Vakcina Sputnik V

EK paaiškino, kam bus išduodami COVID-19 skiepų sertifikatai

(atnaujinta 00:57 2021.03.30)
EK pateikė teisėkūros pasiūlymą dėl koronaviruso elektroninių sertifikatų įvedimo ES lygiu, kuriame bus trys duomenų variantai: informacija apie vakcinaciją nuo koronaviruso ar neigiamą PGR testą, arba apie persirgtos koronaviruso ligos faktą ir įgytą imunitetą

VILNIUS, kovo 29 — Sputnik. Europos Sąjungoje kuriami koronaviruso sertifikatai bus išduodami skiepijamiems visomis Sąjungos šalyse naudojamomis vakcinomis, įskaitant Rusijos ir Kinijos gyventojus, neatsižvelgiant į EVA patvirtinimą, tačiau privalomas pripažinimas bus taikomas tik patvirtintoms vakcinoms, dėl kitų vakcinų valstybės narės priims sprendimus pačios, sakė Europos Komisijos atstovas Briuselyje vykusios trumposios konferencijos metu.

"EK siūlomame projekte sakoma, kad ES valstybė narė privalo išduoti sertifikatą, neatsižvelgdama į tai, apie kokią vakciną kalbama. Tokį sertifikatą turėtų turėti visi, nepaisant to, ar vakciną patvirtino Europos reguliavimo institucija, ar tik nacionaliniu lygmeniu. Tačiau turime atskirti sertifikato išdavimą ir konkrečios vakcinos pripažinimą vienoje ar kitoje valstybėje", — sakė Europos Komisijos atstovas, atsakydamas į klausimą, ar tokios vakcinos kaip Rusijos "Sputnik V" ar kiniška vakcina, kurios nėra patvirtintos EVA, bus įtrauktos į sertifikatus.

Jis pabrėžė, kad tuo tarpu "be abejo, valstybės turi pripažinti EVA patvirtintas vakcinas, tačiau valstybės vis tiek turi galimybę pripažinti kitas vakcinas, patvirtintas nacionaliniu lygiu, bet tokios būtinybės nėra".

Kovo 17 dieną Europos Komisija pateikė teisėkūros pasiūlymą dėl koronaviruso elektroninių sertifikatų įvedimo ES lygiu, kuriame bus trys duomenų variantai: informacija apie vakcinaciją nuo koronaviruso ar neigiamą PGR testą, arba apie perksirgtos koronaviruso ligos faktą ir įgytą imunitetą. ES teigimu, tokie sertifikatai, viena vertus, turėtų neleisti diskriminuoti, kita vertus, leisti greičiau grįžti prie įprasto gyventojų judėjimo tarp Sąjungos šalių.

Praėjusią savaitę Europos Parlamentas susitarė dėl balsavimo dėl šio pasiūlymo dėl pagreitintos procedūros, po kurio bus pradėtas derybų procesas tarp Europos Parlamento, Europos Komisijos ir ES Tarybos. Tikimasi, kad elektroniniai sertifikatai įsigalios iki vasaros.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
COVID-19, skiepai
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga (375)
Dar šia tema
Vilniuje — dar vienas vakcinacijos centras. Kasdien bus skiepijama iki 1800 vilniečių
Šiaulių meras: nuo rytojaus bus skiepijami policijos pareigūnai
Nuo COVID-19 bus skiepijami pedagogai, abiturientai ir treneriai
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata
Marsas

NASA bepilotis sraigtasparnis sėkmingai atliko pirmąjį skrydį Marse video

(atnaujinta 16:44 2021.04.19)
Pranešime pažymima, kad pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Nepilotuojamas NASA sraigtasparnis "Ingenuity" sėkmingai užbaigė pirmąjį bandomąjį skrydį Marse, rodo transliacija NASA svetainėje.

​Pirmasis "Ingenuity" bandomasis skrydis Marse buvo atidėtas kelis kartus.

"Ingenuity" yra pirmasis skrydis — pirmasis lėktuvo su varikliu skrydis kitoje planetoje", — Twtter rašė NASA.

Pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos.

Sraigtasparnis "Ingenuity" į Marsą atvyko vasarį ir yra "Perseverance" roverio misijos dalis. NASA duomenimis, roveris stebės sraigtasparnio bandymą ir perduos vaizdus bei kitus duomenis, gautus bandomojo skrydžio į Žemę metu.

Tegai:
Marsas, NASA