Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Putinas, Merkel ir Makronas vedė derybas

(atnaujinta 12:19 2021.03.31)
Valstybių vadovai aptarė koronaviruso keliamus iššūkius bei svarbiausias tarptautines problemas

VILNIUS, kovo 30 — Sputnik. Vladimiras Putinas per vaizdo konferenciją pasikalbėjo su Prancūzijos prezidentu Emanueliu Makronu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel, pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.

Kova su koronavirusu

Kaip paaiškėjo, trijų šalių vadovai ypatingą dėmesį skyrė kovos su koronaviruso infekcija koordinavimui ir tolesnio COVID-19 plitimo prevencijai.

"Jie visų pirma palietė Rusijos vakcinos "Sputnik V" registravimo Europos Sąjungoje perspektyvas, taip pat galimą šio preparato tiekimą ir bendrą gamybą ES šalyse", — cituoja Kremlių RIA Novosti.

Padėtis Ukrainoje

Putinas, Merkel ir Makronas taip pat apsikeitė nuomonėmis apie padėtį Ukrainoje ir patvirtino, kad sprendimas turėtų būti pagrįstas 2015 metų Minsko priemonių paketu, kuriam nėra jokios alternatyvos.

Rusijos prezidentas pažymėjo, kad pagal anksčiau pasiektus susitarimus Kijevo valdžiai svarbu užmegzti tiesioginį dialogą su Donecku ir Luhansku, taip pat teisiškai reglamentuoti ypatingą Donbaso statusą.

"Rusija išreiškė rimtą susirūpinimą dėl Ukrainos išprovokuotos ginkluotos konfrontacijos eskalavimo kontaktinėje linijoje ir faktinio atsisakymo įgyvendinti <...> papildomas priemones paliaubų režimui sustiprinti", — sakoma pranešime.

Baltarusija

"Aptardamas situaciją Baltarusijoje Vladimiras Putinas pažymėjo, kad išorinis kišimasis į suverenios valstybės vidaus reikalus yra nepriimtinas", — sakė Rusijos lyderio spaudos tarnyba.

Libija, Sirija, Iranas ir kita darbotvarkė

Putinas, Merkel ir Makronas taip pat palietė kitus tarptautinės darbotvarkės klausimus. Taigi, kalbėdami apie situaciją Libijoje, jie patvirtino, kad konflikto šalys laikosi paliaubų.

Kremlius
© Sputnik / Владимир Сергеев

Be to, derybininkai pažymėjo, kad padėtis Sirijoje ir toliau stabilizuojasi, o humanitarinės pagalbos teikimo šios šalies žmonėms klausimas iškyla į priekį.

Kalbėdami apie Irano branduolinę problemą, Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovai palaikė Bendro išsamaus veiksmų plano (JCPOA) išsaugojimą ir sutarė koordinuoti tolesnius veiksmus šiuo klausimu.

Kremlius taip pat pažymėjo, kad aptardamas Maskvos ir Briuselio santykius Putinas pakartojo savo pasirengimą atkurti normalų bendradarbiavimą, atsižvelgiant į abipusį interesą.

Merkel ir Makronas pokalbyje iškėlė su Aleksejumi Navalnu susidariusios padėties klausimą, į kurį jiems "buvo pateikti tinkami objektyvių bylos aplinkybių paaiškinimai".

Apskritai derybos buvo dalykiškos ir atviros, padarė išvadą Rusijos prezidento spaudos tarnyba.

Tegai:
Angela Merkel, Emanuelis Makronas, Vladimiras Putinas, Vokietija, Prancūzija, ES, Rusija
Dar šia tema
Berlyne papasakota apie "Sputnik V" vakcinos sertifikavimo eigą EVA
JAV vėl nori visus pamokyti gyventi. Rusija ir Kinija kviečiamos ypatingai
ES apkaltino Rusiją ir Kiniją susivienijimu prieš Vakarus
Ispanai nuliūdo dėl Zelenskio "prasto pokšto" apie Rusijos konfliktą su ES
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Elektros perdavimo linijos

"NordBalt" elektros jungtis tarp Švedijos ir Lietuvos bus atjungta remontui

Išjungimas įvyks Švedijos operatoriaus prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. "NordBalt" elektros jungtis, jungianti Švediją su Lietuva, bus atjungta dėl numatytų planinių darbų, praneša Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" spaudos tarnyba.

Jungtis atjungiama Švedijos perdavimo sistemos operatorius "Svenska kraftnät" prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje. Jungtis nebus prieinama prekybai nuo balandžio 26 dienos 7:00 iki balandžio 29 17:00 Lietuvos laiku.

"Litgrid" šiuos kasmetinius "NordBalt" keitiklio stoties Klaipėdoje aptarnavimo darbus jau atliko praėjusių metų spalį, šių metų rudenį jie taip pat bus atliekami.

2020 metais "NordBalt" bendras jungties prieinamumas rinkai buvo 95,63 proc. Per metus iš Švedijos į Lietuvą per šią jungtį  importuota 4,8 TWh elektros energijos, tai sudarė apie 43% viso elektros importo.

700 MW galios elektros jungtis su Švedija pradėjo veikti 2016 metais.

Tegai:
Švedija, NordBalt, elektra, energetika, Lietuva
Dar šia tema
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
"Rosatom" nebus pašalinta iš atominės elektrinės statybų Čekijoje konkurso
Praėjusią savaitę Lietuvoje elektra pabrango 47%