau nei šešiais tūkstančiais. Ketvirtadienį pranešta apie 27 278 COVID-19 atvejus - tai rekordinis skaičius nuo praėjusių metų lapkričio.

Iš pradžių Lenkijos valdžia bandė kovoti su COVID-19 plitimu nustatydama griežtus apribojimus tam tikruose regionuose: Varmijos Mozūrų, Pamario, Mazovijos ir Liubušo vaivadijose.

Šią savaitę sveikatos apsaugos ministras Adamas Niedzielskis buvo priverstas pripažinti, kad valdžia negali nustatyti apribojimų regioniniu lygmeniu, o "vienintelė išeitis yra išplėsti juos visoje Lenkijoje".

"Lokdauno" režimas galioja nuo kovo 20 iki balandžio 9 dienos.

Apribojimų esmė

Apribojimai turės įtakos viešbučių, maitinimo, švietimo įstaigų, sporto pramonės bei prekybos veiklai.

Viešbučiai, nakvynės namai ir kitos apgyvendinimo įstaigos bus uždarytos. Juose galės apsistoti tik darbuotojai iš kitų miestų.

Prekybos centrai, parduotuvės ir kiti mažmeninės prekybos objektai bus uždaryti. Išimtis taikomas  maisto prekių parduotuvėms, vaistinėms, knygynams, ir statybinių medžiagų parduotuvėms.

Anksčiau lankytojams uždarytos kavinės, barai ir restoranai ir toliau veiks tik išsinešimui. 

Iki karantino pabaigos Lenkijos gyventojai negalės lankytis teatruose, muziejuose, kino teatruose. Toliau veiks kirpyklos, skalbyklos ir bankai.

Visi moksleiviai mokysis nuotoliniu būdu, išskyrus pradinių klasių mokinius. Ikimokyklinio ugdymo įstaigos lieka atviros.

Be to, Lenkijos valdžios institucijos rekomenduoja darbdaviams kuo daugiau darbuotojų perkelti dirbti nuotoliniu būdu iš namų.

Nuvilianti statistika

Lenkijos valdžia mano, kad tokios epidemiologinės padėties raidos priežastis yra britų koronaviruso padermė, kurios dalis jau pasiekė 60 proc. Sveikatos ministerijos analitikai teigia, kad artimiausiu metu šis skaičius artės prie 80 proc.

Naujausiais duomenimis, šalyje hospitalizuoti 22 567 žmonės, sergantys koronavirusu, 387 721 žmogus yra karantine, 1 620 272 pasveiko.

Tegai:
Lenkija, COVID-19
Dar šia tema
Nuo šiol COVID-19 vakciną bus galima pasirinkti
Lietuvoje auga "britiškosios" COVID-19 atmainos atvejų skaičius
Trečdalis 70 metų ir vyresnių lietuvių gavo pirmąją COVID-19 vakcinos dozę
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Elektros perdavimo linijos

"NordBalt" elektros jungtis tarp Švedijos ir Lietuvos bus atjungta remontui

Išjungimas įvyks Švedijos operatoriaus prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. "NordBalt" elektros jungtis, jungianti Švediją su Lietuva, bus atjungta dėl numatytų planinių darbų, praneša Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" spaudos tarnyba.

Jungtis atjungiama Švedijos perdavimo sistemos operatorius "Svenska kraftnät" prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje. Jungtis nebus prieinama prekybai nuo balandžio 26 dienos 7:00 iki balandžio 29 17:00 Lietuvos laiku.

"Litgrid" šiuos kasmetinius "NordBalt" keitiklio stoties Klaipėdoje aptarnavimo darbus jau atliko praėjusių metų spalį, šių metų rudenį jie taip pat bus atliekami.

2020 metais "NordBalt" bendras jungties prieinamumas rinkai buvo 95,63 proc. Per metus iš Švedijos į Lietuvą per šią jungtį  importuota 4,8 TWh elektros energijos, tai sudarė apie 43% viso elektros importo.

700 MW galios elektros jungtis su Švedija pradėjo veikti 2016 metais.

Tegai:
Švedija, NordBalt, elektra, energetika, Lietuva
Dar šia tema
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
"Rosatom" nebus pašalinta iš atominės elektrinės statybų Čekijoje konkurso
Praėjusią savaitę Lietuvoje elektra pabrango 47%