Darbas laboratorijoje

PSO padarė prielaidą, kad koronavirusas atsirado Kinijos ribų

(atnaujinta 19:18 2021.03.30)
Kinijos valdžia ir mokslininkai ne kartą kvestionavo viruso kilmės Uhane versiją. Visų pirma ekspertai atkreipė dėmesį į koronaviruso atsiradimo Italijoje įrodymus, likus keliems mėnesiams iki pirmojo atvejo Kinijoje

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai pripažino, kad koronaviruso plitimo šaltinis gali būti už Kinijos ribų. Tai teigiama rengiamoje paskelbti ataskaitoje, rašo laikraštis "The Wall Street Journal".

Leidinio žurnalistai susipažino su ekspertų, kurie sausio–vasario mėnesiais aiškinosi koronaviruso atsiradimo aplinkybes Kinijoje, parengtu pranešimu. Medžiagoje pažymima, kad ekspertai nepateiks galutinio pranešimo apie viruso plitimą.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Ataskaitoje pripažįstama galimybė, kad virusas atsirado ne Kinijoje, o tik vėliau pateko į šalį. Tą pačią hipotezę anksčiau pateikė Kinijos valdžios institucijos, tačiau JAV ir kitų Vakarų šalių vyriausybės tam priešinosi.

Organizacijos ekspertai taip pat patarė atidžiau apžiūrėti Kinijos ligoninių duomenis ir kraujo mėginius, gautus iki 2019 metų. Be to, ekspertai mano, kad būtina atlikti patikrinimus Kinijos ūkiuose, kuriuose auginami gyvūnai. Tai turėtų padėti išsiaiškinti, kaip virusas buvo perduotas žmonėms.

Anksčiau PSO ekspertai negalėjo įrodyti, kad Kinijos Uhano jūros gėrybių turgus buvo ta vieta, kur įvyko pirmasis koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkis. Ataskaitos projekte nurodoma, kad 2019 metų gruodžio mėnesį buvo nustatyti koronaviruso infekcijos atvejai, nesusiję su Huanano turgumi. Tačiau tuo pačiu metu mieste galėjo būti lengvų ir nediagnozuotų ligos atvejų, kurie rodytų tokį ryšį.

Kinijos valdžia ir mokslininkai ne kartą kvestionavo viruso kilmės Uhane versiją. Visų pirma ekspertai atkreipė dėmesį į koronaviruso atsiradimo Italijoje įrodymus, likus keliems mėnesiams iki pirmojo atvejo Kinijoje.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), koronavirusas, Kinija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1854)
JAV kariai

Žiniasklaida: JAV įtaria Rusiją "nukreiptos energijos" išpuoliais

(atnaujinta 16:44 2021.04.22)
Kartkartėmis JAV spaudoje Rusijai buvo pareikšti kaltinimai "akustinių atakų" organizavimu, Rusijos užsienio reikalų ministerija šiuos kaltinimus pavadino "visišku absurdu ir keistomis užuominomis"

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Pentagonas kongresmenams pasakojo apie žvalgybos duomenis apie tariamus išpuolius, naudojant "nukreiptos energijos" technologijas (nenaudojant sviedinių) prieš JAV karius, pareigūnai mano, kad greičiausias šių išpuolių organizatorius yra Rusijos Federacija, tačiau tyrimas atskleidė, kad vienas iš incidentų buvo susijęs su įprastu apsinuodijimu maistu, remdamasis informuotais šaltiniais rašo laikraštis "Politico".

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pasak laikraščio, Pentagonas mano, kad Rusija tikriausiai yra atsakinga už šias atakas. Tuo pat metu jie pažymi, kad sunku oficialiai deklaruoti kieno nors dalyvavimą, nes tariamai šių išpuolių simptomai gali atsirasti dėl kitų priežasčių. Leidinys nepateikia įrodymų apie galimą Rusijos dalyvavimą.

Buvę darbuotojai, dirbantys nacionalinio saugumo srityje, laikraščiui sakė, kad Pentagonas tyrė tokius incidentus nuo praėjusių metų, taip pat ir prieš savo darbuotojus visame pasaulyje. Tuo pat metu JAV gynybos departamentas informavo dvi pagrindines kongresmenų grupes apie savo tyrimą.

