Koronaviruso testai

Mokslininkai nustatė, kam kyla pavojus pakartotinai užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 07:49 2021.03.27)
Tuo pačiu jie rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms griežtai laikytis saugos priemonių ir, žinoma, pasiskiepyti, net jei jie jau prasirgo koronavirusu, nes natūralios apsaugos gali nepakakti

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Danijos mokslininkai nustatė, kad vyresniems nei 65 metų žmonėms kyla didesnė rizika vėl užsikrėsti COVID-19. Tyrimo duomenimis, jų apsauga nuo pakartotinio užsikrėtimo ta pačia koronaviruso atmaina yra tik 47 proc., palyginti su 80 proc. jaunesnių žmonių. Straipsnis su šiomis išvadomis buvo paskelbtas leidinyje "The Lancet".

Valstybinio serumo instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš kitų institutų ir Kopenhagos universiteto atliko pirmąjį didelio masto pakartotinių COVID-19 infekcijų tyrimą. Kaip pagrindą, jie paėmė duomenis, surinktus per pirmąją ir antrąją pandemijos bangas Danijoje, kur nemokamas nacionalinis PGR tyrimas apėmė 69 procentus gyventojų — apie keturis milijonus žmonių.

Rezultatai parodė, kad dauguma pasveikusiųjų buvo apsaugoti nuo pakartotinio užsikrėtimo pradine SARS-CoV-2 atmaina mažiausiai šešis mėnesius. Tik nedidelė dalis žmonių — 0,65 proc., per šį laiką turėjo dvigubai teigiamą PGR rezultatą.

"Tyrime neradome nieko, kas rodytų, kad apsauga nuo pakartotinės infekcijos sumažėja per šešis mėnesius nuo COVID-19 užsikrėtimo", — sakė bendraautorė Daniela Michlmair Danijos valstybinio serumo instituto pranešime spaudai (Daniela Michlmayr) "Anksčiau nustatyta, kad susiję SARS ir MERS koronavirusai apsaugo imunitetą nuo pakartotinės infekcijos iki trejų metų. COVID-19 atveju reikia papildomo stebėjimo ir tyrimų, kad suprastume ilgalaikį jo poveikį pacientų galimybėms. vėl užsikrėsti".

Tačiau vyresnių nei 65 metų amžiaus grupėje šis rodiklis buvo daug didesnis. Autoriai mano, kad ankstesnė infekcija apsaugo 80 proc. jaunesnius nei 65 proc. Žmones, o 65 metų ir vyresni žmonės — tik 47 proc. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad vyresni pacientai yra labiau linkę į pakartotinę infekciją.

Sputnik V vakcina
Пресс-служба правительства Словакии

"Atrodo, kad jauni, sveiki žmonės reinfekuoja COVID-19 retai, tačiau vyresnio amžiaus žmonėms gresia didesnė infekcijos rizika. Jie taip pat dažniau patiria sunkius simptomus ir, deja, dažniau miršta", — sako ir dar vienas tyrimo dalyvis Steenas Ethelbergas iš Valstybinio serumo instituto." Tai rodo, kaip svarbu įgyvendinti vyresnio amžiaus žmonių apsaugos politiką pandemijos metu".

Autoriai rekomenduoja vyresnio amžiaus žmonėms griežtai laikytis saugos priemonių ir, žinoma, pasiskiepyti, net jei jie jau turėjo COVID-19, nes natūralios apsaugos gali nepakakti. Tam tikru mastu šis kreipimasis galioja ir jaunesniems žmonėms, nes nustatytas 80 procentų apsaugos lygis yra žymiai mažesnis nei tikėjosi mokslininkai.

Tuo pačiu metu mokslininkai pažymi, kad jie analizavo tik pirminio SARS-CoV-2 koronaviruso padermės atvejus ir nevertino vėlesnių jo variantų. Be to, tyrime, pasak autorių, kai kurie besimptomiai atvejai, kai pasveikę latentine forma nesikreipė į gydytojus, galėjo būti neįtraukti. Taigi tikrasis natūralios apsaugos lygis gali būti dar žemesnis.

Panašūs rezultatai buvo gauti atlikus alternatyvią kohortos analizę, kurios metu autoriai įvertino beveik 2,5 milijono žmonių PGR duomenis per visą epidemiją, o ne tik per antrąją bangą. Apskaičiuota, kad šiuo atveju apsauga nuo pakartotinės infekcijos buvo 78,8 proc. Tarp jaunesnių nei 65 metų žmonių ir 47 proc.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1805)
Šveicarijos moneta su Einšteino portretu

Šveicarijos moneta su Einšteino portretu pripažinta mažiausia pasaulyje

(atnaujinta 14:57 2021.04.14)
Miniatiūrinė moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Gineso rekordų knygos sudarytojai pripažino mažiausia Šveicarijos auksinę monetą su fiziko Alberto Einšteino portretu, pranešė šalies pinigų kalykla.

Moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo.

