Sputnik V, archyvinė nuotrauka

ES verčia Prahą pradėti derybas dėl "Sputnik V", pareiškė Čekijos premjeras

(atnaujinta 15:22 2021.04.03)
Anksčiau Prahoje sukritikavo Portugalijai pirmininkavusios Europos Sąjungai pareiškimą, kad ES pasiekė kompromisą dėl papildomų dešimties milijonų Pfizer/BioNTech vakcinos dozių paskirstymo

VILNIUS, balandžio 3 — Sputnik. Europos Sąjunga "netiesiogiai verčia" Čekiją pradėti derybas su Rusija dėl koronaviruso vakcinos "Sputnik V" pirkimo, sakė Respublikos ministras pirmininkas Andrejus Babišas.

 Sputnik V
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Anksčiau Babišas sukritikavo Europos Sąjungai pirmininkaujančios Portugalijos pareiškimą, kad ES pasiekė kompromisą dėl papildomų 10 milijonų "Pfizer/BioNTech" vakcinos dozių paskirstymo. Pasak Lisabonos, dauguma ES šalių atsisakė vakcinos labiausiai nukentėjusių Slovakijos, Latvijos, Estijos, Kroatijos ir Bulgarijos naudai. Čekija, kuri 2020 metų spalio mėnesį ir 2021 metų vasario mėnesį užėmė pirmąją vietą pasaulyje pagal naujų pacientų ir mirčių nuo COVID-19 skaičių 100 tūkstančių gyventojų, nebuvo įtraukta į sąrašą.

"Nenuostabu, kad Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas sako, kad jis pirks milijoną "Sputnik V" ir kad slovakai jau nusipirko du milijonus "Sputnik V". Priešingai, mes sakėme, kad mes daugiausia norime vakcinų, kurias jau patvirtino [Europos vaistų tarnyba]. Bet dabar mes esame atsidūrę situacijoje, kai, viena vertus, kalbama apie solidarumą, bet kai reikia tai parodyti, tai neveikia", — RIA Novosti cituoja Babišo žodžius.

Paklaustas, ar dabartinė padėtis galėtų priartinti Prahą prie realių derybų dėl Rusijos vakcinos pirkimo dar prieš jai gaunant Europos reguliavimo institucijos pažymą, ministras pirmininkas atsakė: "Mes esame netiesiogiai verčiami tai daryti".

Anksčiau Čekijos prezidentas Milošas Zemanas ne kartą yra paskelbęs apie galimybę naudoti "Sputnik V" respublikoje. Babišo teiginiai šia tema buvo prieštaringi. Visų pirma, jis gyrė "Sputnik V" už aukštą efektyvumą ir lankėsi Vengrijoje bei Serbijoje, kad susipažintų, kaip ten naudojama Rusijos vakcina.

Tuo pačiu metu jis kelis kartus sakė, kad Čekija gali įsigyti "Sputnik V" tik gavusi europinį sertifikatą. Dėl tos pačios priežasties Čekijos sveikatos ministerijos vadovas Janas Blatny priešinasi Rusijos vakcinos pirkimui.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, Sputnik V, Čekija, ES
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga (345)
Dar šia tema
Europos Sąjunga įvertino Putino, Merkel ir Makrono diskusiją apie "Sputnik V"
Viskas įskaičiuota: Turkijos žurnalistas papasakojo apie "vakcinacijos turus" į Rusiją
Amazon įkūrėjas Džefas Bezosas

"Forbes" paskelbė turtingiausių žmonių planetoje reitingą

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Elonas Muskas, kuriam priklauso akcijų paketai bendrovėse "SpaceX" ir "Tesla", pakilo į antrąją vietą kasmetiniame "Forbes" turtingiausių žmonių pasaulyje reitinge su 151 milijardo dolerių turtu, per metus padidinęs savo turtą šešis kartus, rodo reitingo duomenys.

Tai yra 126,4 milijardo dolerių daugiau nei prieš metus, kai jis buvo 31 vietoje, o turtas siekė 24,6 milijardo dolerių. Pagrindinė priežastis, kaip nurodo "Forbes", tai "Tesla" akcijų kotiruočių augimas aštuonis kartus nuo praėjusių metų reitingo paskelbimo.

