Testavimas laboratorijoje

Mokslininkai paaiškino, kodėl SARS-CoV-2 yra labiau užkrečiamas nei SARS-CoV-1

(atnaujinta 17:37 2021.04.03)
Norėdami gauti šiuos rezultatus, mokslininkai sukūrė novatorišką metodą, skirtą matuoti smaigalio baltymų atsiskyrimo nuo ACE2 receptoriaus jėgą, tiriant atskirų molekulių judėjimą ir tada modeliuojant visos kompleksinės sistemos molekulinę dinamiką

VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad SARS-CoV-2 viruso, sukeliančio COVID-19, smaigalio baltymo ir žmogaus ląstelių ACE2 receptorių sąveikos stiprumas yra daug didesnis, palyginti su kitais koronavirusais. Tai, anot autorių, iš esmės paaiškina naujojo koronaviruso infekcijos išplitimo dažnį ir platumą, palyginti su SARS-CoV-1 viruso infekcija 2002–2004 m. Tyrimo rezultatai skelbiami "Biophysical Journal".

Yra žinoma, kad SARS-CoV-2 ir SARS-CoV-1 koronavirusai naudoja angiotenziną konvertuojančio fermento receptorius 2 (ACE2) patekdami į žmogaus ląsteles, su kuriais jie jungiasi per lanksčius smaigalio baltymo (S-baltymo) ataugas, kurie sudaro viruso "karūną".

Katė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Jungtinių Valstijų Lehigh universiteto mokslininkai sukūrė technologiją, skirtą kiekybiškai įvertinti S-baltymų ir ACE2 receptorių sąveikos stiprumą.

"Mūsų tikslas buvo kiekybiškai apibūdinti SARS-CoV-2 virusą ir ištirti baltymų ir baltymų sąveiką, vykstančią jam invazijos metu į žmogaus ląsteles, siekiant geriau suprasti mechanizmus, kurie daro šį procesą tokiu sėkmingu", — universiteto pranešime spaudai cituoja kaip tyrimo vadovą Franką Zhangą, bioinžinerijos, mechaninės inžinerijos ir mechanikos docentą.

Paaiškėjo, kad SARS-CoV-2 smaigalio baltymo ir ACE2 receptorių sąveika yra daug stipresnė nei sąveika tarp struktūriškai identiškų SARS-CoV-1 baltymų ir tų pačių receptorių. Naudodami vienos molekulinės jėgos spektroskopijos ir molekulinės dinamikos modeliavimo derinį, autoriai nustatė, kad to priežastis yra anksčiau nežinoma sąveika tarp SARS-CoV-2 stuburo ir ACE2 glikanų — cukraus grupių, pritvirtintų prie receptorių paviršiaus.

"Kai pašalinome visus ACE2 glikanus ir dar kartą išmatavome sąveikos stiprumą, pamatėme, kad SARS-CoV-2 S baltymo ir ACE2 sąveikos stiprumas sumažėjo iki panašaus lygio, kaip ir SARS-CoV-1", — sako jis.

Tyrėjai mano, kad šios sąveikos buvimas paaiškina padidėjusį virusų ir ląstelių ryšį, ir didesnį COVID-19 infekcijos lygį, palyginti su panašiu virusu, kuris sukėlė SARS protrūkį 2002–2004 metais.

"Nustebome sužinoję, kad specifinė ACE2 glikanų ir SARS-CoV-2 smaigalio baltymo sąveika taip stipriai sujungia virusą su ląstelėmis", — sako bendraautorius Wonpilas Imas, bioinžinerijos, informatikos, chemijos ir biologijos mokslų profesorius.

Norėdami gauti šiuos rezultatus, mokslininkai sukūrė novatorišką metodą, skirtą matuoti smaigalio baltymų atsiskyrimo nuo ACE2 receptoriaus jėgą, tiriant atskirų molekulių judėjimą ir tada modeliuojant visos kompleksinės sistemos molekulinę dinamiką.

Autoriai tikisi, kad jų gauti duomenys taps pagrindu kuriant naujas koronavirusinės infekcijos nustatymo, prevencijos ir gydymo strategijas, taip pat kuriant naujas vakcinas nuo COVID-19.

Tegai:
mokslininkas, koronavirusas
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1854)
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Vaistai

SAM: kompensuojamųjų vaistų sąrašas papildytas naujais vaistais

(atnaujinta 15:40 2021.04.22)
Pažymima, kad šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės  

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Praplėstas Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašas naujais kompensuojamaisiais vaistais, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pažymima, kad nuo balandžio 22 dienos pacientams bus prieinama daugiau kompensuojamųjų vaistų, o nuo liepos 1 dienos pagerintas medicinos pagalbos priemonių prieinamumas. 

"Nauji kompensuojamieji vaistai tapo prieinami didesniam pacientų ratui, kuriems nustatytas plaučių ar kasos vėžys, nestabili krūtinės angina, skydliaukės karcinoma, psoriazė ir inkstų ląstelių karcinoma", — teigiama pranešime.  

Tuo pačiu šie vaistai, išskyrus vaistus, skirtus skydliaukės karcinomai ir psoriazės gydymui, bus pilnai prieinami pacientams nuo šių metų balandžio 22 dienos, įsigaliojus Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno pakeitimui. 

Pabrėžiama, kad kainyno pakeitime, kuris įsigalioja balandžio 22 dienos, yra įrašytos levonorgestrelio spiralės (Fleree 13,5 mg vartojimo į gimdos ertmę sistema). Šis vaistinis preparatas galės būti skiriamas tik pilnametėms merginoms (18–20 metų amžiaus), kurios kreipiasi į ginekologą konsultacijos dėl kontracepcijos. 

"Nuo liepos 1 d. priimtas sprendimas padidinti kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių — sauskelnių kiekį iki 60 vnt. per mėnesį asmenims, esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui. Iki šiol buvo kompensuojama 45 vnt. sauskelnių per mėnesį", — teigiama SAM pranešime.

Teigiama, kad bus kompensuojamos insulino pompų keičiamosios dalys vyresniems nei 24 metų amžiaus pacientams. Šiuo metu jos kompensuojamos tik asmenims iki 24 metų amžiaus, o šiais sprendimais siekiama pagerinti medicinos pagalbos priemonių prieinamumą pacientams, kuriems slaugai ir gydymui reikalingos medicinos pagalbos priemonės.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vaistai