Lėktuvnešis Harry Truman, archyvinė nuotrauka

"Daugiau neišlaikysime": JAV nusprendė padaryti su savo lėktuvnešiais

(atnaujinta 20:09 2021.03.29)
Baideno administracija grįžo prie ankstyvo lėktuvnešio "USS Harry S. Truman" eksploatavimo nutraukimo klausimo

VILNIUS, kovo 29 — Sputnik. Laivas turėtų tarnauti dar mažiausiai 25 metus, tačiau greičiausiai jis bus supjaustytas į metalą daug anksčiau. Tačiau tai ne pirmas kartas, kai aplink Amerikos lėktuvnešių parką kyla aršios diskusijos. Apie tai, kaip sprendžiamas "demokratijos simbolių" likimas — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Kėsinosi į šventą

Vadovaujant Donaldui Trampui, taip pat buvo pasiūlyta iš laivyno pašalinti "USS Harry S. Truman", siekiant sutaupyti biudžeto lėšų, tačiau jis nedelsdamas atmetė šį pasiūlymą. Iš tiesų, laivas buvo nuleistas į vandenį 1998 metais, jis vis dar turi tarnauti.

Tačiau iniciatyvą palaikė aukšto rango Gynybos ministerijos ir karinio jūrų laivyno pareigūnai. Jei "Truman" bus nurašytas 25 metus anksčiau laiko, atsilaisvins milijardai, kurie skiriami jo priežiūrai ir reaktoriaus kuro papildymui branduoliniu kuru. Šios lėšos gali būti naudojamos kuriant ir įsigyjant perspektyvias ginklų rūšis — povandeninius ir antžeminius dronus, didelio tikslumo puolamuosius ginklus, taip pat naujos "Ford" klasės lėktuvnešių statybą.

Kongresas šią idėją priėmė priešiškai. Vienas iš argumentų: nurašius "Harį Trumaną" 2020-ųjų viduryje, iki 2050 metų karinis jūrų laivynas turės tik devynis šios klasės laivus, o kariniam jūrų laivynui reikia 11. Dauguma Kongreso narių yra įsitikinę: "plaukiojantys aerodromai" yra strateginis JAV pranašumas prieš galimus priešininkus, su jais galima valdyti visą Pasaulio vandenyną.

Anksčiau, 2014 metais, vadovaujant Barakui Obamai, buvo pasiūlyta nurašyti "USS George Washington". Tada iniciatyva taip pat buvo atmesta.

Nepaisant to, kai kurie karo ekspertai vis dar linkę manyti, kad lėktuvnešiai greitai praranda galią tuo metu, kai potencialūs JAV oponentai priima į tarnybą vis daugiau tikslių raketų sistemų, įskaitant viršgarsines. Visų pirma amerikiečiams nerimą kelia tolimojo nuotolio priešlaivinių raketų, kurių nuotolis siekia 1 000 jūrmylių, atsiradimas Kinijoje.

Ilgalaikė problema

Ginčai dėl lėktuvnešio "Harry Truman" likimo tęsėsi ir pasikeitus administracijai. Daugelis vis dar priešinasi pernelyg ankstyvam nurašymui. Kongresas sakė, jog per daug investuota į šį laivą, kad jo eksploatacijos laikas būtų nutrauktas.

Taip pat parlamentarai pabrėžia, kad tai prieštarauja JAV karinio jūrų laivyno plėtros programai ir laivų skaičiaus padidėjimui keliais šimtais vienetų. Faktas yra tas, kad buvusiam gynybos ministrui Markui Esperiui prieš pat atsistatydinant pavyko pateikti atnaujintą planą iki 2045 metų, pagal kurį iki to laiko laivynas turėtų turėti bent 500 laivų.

Авианосец Гарри Трумэн, архивное фото
JAV karinių jūrų pajėgų lėktuvnešis "USS Harry S. Truman"

"Bet koks bandymas atidėti "Ford" klasės lėktuvnešių pirkimą arba "Nimitz" klasės lėktuvnešių techninės priežiūros tvarkaraštį yra strategiškai ir finansiškai neatsakingas ir neabejotinai sulauks tokio paties pasipriešinimo kaip ir 2014 metais", — straipsnyje rašė Atstovų rūmų narys Robas Vitmanas (Rob Wittman).

