AstraZeneca vakcina

"AstraZeneca" vakcina nuo COVID-19 pervadinta į "Vaxzevria"

(atnaujinta 10:21 2021.03.30)
Pavadinimas pakeistas kovo mėnesį pasirodžius pranešimams apie pavojingas vakcinuotų žmonių komplikacijas

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Anglijos ir Švedijos bendrovės "AstraZeneca" vakcina nuo COVID-19 kovo 25 dieną buvo pervadinta į "Vaxzevria". Apie tai pranešta Europos vaistų agentūros svetainėje.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Švedijos medicininių produktų agentūros svetainėje pažymima, kad keičiasi tik pavadinimas. Vakcinų specialistai turėtų apie tai žinoti, nes informacija apie produktą, etiketės ir pakuotės gali atrodyti kitaip.

Pavadinimas pakeistas kovo mėnesį pasirodžius pranešimams apie pavojingas vakcinuotų žmonių komplikacijas. Austrijoje paskiepytam asmeniui buvo nustatyta daugybinė trombozė, jis mirė praėjus dešimčiai dienų po pirmosios dozės gavimo. Dar vienas asmuo buvo paguldytas į ligoninę dėl plaučių embolijos. Vėliau panaši informacija buvo gaunama iš kitų Europos šalių. Kai kurios ES valstybės nusprendė pristabdyti preparato naudojimą.

EVA ekspertai nepatvirtino, kad "AstraZeneca" vakcina padidina bendrą tromboembolinių komplikacijų riziką. Reguliavimo institucija taip pat pranešė apie jos saugumą ir veiksmingumą ir pažymėjo, kad nauda visuomenei yra daug didesnė už galimą su vakcina susijusią riziką. Be to, mokslininkai toliau tirs šalutinį poveikį ir veiksmus, o duomenys apie trombozės atvejus bus pridėti prie bendros informacijos apie vakciną.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
AstraZeneca, vakcina, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1835)
Dar šia tema
Berlyne papasakota apie "Sputnik V" vakcinos sertifikavimo eigą EVA
Vienoje iš Lietuvos ligoninių atskleistas didžiausias šalyje COVID-19 protrūkis
Vilniuje grąžinamas COVID-19 skyrius, plečiamos vakcinavimo apimtys
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata
Marsas

NASA bepilotis sraigtasparnis sėkmingai atliko pirmąjį skrydį Marse video

(atnaujinta 16:44 2021.04.19)
Pranešime pažymima, kad pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Nepilotuojamas NASA sraigtasparnis "Ingenuity" sėkmingai užbaigė pirmąjį bandomąjį skrydį Marse, rodo transliacija NASA svetainėje.

​Pirmasis "Ingenuity" bandomasis skrydis Marse buvo atidėtas kelis kartus.

"Ingenuity" yra pirmasis skrydis — pirmasis lėktuvo su varikliu skrydis kitoje planetoje", — Twtter rašė NASA.

Pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos.

Sraigtasparnis "Ingenuity" į Marsą atvyko vasarį ir yra "Perseverance" roverio misijos dalis. NASA duomenimis, roveris stebės sraigtasparnio bandymą ir perduos vaizdus bei kitus duomenis, gautus bandomojo skrydžio į Žemę metu.

Tegai:
Marsas, NASA