Rusijos Federacijos nacionalinės gvardijos karių pratybos Tolimosios Šiaurės regionuose, archyvinė nuotrauka

"Rusija toli nuėjo": JAV atskleidė karių perkėlimo į Arktį tikslą

(atnaujinta 00:10 2021.03.27)
Kosminiai palydovai, galinga mobili pajėgų grupė, naujos rūšies ginkluotė ir įranga — JAV ketina tvirtai įsitvirtinti Arktyje ir įtvirtinti joje absoliutų dominavimą

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Pentagonas paskelbė eilinę strategiją, pagal kurią jis turėtų visiškai išstumti Rusiją ir Kiniją iš Šiaurės. Kas iš to bus aiškinosi RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Didi akistata

Strateginio dokumento įžangoje pabrėžiama, kad JAV armija "egzistuoja tam, kad apsaugotų Amerikos tautą ir išlaikytų taiką". Todėl kariai "turi būti gerai aprūpinti, apmokyti ir ginkluoti" ir pasirengę veikti bet kurioje pasaulio vietoje. Įskaitant ir Arktyje. Tolimoji šiaurė, pasak Pentagono, šiandien tapo tiek konkurencijos arena, tiek galimo konflikto tramplinu, tiek pasaulinės valdžios demonstravimo platforma, tiek gyvybiškai svarbiu regionu, turinčiu turtingiausius gamtos išteklius.

Nurodoma statistika: 13 procentų pasaulio naftos telkinių (90 milijardų barelių) sutelkta Arktyje, trečdalis gamtinių dujų (47 trilijonai kubinių metrų). Nenuostabu, kad amerikiečiai taip jaudinasi dėl šio regiono.

Arkties strategija buvo kuriama stiprinant Rusiją, taip pat dėl ​​Kinijos ambicijų. Maskva, pasak Pentagono, siekia uždaryti Arktį kitoms šalims. Žinoma, amerikiečiai yra itin susirūpinę, kad negali kontroliuoti Šiaurės jūros kelio.

Ataskaitos autoriai pripažįsta, kad rusai gina savo istorinę teisę į šiaurę, nes čia jie valdo labai dideles teritorijas. Tuo pačiu metu Pekinas, nors ir neturi nuosavų žemių Arktyje, bando gauti prieigą prie jos gamtos išteklių, jūrų kelių ir sustiprinti save karinėje, ekonominėje ir mokslo srityse.

Ir Rusija, ir KLR negaili priemonių dominuoti Arktyje, sakoma dokumente. Taigi, regionas gauna pažangiausias Rusijos gynybos pramonės naujoves. Amerikos analitikų teigimu, nuo 2010 metų Maskva investavo daugiau nei milijardą dolerių į 13 aerodromų rekonstrukciją, radarų stočių modernizavimą, įskaitant radarų stotį Vrangelio saloje ir Šmito kyšulyje.

Buvo suformuotas apsauginis kupolas, beveik visiškai uždengęs šiaurinę pakrantę ir gretimus vandenis. Gebėjimas stebėti ir sekti laivus ir orlaivius buvo smarkiai pagerintas. Arktyje pasirodė ir puolamieji ginklai: viršgarsinės sparnuotosios raketos, aukšto tikslumo kovinės sistemos, kurias amerikiečiai laiko grėsme savo saugumui.

Самоходная артиллерийская установка 2С3 Акация
© Sputnik / Павел Львов
Savaeigis artilerijos dalinys 2S3 "Akacija" per pratybas Murmansko srityje

"Arktis gali tapti ginčijama erdve, kur pagrindiniai JAV konkurentai — Rusija ir Kinija — siekia panaudoti karinę ir ekonominę galią, kad gautų ir išlaikytų prieigą prie regiono, kenkiant JAV interesams. Nacionalinėje strategijoje Arktis yra laikoma koridoriumi plėtojant strateginę didžiųjų valstybių konkurenciją tarp Indijos ir Ramiojo vandenyno bei Europos regionų", — sakoma dokumente.

