JAV karinio jūrų laivyno mininkas Zamvolt, archyvinė nuotrauka

"Netikėtas posūkis": Ramiajame vandenyne bus dislokuotos viršgarsinės raketos

(atnaujinta 18:34 2021.03.30)
Pentagonas pagaliau apsisprendė dėl naujausių "Zamvolt" klasės eskadrinių minininkų. JAV karinės jūrų pajėgos pareikalavo modernizuotų laivų su paleidimo įrenginiais, skirtais viršgarsinėms raketoms

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Trejais patobulintais "Zamvolt" (du jau yra tarnyboje, vienas yra bandomas) Vašingtonas tikisi daryti spaudimą potencialiems oponentams pasaulio vandenyne. Daugiau skaitykite RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco straipsnyje.

Ilgos paieškos

Epas su ginklų, tinkančių "Zamvolt", pasirinkimu tęsiasi daugiau nei dešimt metų. Iš pradžių konstruktoriai dėjo viltis į artileriją. Kiekviename laive tikėjosi sumontuoti du elektromagnetinius bėginius ginklus. Tačiau projektas buvo pasmerktas nesėkmei, nes šis ginklas būtų sunaudojęs visą borto generatorių galią. Iš esmės minininkas su bėginiais ginklais virto plaukiojančiu lafetu ir po kiekvieno šūvio "atsijungdavo nuo tinklo".

Vėliau nuspręsta sustoti prie dviejų netradicinės aktyviosios reaktyviosios schemos 155 mm strio AGS artilerijos pabūklų, kurių šaudymo nuotolis siekė 148 kilometrus. Juose naudojami LRLAP sviediniai, pasak "Lockheed Martin" koncerno kūrėjų, yra tokie tikslūs, kad sugeba "pataikyti į taikinius pakrantės miestų kanjonuose su minimalia žala". Viskas būtų gerai, tačiau vieno sviedinio kaina viršijo 800 tūkstančių dolerių.

Projektas tapo vis brangesnis, sumažėjo planuojamų "Zamvolt" skaičius ir Amerikos karinio jūrų laivyno vadovybė dėl to labai jaudinosi. Iš esmės, super eskadrinis minininkas neturėjo ginklų, kurie pateisintų jų egzistavimą. Aštuoniasdešimties vertikalių paleidimo įrenginių "Tomahawk" nepakanka laivams, kurių kiekvieno vertė didesnė nei 4 mlrd. dolerių. Tuo tarpu "Ticonderog" klasės kreiseris, galintis gabenti iki 122 sparnuotųjų raketų, kainuoja apie milijardą.

Sprendimą paskatino Rusija ir Kinija, kurios aktyviai kuria viršgarsines technologijas. Iki metų pabaigos amerikiečiai ketina išbandyti jūroje esančią itin greitą raketą IRCPS (Intermediate Range Conventional Prompt Srikke). Šių raketų nešiotojai turėjo būti penktos serijos "Virginia" tipo daugiafunkciai branduoliniai povandeniniai laivai su papildomu raketų skyriaus "Virginia Payload Module", tačiau dabar jiems pritaikomi ir "Zamvolt". IRCPS bus jūrų LHRW sausumos komplekso versija. Greitis yra daugiau nei penki Machai. Nuotolis, pasak ekspertų, yra nuo trijų iki keturių tūkstančių kilometrų.

Konstruktoriai susidūrė su klausimu, kaip įdėti perspektyvias raketas į "Zamvolt". Buvo pranešta, kad jų vertikalaus paleidimo vienetai, nors ir didesni už JAV karinio jūrų laivyno standartinius Mk 41 VLS (unifikuotas amerikiečių laivo vertikalus paleidiklis valdomoms raketoms), priima iki 28 colių (71,12 centimetrų) skersmens šaudmenis. IRCPS turi mažiausiai 30 colių. Svarstomi keli dizaino variantai. Visų pirma, padidintus paleidimo įrenginius galima sumontuoti vietoje 155 mm AGS ginklų, kurių sviedinių Pentagonas negalėjo sau leisti.

Sutramdyti Kiniją

Pasak Amerikos karinės vadovybės, "Zamvolt" su viršgarsinėmis raketomis iš laivų be tikslo ir užduoties virs veiksminga atgrasymo priemone. Neįkyrūs, turėdami itin greitus tolimojo nuotolio ginklus, prikimštus moderniausios elektronikos, jie tikrai kelia rimtą grėsmę bet kuriam potencialiam priešui. Daugelio ekspertų teigimu, Vašingtonas "Zamvolt" modernizavimą pradėjo pirmiausia dėl Kinijos.