Iš tikrųjų, strategija "Battle Force 2045" reiškia visų pirma naujų Virdžinijos klasės povandeninių laivų statybų spartėjimą. Tikimasi, kad jų bus 80. Be to, dėmesys bus skiriamas įvairių tipų dronams, kurie iš dalies pakeis raketų naikintuvus ir žvalgybinius laivus.

Pentagono galvos skausmas

Kongreso nariai netgi pasisako už lėktuvnešių skaičiaus didinimą. Jie nurodo "Kinijos grėsmę". Pavyzdžiui, senatorius Rodžeris Vikeris (Roger Wicker) per posėdžius pasidomėjo, ar pakaks 11 lėktuvnešių, kad KLR būtų galima sutramdyti Ramiajame vandenyne, tuo pat metu dirbant Artimuosiuose Rytuose ir kituose Pasaulio vandenyno regionuose.

Kariuomenė ramina parlamentarus. JAV operacijų Ramiojo vandenyno regione vadas admirolas Džonas Akilinas (John Aquilino) patikino, kad lėktuvnešiai susitvarkys, jei, žinoma, nebus papildomų sunkumų.

11 vienetų lėktuvnešių parkas buvo patvirtintas kaip 2007 metais Jūrų strategijoje. Buvo manoma, kad šių laivų reikės tik dviejuose pagrindiniuose teatruose: Ramiojo vandenyno vakaruose ir Persijos įlankoje. Dabar JAV nerimauja dėl staigaus Rusijos karinio laivyno padidėjimo Viduržemio jūroje ir Šiaurės Atlante.

Tuo pačiu metu admirolai vis dažniau praneša apie rimtas orlaivių vežėjų technines problemas ir didėjančias jų priežiūros išlaidas. Pavyzdžiui, 2019 metų rytinėje JAV pakrantėje veikė tik "USS Dwight D. Eisenhower". Likusieji buvo įvairiuose modernizavimo ir kapitalinio remonto etapuose, o "Harry Truman" maitinimo sistema neveikė.

Priimant į tarnybą naujus "plaukiojančius aerodromus" irgi ne viskas klostėsi puikiai. Pirmojo naujos kartos lėktuvnešio "USS Gerald R. Ford" daugiau nei 15 metų nepavyksta visiškai užbaigti. Laivo statybos buvo pradėtos 2005 metais, nuleistas į vandenį 2013 metais, ir buvo planuojama pradėti eksploatuoti po metų. Tačiau nedelsiant buvo nustatyta daugybė projektinių defektų. Ir tokių rimtų, kad iki šiol nepavyko pašalinti.

Dar šia tema
"Jie prisižaidė": JAV rizikuoja prarasti strateginius bombonešius
"Pašėlęs sprendimas": kuo naudosis NATO pėstininkai
"Rusija toli nuėjo": JAV atskleidė karių perkėlimo į Arktį tikslą
JAV kariai

Žiniasklaida: JAV įtaria Rusiją "nukreiptos energijos" išpuoliais

(atnaujinta 16:44 2021.04.22)
Kartkartėmis JAV spaudoje Rusijai buvo pareikšti kaltinimai "akustinių atakų" organizavimu, Rusijos užsienio reikalų ministerija šiuos kaltinimus pavadino "visišku absurdu ir keistomis užuominomis"

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Pentagonas kongresmenams pasakojo apie žvalgybos duomenis apie tariamus išpuolius, naudojant "nukreiptos energijos" technologijas (nenaudojant sviedinių) prieš JAV karius, pareigūnai mano, kad greičiausias šių išpuolių organizatorius yra Rusijos Federacija, tačiau tyrimas atskleidė, kad vienas iš incidentų buvo susijęs su įprastu apsinuodijimu maistu, remdamasis informuotais šaltiniais rašo laikraštis "Politico".

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pasak laikraščio, Pentagonas mano, kad Rusija tikriausiai yra atsakinga už šias atakas. Tuo pat metu jie pažymi, kad sunku oficialiai deklaruoti kieno nors dalyvavimą, nes tariamai šių išpuolių simptomai gali atsirasti dėl kitų priežasčių. Leidinys nepateikia įrodymų apie galimą Rusijos dalyvavimą.