Didieji planai

Pagrindinis Pentagono tikslas yra įgyti dominavimą Arktyje. Amerikiečiai elgsis sistemingai: jie sukurs naują karių mokymo būdą atlikti tarnybą itin žemoje temperatūroje, sukurs specialią įrangą, ginklus ir įrangą nuolatiniam buvimui Arktyje.

Visų pirma, JAV nori Aliaskoje dislokuoti vadinamąją multimedijinę darbo grupę (MDTF), kurią sudaro dideli oro pajėgų ir karinio jūrų laivyno padaliniai.

Американский военнослужащий производит выстрел из противотанкового ракетного комплекса (ПТРК) Javelin во время учений Cold Response 2020 в Норвегии
JAV karys, šaudantis iš prieštankinių raketų sistemos "Javelin" per pratybas "Šaltas atsakas 2020" Norvegijoje

MDTF yra nauja Pentagono koncepcija, kuri buvo patvirtinta prieš kelerius metus. Ji imasi efektyvių kovinių operacijų penkiose srityse — sausumoje, jūroje ir ore, kosminėje erdvėje ir virtualioje erdvėje. Tam reikalinga aiški skirtingų karių rūšių ir šakų sąveika, abipusis jų pajėgumų panaudojimas. Pavyzdžiui, tokie vienetai yra Ramiojo vandenyno regione.

Arktyje taip pat būtina parengti eksperimentinius karo metodus taktiniu ir strateginiu lygiu, taip pat nustatyti prioritetines sausumos pajėgų modernizavimo sritis, skirtas naudoti ekstremaliomis sąlygomis. Manoma, kad MDTF aktyviai dalyvaus orbitos žvaigždyne.

Atšiaurus klimatas labai apsunkina šios programos įgyvendinimą. Aliaskoje jau dislokuotos kelios karinės formacijos, tačiau jų tinklų integracija dar nėra gera, nes didelės platumos riboja logistikos ir infrastruktūros galimybes.

Nepaisant to, Pentagonas, atlikdamas daugybę tyrimų ir bandymų, tikisi padidinti Arkties karių mobilumą, modifikuoti ginklus, modernizuoti įrangą ir pradėti eksploatuoti naują.

Norint pagerinti kosminių ryšių kokybę, reikės sukurti antžeminių retransliatorių tinklą. Be to, Arktyje bus dislokuoti mobilūs vadovavimo postai, kurie taip pat paspartins bepiločių orlaivių, skirtų atšiaurioms klimato sąlygoms, kūrimą.

Šiaurinė siena

Iš tikrųjų Pentagonas iš esmės yra naujokas Arktyje. Taip, Aliaskoje yra karių, amerikiečiai reguliariai dalyvauja pratybose Norvegijoje, Suomijoje ir kitose šiaurinėse šalyse. Tačiau Vašingtonas pripažįsta besąlygišką Rusijos vadovavimą, turintį didžiulės patirties plėtojant šiaurines teritorijas, mokslinį darbą ir civilinės bei karinės infrastruktūros statybą Arkties apskritime. Ir nors po TSRS žlugimo daugelis objektų buvo tiesiog apleisti ir beveik visi kariškiai buvo išvežti į žemyną, pastaraisiais metais šalis rimtai sustiprino savo karinį potencialą regione.

2014 metų gruodį buvo sukurta Jungtinė strateginė vadovybė (OSK) "Šiaurė". Jos uždaviniai yra sukurti naujas bazes Arkties vandenyno pakrantėse ir salose. Atsakomybės sritis yra nuo Murmansko iki Anadyro.