"Laivai geriausiai naudojami Ramiojo vandenyno vakaruose, — sakė vyresnysis specialistas iš Pentagonui priklausančio Hadsono instituto analitikos centro Brajanas Klarkas (Bryan Clark). — Tokiu atveju jie galės pataikyti į taikinius Kinijos teritorijoje ir išlikti beveik nepažeidžiami priešo raketoms. Tačiau svarbiau kas kita. Povandeninį laivą su viršgarsinėmis raketomis sunku pamatyti, o minininką galima susekti. Tai daro jį galingu atgrasančiu ir bauginamu faktoriumi. Kinijos valdžia šimtą kartų pagalvos, prieš ką nors darydama, pamačiusi šiuos laivus netoli savo krantų".

Pasak Klarko, trijų minininkų visiškai pakanka nuolatiniam stebėjimui šalia KLR teritorinių vandenų. Vienas — jūroje, antras ruošiasi kampanijai, trečias remontuojamas ar aptarnaujamas. Jei prireiks, tarnybinis laivas įplauks į Pietų Kinijos jūrą ir šaudys taikinius KLR. Arba vien savo buvimu padarys Pekiną nuolaidesnį.

Lazeriai ir dronai

Taip pat svarstomi kiti kovinio "Zamvolt" panaudojimo variantai. Ekspertai pažymi, kad Jungtinėse Valstijose jau yra pakankamai laivų su sparnuotosiomis raketomis, o viršgarsinėmis raketomis geriau aprūpinti naujus povandeninius laivus ir perspektyvų "ateities mininką" DDG (X). Tuo pat metu dėl galingos jėgainės "Zamvolt" gali nešti ginklus, kurių nesugeba nešti kiti vimpelai. Pvyzdžiui, JAV karinio jūrų laivyno admirolas Maiklas Gildėjus (Michael Gilday) žurnalistams sakė, kad minininkai gali būti aprūpinti lazeriniais ginklais. Tada "Zamvolt" virs oro gynybos laivais ir apsaugos laivyną nuo oro grėsmių.

Kita koncepcija yra naudoti šiuos vimpelus kaip "pranašumo minininkus jūroje". Šiuo atveju "Zamvolt" beveik visiškai bus nuginkluotas, įdiegus juose "Aegis" kovos informacijos ir valdymo sistemą, kuri yra standartinė Amerikos antžeminių laivų sistema. Pasak gynybos konsultacijų agentūros "The FerryBridge Group" vadovo Brajano Makgrato (Bryan McGrath), tokie minininkai taps oro ir jūrų nepilotuojamų platformų vadavietėmis.

Ši koncepcija bus išbandyta jau kitą mėnesį. JAV Ramiojo vandenyno laivynas vykdys plataus masto dronų pratybas. Bendras paskirstytų pajėgų ir turto valdymas patikėtas antram iš eilės "Zamvolt" — minininkui "Michael Mansur". Jei koncepcija bus patvirtinta, JAV karinis jūrų laivynas gaus universalų, mažai pastebimą laivą, pasirengusį atlikti įvairiausias užduotis dėl įvairios paskirties bepiločių orlaivių flotilės.

Primename, kad perspektyvių eskadrinių minininkų statybos programa buvo pradėta 2007 metais, kai Kongresas skyrė 2,6 mlrd. dolerių pirmiesiems dviem "Zamvolt" sukurti. Iš viso JAV laivynas tikėjosi įdiegti 32 tokio tipo laivus ir išleisti tik 40 mlrd. Tačiau šio projekto vimpelų, kuriuos amerikiečių inžinieriai bandė pritaikyti kariuomenės reikalavimams, kaina pradėjo augti astronominiu greičiu. Pirmiausia užsakymas sumažintas iki 24 minininkų, paskui iki septynių. 2008 metais laivynas nusprendė apsiriboti tik trimis laivais. Kiekvienas iš jų, naujausiais duomenimis, iždui kainavo 4,4 mlrd. dolerių.

Tegai:
Ramusis vandenynas, JAV
Dar šia tema
"Puikus ėjimas!": Rusija rado kaip suvaldyti NATO eskadrinius minininkus Juodojoje jūroje
Liūdna tiesa JAV. Kaip eskadrinis minininkas "Donald Cook" tapo puikiu taikiniu
Juodojoje jūroje vėl "sunaikintas" JAV eskadrinis minininkas: kas toliau?
Ukrainos kariuomenė

Kijevo politologas pasiskundė NATO nenoru priimti Ukrainą

(atnaujinta 11:57 2021.04.19)
Anksčiau Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis prisijungimą prie Šiaurės Atlanto aljanso pavadino vieninteliu būdu užbaigti konfliktą Donbase

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Reikalavimas vykdyti reformas Ukrainoje leidžia NATO atsisakyti prisiimti įsipareigojimus Kijevo atžvilgiu, šią nuomonę leidinio "Glavred" tinklaraštyje išsakė ukrainiečių politologas Piotras Oleščukas.

Pasak politologo, de facto NATO atsisakius pateikti Ukrainai narystės veiksmų planą 2008 metais aljansas santykiuose su šalimi laikosi formulės: "Reformuokitės, o mes pažiūrėsime vėliau".