"Gineso rekordų knygoje auksinė ¼ franko moneta pripažinta mažiausia progine moneta pasaulyje. Nepaisant savo miniatiūrinio dydžio, monetos aversas ir reversas nukaldinti mašininiu būdu", — sakoma pranešime.

Monetos averse, be fiziko portreto, nurodomi išleidimo metai, rverse — nominalas, Šveicarijos kryžius ir konfederacijos pavadinimas.

Šiai monetai buvo pagaminta speciali pakuotė — su didinamaisiais stiklais ir lempa. Iš viso ji buvo išleista 999 egzemplioriais, jas kolekcininkai iškart išpirko.

Tegai:
kolekcinės monetos, monetos, Šveicarija
Dar šia tema
Lietuvos bankas parodė 2 eurų proginę monetą, skirtą Aukštaitijai — video
Vyras pažiūrėjęs po kojomis rado beveik 1 mln. eurų
Baltarusis bandė įvežti į Lietuvą senovines aukso ir sidabro monetas
Neįprastas radinys mokytojos namuose padarė vyrą turtuoliu
Modelis Irina Shayk

Irina Shayk originaliu būdu palaikė Britney Spears

(atnaujinta 14:04 2021.04.14)
Netikėta modelio apranga tradicinio pasivaikščiojimo su mažąja dukra metu nukariavo visus gerbėjus

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Rusijos supermodelis Irina Shayk nustebino savo gerbėjus: buvusi Bradlio Kuperio ir Ronaldo mylimoji neįprastu būdu palaikė dainininkę Britney Spears.

Kasdieninė Shayk išvaizda lyginama beveik su Niujorko mados savaitės apranga: žvaigždė ne kartą transliavo pagrindines sezono tendencijas. Taigi šį kartą Irina pademonstravo savo nepriekaištingą skonį ir suintrigavo gerbėjus ypatinga detale.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Irina Shayk & Bradley Cooper (@_itsleeas)

Shayk vaikščiojo po miestą su dukra neįprasta apranga: modelis avėjo kailinaičius su kailio apykakle, mėlynus džinsus ir rudus batus su kulniu. Tačiau aprangos akcentu tapo vintažiniai marškinėliai su Britney Spears atvaizdu.

Akivaizdu, kad tokiu būdu podiumų žvaigždė nusprendė pagerbti 2000-ųjų madą ir popmuzikos princesės muziką, taip pat paremti kampaniją "#FreeBritney".

Beje, ant marškinėlių Miss Spears pavaizduota tokiais pačiais kailinaičiais kaip ir Shayk — tik sutrumpinta versija.

Judėjimas už Britney Spears išlaisvinimą pradėjo gerbėjai socialiniuose tinkluose: tada gerbėjai sužinojo, kad dainininkė nukentėjo nuo savo tėvo veiksmų ir dabar neturi teisės savarankiškai priimti sprendimų ir leisti pinigų.

Tegai:
Irina Shayk, Britney Spears
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė iškėlė kandidatą į Genocido centro vadovo postą

(atnaujinta 21:06 2021.04.14)
Praėjusių metų vasarą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu buvo paskirtas Adas Jakubauskas, tačiau Seimas nusprendė jį atleisti

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovu siūlo skirti istoriką dr. Arūną Bubnį. 

Jis šiuo metu eina LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus pareigas.

"Siekiau, kad naujasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas turėtų stiprų palaikymą tiek pačiame centre, tiek istorikų bendruomenėje. Dr. Arūnas Bubnys tikrai atitinka šiuos reikalavimus ir puikiai išmano Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro veiklą. Po išsamių konsultacijų Seime manau, kad jis galės suvienyti centro darbuotojus, užtikrinti centro tyrimų nešališkumą ir tinkamai eiti centro direktoriaus pareigas", – teigė parlamento vadovė.

Seimas prieš porą savaičių iš Genocido centro direktoriaus pareigų atleido nuo perai metų liepos šias pareigas ėjusį Adą Jakubauską.

Kaip pareiškė Seimo Pirmininkė, dėl centro generaliniam direktoriui Jakubauskui dėl susiklosčiusios konfliktinės situacijos nepavyksta užtikrinti sklandaus centro darbo.

Siekiant išspręsti situaciją su centru Seime, buvo sukurta darbo grupė. Jos išvadose teigiama, kad Jakubauskas nesugebėjo užtikrinti sklandžios įstaigos veiklos, kilo pasipriešinimas, o viešai aptarta situacija centre pakirto įstaigos dalykinę reputaciją.

Jakubauskas praėjusių metų vasarą buvo paskirtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu. Šiose pareigose jis pakeitė Teresę Birutę Burauskaitę, vadovavusią įstaigai nuo 2009 metų.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Seimas
Dar šia tema
"Konstitucija — ne skuduras": protesto akcija prie Seimo
Lietuvos gyventojų genocido centras atsisakė skelbti Holokausto dalyvių sąrašą
Lietuvoje dėl Noreikos prasidėjo "atminties karas", rašo Amerikos žiniasklaida