Arkties salynuose nuo nulio kuriama moderni karinė infrastruktūra su aukštųjų technologijų ir efektyviomis sistemomis, skirtomis stebėti situaciją visose aplinkose — ore, vandenyje ir po vandeniu. Prano Juozapo žemėje ir Naujojo Sibiro salose buvo pastatyti unikalūs kompleksai "Arkties trilapis" ir "Šiaurės dobilas" — jokia kita pasaulio valstybė neturi panašių kompleksų didelėse platumose.

Российская военная база Арктический трилистник на острове Земля Александры архипелага Земля Франца-Иосифа
© Sputnik / Министерство обороны РФ
Naujojo Sibiro salose pastatytas unikalus kompleksas "Arkties trilapis"

14 tūkstančių kvadratinių metrų ploto "Trilapiyje" 150 karių ir karininkų gali būti visiškai autonomiški iki pusantrų metų. Yra elektrinė, vandens valymo įrenginiai, kanalizacijos sistema. Beveik visi kambariai yra izoliuoti nuo išorinės aplinkos ir sujungiami dengtomis galerijomis. "Šiaurės dobilas" pastatytas tuo pačiu principu, tačiau jau yra skirtas 250 žmonių.

Rusijos gynybos ministerija ypatingą dėmesį skiria aviacijos ir kosmoso pajėgų grupės plėtrai. Bombonešiai, perimantys orlaiviai, naikintuvai ir sraigtasparniai dislokuoti atkurtuose ir naujai pastatytuose aerodromuose. Yra kilimo ir tūpimo takų, kuriuose telpa "strategai". Tobulinama ir oro gynybos sistema — priešlėktuvinių raketų sistemos S-400, "Tor" ir "Pantsir" kompleksai pridengia dangų.

Испытание гиперзвуковой ракеты Циркон
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ
Pirmasis viršgarsinės raketos "Cirkon" paleidimas iš fregatos "Admirol Gorškov"

Ir vienas pagrindinių NATO atgrasymo veiksnių — Šiaurės laivynas — turi didžiausią karo laivų ir povandeninių laivų grupę Rusijoje. Moderniausi ginklai pristatomi būtent į šiaurę. Pavyzdžiui, fregata "Admiral Gorškov" ir atominis povandeninis laivas "Severodvinsk" buvo pirmieji viršgarsinių raketų "Zircon" nešėjai.

Tegai:
Pentagonas, Rusija, JAV, Arktis
Dar šia tema
"Pjausto metalo laužui": kas vyksta su JAV kariniu jūrų laivynu
"Jie prisižaidė": JAV rizikuoja prarasti strateginius bombonešius
"Tiesioginė grėsmė Rusijai": ką Pentagonas skubiai stato Aliaskoje
"Nepaliko pasirinkimo": link ko JAV prezidentas pastūmėjo RF aviacijos ir kosmoso pajėgas
Vindzoro pilis

Britanija atsisveikina su princu Filipu: jis bus palaidotas Vindzoro pilies koplyčioje

(atnaujinta 17:12 2021.04.17)
Balandžio 17 dieną, šeštadienį, Didžiojoje Britanijoje Karalienė Elžbieta II ir karališkoji šeima atsisveikina su Edinburgo kunigaikščiu, princu Filipu

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Karalienės Elžbietos II vyras, 99-erių princas Filipas mirė prieš aštuonias dienas Vindzoro pilyje.

Pastaraisiais mėnesiais princo sveikata šlubavo, vasario viduryje jis buvo mėnesiui patekęs į ligoninę, kur jam atlikta širdies procedūra. Kovo 16-ąją britų karalienės vyras buvo išrašytas iš ligoninės.

Yra žinoma, kad princas Filipas atsisakė valstybinių laidotuvių, pasirinkęs mažiau prabangias. Laidotuvių planus pakoregavo ir koronaviruso pandemija. Pagal taikomus karantino ribojimus, atsisveikinime  gali dalyvauti iki 30 žmonių. 