Pasak jo, Ukraina puikiai žino, kad daugelio Rytų Europos šalių prisijungimas prie bloko buvo "principingo politinio sprendimo", o ne "gilių reformų" rezultatas.

"Tiesą sakant, kalbėjimas apie reformas Ukrainoje yra patogus mechanizmas neprisiimti konkrečių įsipareigojimų, tuo pačiu nepripažįstant, kad NATO pozicijai Ukrainos atveju įtakos turi "trečioji šalis" — Rusija", — sakė jis.

Jis pridūrė, kad viešai tai pripažinti būtų per daug žeminama aljansui. Kartu politologas pareiškė nuomonę, kad "pasirinkimas, sprendimas ir specifikos nustatymas įvyks anksčiau ar vėliau".

"Žinoma, rytoj bet kuriuo atveju nestosime tiesiogiai, bet stojimas į NATO yra esminis priklausymo konkrečiai civilizacijai klausimas. Ir tai tiesiog reikia priimti", — užbaigė jis.

Anksčiau Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis prisijungimą prie Šiaurės Atlanto aljanso pavadino vieninteliu būdu užbaigti konfliktą Donbase. Kaip pažymėjo Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, Ukrainos prisijungimas prie NATO sustiprins šalies problemas, o pasiskelbusių Donbaso respublikų gyventojams tokia narystė bus „giliai nepriimtina perspektyva“.

Tegai:
Kijevas, NATO, Ukraina
Rusijos ir ES vėliavos

Borelis papasakojo apie įtampos augimą santykiuose su Rusija

(atnaujinta 11:43 2021.04.19)
Europos diplomatijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį į susiklosčiusią pavojingą situaciją pasienyje su Ukraina

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Rusijos ir Europos Sąjungos santykiai negerėja, įtampa ir toliau auga, sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepas Borelis, praneša RIA Novosti.

"Santykiai su Rusija negerėja, priešingai, įtampa auga įvairiomis kryptimis", — prieš ES užsienio reikalų ministrų vaizdo konferenciją vaizdo žinutėje sakė jis.

Visų pirma jis sakė, kad ES ir toliau reiškia susirūpinimą dėl Aleksejaus Navalno sveikatos būklės. "Gavome laišką iš jo komandos. Mums labai rūpi jo sveikatos būklė", — sakė jis.

Jis taip pat priminė, kad Rusijos valdžia "yra atsakinga už Aleksejaus Navalno sveikatos būklę".

Europos diplomatijos vadovas taip pat atkreipė dėmesį į pavojingą situaciją pasienyje su Ukraina. "Kalbant apie padėtį Ukrainos pasienyje, Rusijos pajėgų dislokavimą. Situacija išlieka labai pavojinga, mes raginame Rusiją išvesti savo karius nuo Ukrainos sienos", — pabrėžė jis.

Jis priminė, kad jų Ukrainos kolega Dmitrijus Kuleba pirmadienį taip pat kalbės su ES užsienio reikalų ministrais vaizdo nuoroda.

Be to, susitikime bus aptarti Čekijos Respublikos kaltinimai Rusijai dėl 2014 metų sprogimų ir diplomatų išsiuntimo.

Vakarų valstybės neseniai išreiškė susirūpinimą dėl tariamo Rusijos "agresyvių veiksmų" sustiprinimo Ukrainoje. Vašingtonas paskelbė apie "Rusijos agresijos" eskalavimą ir Rusijos kariuomenės judėjimą Kryme ir prie rytinės Ukrainos sienos. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija juda kariuomenę savo teritorijoje ir savo nuožiūra. Anot jo, tai niekam negresia ir neturėtų niekam nerimauti. Maskva ne kartą pareiškė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota Kijeve įveikti politinę ir ekonominę krizę.

Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas šeštadienio vakarą pareiškė, kad valdžia įtaria Rusijos specialiąsias tarnybas dėl dalyvavimo sprogime šaudmenų sandėlyje Vrbeticoje 2014 metais. Savo ruožtu ministro pirmininko pirmasis pavaduotojas ir užsienio reikalų ministras Janas Hamacekas pareiškė, kad iš šalies bus išsiųsti 18 Rusijos diplomatų, kurie privalo palikti šalį per 48 valandas. Sekmadienį Rusija paskelbė apie atsakomąsias priemones prieš diplomatų išsiuntimą iš Prahos. Į Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministeriją iškviestas Čekijos Respublikos ambasadorius Vitezslavas Pivonka buvo informuotas, kad 20 ambasados ​​darbuotojų paskelbta persona non grata, kurie per 24 valandas turi palikti Rusijos Federacijos teritoriją.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad pareiškimai apie Rusijos specialiųjų tarnybų dalyvavimą sprogime Čekijos Vrbeticoje yra absurdiški, nepagrįsti ir nenuoseklūs. Ministerija taip pat išreiškė griežtą protestą Čekijos valdžiai ir pažadėjo, kad Maskva atsikirs.

Tegai:
santykiai, ES, Rusija