Kongreso narių teigimu, Pentagono ataskaitoje sakoma, kad išpuoliai paveikė Amerikos karius Sirijoje. Dėl vieno tokių incidentų Sirijoje 2020 metų rudenį keliems kariškiams tariamai atsirado simptomų, panašių į tuos, kurie pasireiškia Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI) metu.

Kitas buvęs nacionalinio saugumo pareigūnas teigė, kad vieną kartą, kai JAV pareigūnai įtarė, kad jūrų pėstininką Sirijoje užklupo nukreipta energetinė ataka, Pentagonas ištyrė ir nustatė, kad pėstininko simptomai atsirado dėl apsinuodijimo maistu. Tuo pačiu metu Pentagono atstovas laikraščiui sakė, kad Gynybos ministerija nežinojo informacijos apie išpuolius "nukreiptais energijos" ginklais prieš JAV karius Sirijoje.

Anot laikraščių šaltinių, Pentagono tyrimas virto plataus masto diskusijomis, kuriose dalyvavo Nacionalinio saugumo taryba, CŽV, Valstybės departamentas ir JAV Nacionalinės žvalgybos direktoriaus darbuotojai. Kongreso nariams, pripažintiems aukšto rango žvalgyba, buvo pasakyta, kad "tikriausiai Rusija" nukreipė Sirijoje esančius amerikiečius į atakas pasitelkdama "nukreiptos energijos" technologijas.

Nord Stream-2 statybos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

Kongreso nariai teigė, kad Pentagonas manė, kad "nukreiptos energijos" išpuoliai buvo panašūs į tuos, kurie buvo vykdomi prieš amerikiečius Kuboje 2016 ir 2017 metais. Tada buvo spėjama, kad diplomatai galėjo patirti nenustatytų garso efektų, dėl kurių kai kurie iš jų patyrė ilgalaikį poveikį sveikatai.

Senatorius iš komiteto Džimas Inhofas laikraščiui sakė, kad bus svarstomas Pentagono tyrimas. "Žinau, kad šiuo klausimu vyks diskusija, instruktažas, neformalus ir, tiesą sakant, jis bus konfidencialus. Taigi palaukime ir pamatysime", — sakė senatorius.

Kartkartėmis JAV spaudoje Rusijai buvo pareikšti kaltinimai "akustinių atakų" organizavimu, Rusijos užsienio reikalų ministerija šiuos kaltinimus pavadino "visišku absurdu ir keistomis užuominomis".

Tegai:
santykiai, Rusija, JAV
Marso atmosferos tyrimas

Marsaeigis "Perseverance" sugebėjo gauti deguonies Marso atmosferos

(atnaujinta 16:18 2021.04.22)
Misija "Marsas 2020" su marsaeigiu "Perseverance" buvo paleista iš Žemės praėjusių metų liepą, o vasarį ji sėkmingai nusileido Marse

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Marsaeigiui "Perseverance" pirmą kartą pavyko išgauti deguonį iš Marso atmosferos, sakoma NASA pranešime.

Anot pranešimo, bandymas vyko balandžio 20 dieną, deguonis buvo gautas eksperimentinio aparato "Moxie" dėka.

Tokie prietaisai vieną dieną gali suteikti deguonies astronautams, pranešė NASA.

Misija "Marsas 2020" su marsaeigiu "Perseverance"  buvo paleista iš Žemės praėjusių metų liepą, o vasarį ji sėkmingai nusileido Marse.

Penktasis NASA istorijoje marsaeigis aprūpintas septyniais moksliniais instrumentais Raudonosios planetos struktūrai ir geologijai tirti. Pagrindinis uždavinys bus surinkti Marso dirvožemio mėginius, kuriuos ateityje tikimasi pristatyti į Žemę.

Marsaeigis "Perseverance" - eksperimentinis prietaisas deguoniui gauti iš Marso atmosferos, taip pat "kosminis sraigtasparnis", kuris pirmą kartą turi skraidyti kitoje planetoje.

Tegai:
Marsas