Šeštadienio ceremonijoje dalyvauja karalienė Elžbieta II ir vaikai: princas Čarlzas su žmona Kamila, princas Haris, kurio žmona liko Amerikoje, princas Viljamas su žmona Kaite ir kiti šeimos nariai.

Atsisveikinimas su princu vyksta Vindzoro pilyje, amžinojo poilsio jis atguls Šv. Jurgio koplyčioje. Pagal laidotuvių planą, karstas su princo palaikais į Šv. Jurgio koplyčią buvo gabentas pagal princo pageidavimus modifikuotu „Land Rover“ automobiliu.

Filipas bus palaidotas Šv. Jurgio koplyčioje Vindzoro pilyje. Tačiau po karalienės mirties jo kūnas turi būti perlaidotas Jurgio VI atminimo koplyčioje kartu su ja.

Princas Filipas Mauntbatenas gimė 1921 metų birželio 10 dieną Graikijoje. Graikijos karaliaus Jurgio I anūkas ir princo Endriu sūnus. Po to, kai 1922 metų rugsėjį princo Endriu vyresnysis brolis Konstantinas I atsisakė sosto, princo Filipo šeima buvo ištremta iš Graikijos.

Tegai:
karališkoji šeima, Jungtinė Karalystė
Dar šia tema
Britų žiniasklaida papasakojo apie paskutines princo Filipo dienas
Paaiškėjo, kodėl Megan Markl nepanoro atsisveikinti su princu Filipu
Kol mirtis mus išskirs: paaiškėjo paskutinis princo Filipo noras
Fukušimos AE saugyklos su užterštu vandeniu

Rusija pageidauja Japonijos paaiškinti apie planus į vandenyną išmesti radioaktyvų vandenį

(atnaujinta 09:12 2021.04.17)
Rusijos URM atstovė Marija Zacharova taip pat pabrėžė, kad priimdama sprendimus dėl vandens šalinimo Japonija nesitarė su kaimyninėmis šalimis

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Rusija laukia Japonijos paaiškinimo apie planus išpilti radioaktyvų vandenį iš Fukušimos-1 atominės elektrinės į vandenyną, kur 2011 metais įvyko avarija. Tai teigiama oficialiame Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovės Marijos Zacharovos pareiškime, paskelbtame agentūros tinklalapyje.

"Tikimės, kad Japonijos vyriausybė parodys reikiamą skaidrumą ir informuos susirūpinusias valstybes apie savo veiksmus, galinčius kelti radiacinę grėsmę", — sakoma laiške.

Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat išreiškė viltį, kad Tokijas rimtai spręs šį klausimą ir padarys viską, kad būtų sumažintas neigiamas vandens išleidimo poveikis. Diplomatai tikisi Japonijos leidimo stebėti radiaciją kritimo vietose.

Zacharova taip pat pabrėžė, kad priimdama sprendimus dėl vandens šalinimo Japonija nesitarė su kaimyninėmis šalimis. Kaip pažymėta Užsienio reikalų ministerijoje, oficiali informacija šiuo klausimu neapima Ramiojo vandenyno ekologijos rizikos vertinimų.

Balandžio 13 dieną Japonijos valdžios institucijos oficialiai leido vandenį iš pažeistos "Fukušima-1" atominės elektrinės išleisti į vandenyną. Stoties cisternose sukaupta 1,25 milijono tonų skysčio, kurio techniškai pašalinti negalima.

2011 metų kovo 11 dieną įvyko stipriausias Japonijos istorijoje 9,1 balo žemės drebėjimas, sukėlęs cunamį, kurio bangos aukštis viršijo 40 metrų. Nelaimė ištiko pakrantę ir sukėlė avariją Fukušimos-1 atominėje elektrinėje, kur sugedo reaktoriaus aušinimo sistema. Tai nulėmė konstrukcijų sandarumo ir radioaktyviosios taršos pažeidimą. Stoties apylinkes paliko apie 300 tūkstančių gyventojų.

Tegai:
aplinkos tarša, Japonija, Rusija