Buvę darbuotojai, dirbantys nacionalinio saugumo srityje, laikraščiui sakė, kad Pentagonas tyrė tokius incidentus nuo praėjusių metų, taip pat ir prieš savo darbuotojus visame pasaulyje. Tuo pat metu JAV gynybos departamentas informavo dvi pagrindines kongresmenų grupes apie savo tyrimą.

Kongreso narių teigimu, Pentagono ataskaitoje sakoma, kad išpuoliai paveikė Amerikos karius Sirijoje. Dėl vieno tokių incidentų Sirijoje 2020 metų rudenį keliems kariškiams tariamai atsirado simptomų, panašių į tuos, kurie pasireiškia Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) metu.

Kitas buvęs nacionalinio saugumo pareigūnas teigė, kad vieną kartą, kai JAV pareigūnai įtarė, kad jūrų pėstininką Sirijoje užklupo nukreipta energetinė ataka, Pentagonas ištyrė ir nustatė, kad pėstininko simptomai atsirado dėl apsinuodijimo maistu. Tuo pačiu metu Pentagono atstovas laikraščiui sakė, kad Gynybos ministerija nežinojo informacijos apie išpuolius "nukreiptais energijos" ginklais prieš JAV karius Sirijoje.

Anot laikraščių šaltinių, Pentagono tyrimas virto plataus masto diskusijomis, kuriose dalyvavo Nacionalinio saugumo taryba, CŽV, Valstybės departamentas ir JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriaus darbuotojai. Kongreso nariams, pripažintiems aukšto rango žvalgyba, buvo pasakyta, kad "tikriausiai Rusija" nukreipė Sirijoje esančius amerikiečius į atakas pasitelkdama "nukreiptos energijos" technologijas.

Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

Kongreso nariai teigė, kad Pentagonas manė, kad "nukreiptos energijos" išpuoliai buvo panašūs į tuos, kurie buvo vykdomi prieš amerikiečius Kuboje 2016 ir 2017 metais. Tada buvo spėjama, kad diplomatai galėjo patirti nenustatytų garso efektų, dėl kurių kai kurie iš jų patyrė ilgalaikį poveikį sveikatai.

Senatorius iš komiteto Džimas Inhofas laikraščiui sakė, kad bus svarstomas Pentagono tyrimas. "Žinau, kad šiuo klausimu vyks diskusija, instruktažas, neformalus ir, tiesą sakant, jis bus konfidencialus. Taigi palaukime ir pamatysime", — sakė senatorius.

Kartkartėmis JAV spaudoje Rusijai buvo pareikšti kaltinimai "akustinių atakų" organizavimu, Rusijos užsienio reikalų ministerija šiuos kaltinimus pavadino "visišku absurdu ir keistomis užuominomis".

Tegai:
santykiai, Rusija, JAV
Marso atmosferos tyrimas

Marsaeigis "Perseverance" sugebėjo gauti deguonies Marso atmosferos

(atnaujinta 16:18 2021.04.22)
Misija "Marsas 2020" su marsaeigiu "Perseverance" buvo paleista iš Žemės praėjusių metų liepą, o vasarį ji sėkmingai nusileido Marse

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Marsaeigiui "Perseverance" pirmą kartą pavyko išgauti deguonį iš Marso atmosferos, sakoma NASA pranešime.

Anot pranešimo, bandymas vyko balandžio 20 dieną, deguonis buvo gautas eksperimentinio aparato "Moxie" dėka.

Tokie prietaisai vieną dieną gali suteikti deguonies astronautams, pranešė NASA.

Misija "Marsas 2020" su marsaeigiu "Perseverance"  buvo paleista iš Žemės praėjusių metų liepą, o vasarį ji sėkmingai nusileido Marse.

Penktasis NASA istorijoje marsaeigis aprūpintas septyniais moksliniais instrumentais Raudonosios planetos struktūrai ir geologijai tirti. Pagrindinis uždavinys bus surinkti Marso dirvožemio mėginius, kuriuos ateityje tikimasi pristatyti į Žemę.

Marsaeigis "Perseverance" - eksperimentinis prietaisas deguoniui gauti iš Marso atmosferos, taip pat "kosminis sraigtasparnis", kuris pirmą kartą turi skraidyti kitoje planetoje.

Tegai:
Marsas