Tuo pačiu metu "Amazon" įkūrėjas Džefas Bezosas išlieka reitingo lyderiu ketvirtus metus iš eilės. Jo turtas išaugo 64 milijardais dolerių iki 177 milijardų dolerių, sakoma žurnalo 35-ajame kasmetiniame turtingiausių žmonių pasaulноу reitinge.

Trečią vietą reitinge užėmė grupės "Louis Vuitton Moët Hennessy" prezidentas Bernaras Arno su 150 milijardų dolerių turtu. Žurnalas pažymi, kad per metus jo turtas beveik padvigubėjo.

Ketvirtoje vietoje yra "Microsoft" įkūrėjas Bilas Geitsas, jo turtas išaugo 26 mlrd. dolerių per metus iki 124 mlrd.

Penktoje vietoje yra "Facebook" vadovas Markas Zukerbergas — jo turtas vertinamas 97 mlrd. dolerių, tai yra 42,3 mlrd. daugiau nei prieš metus.

Iš viso šiais metais "Forbes" reitinge yra 2 755 milijardieriai —- 660 žmonių daugiau nei 2020 metais. Jų bendras turtas pasiekė rekordinius 13,08 trln. dolerių, tai yra 5,08 trln. daugiau nei pernai. Sąraše yra daugiau nei 100 dalyvių iš Rusijos. Naujokų reitinge yra 493. Iš sąrašo iškrito 84 žmonės, iš jų 23 — dėl mirties.

Tegai:
Forbes
Dar šia tema
"Forbes" paskelbė 50 naujų milijardierių sveikatos apsaugos srityje
"Forbes" pasakojo, kaip 2020 metais išaugo turtingiausių pasaulio žmonių turtas
"Forbes": JAV turi ruoštis blogiausiam karui su Rusija
Širdies smūgis

Gydytojai pasakojo, kaip atpažinti širdies smūgį

(atnaujinta 00:22 2021.04.11)
Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga jaučia nerimą, panašų į panikos priepuolį

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Širdies priepuolio simptomus galima lengvai supainioti su kitais negalavimais. "Express", remdamasi Britų širdies fondo duomenimis, nurodo, kaip atpažinti mirtiną būklę, praneša RIA Novosti.

Svarbiausia yra tai, kad diskomfortas krūtinėje nepraeina, o paskui plinta į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kaklą, žandikaulį, nugarą, skrandį, rankas. Vien dėl šių simptomų reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Pykinimas, galvos svaigimas ar dusulys taip pat gali reikšti širdies priepuolį. Nemažai pacientų staiga pajunta nerimą, panašų į panikos priepuolį.

Simptomai, ekspertų teigimu, gali tęstis kelias dienas arba pasireikšti staiga.

Anksčiau mokslininkai išsiaiškino, kaip kraujo grupė veikia širdies priepuolio riziką. Kaip paaiškėjo, žmonėms, turintiems antrąją ir trečiąją kraujo grupes, rizika susirgti širdies priepuoliu yra aštuoniais procentais didesnė nei pirmosios grupės žmonių.

Širdies priepuolis — rimta patologinė būklė, kurią sukelia ūmus širdies raumens aprūpinimo krauju sutrikimas (užsikimšimas trombu ir (arba) spazmas, širdį maitinančios arterijos aterosklerozinės plokštelės srityje), išsivysčius šio raumens dalies išemijai ir nekrozei (mirčiai).

Tegai:
širdis, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Šeima kalnuose

Pediatras pasakojo, kaip tėvai gali padėti vaikui rečiau sirgti

(atnaujinta 18:28 2021.04.10)
Pasak specialisto, dar iki vaiko gimimo reikia laiku ir teisingai įvertinti jo sveikatos būklę, o po gimimo ir vėliau griežtai laikytis mitybos, miego, buvimo gryname ore, fizinio aktyvumo rekomendacijų

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Vaikai ima pavyzdį iš šeimos, todėl tėvai turėtų būti priversti užsiimti kūno kultūra, sportuoti, vaikščioti gryname ore ir teisingai maitintis, RIA Novosti pranešė vyriausiasis laisvai samdomas specialistas pediatras, klinikinės vaikų ligoninės Maskvoje vyriausiasis gydytojas Ismailas Osmanovas.

Pasak specialisto, pradėti reikia nuo gimimo: daroma dar iki vaiko gimimo laiku ir teisingai įvertinti jo sveikatos būklę, o po gimimo ir vėliau griežtai laikytis visų tų rekomendacijų mitybos, miego, buvimo gryname ore atžvilgiu. Be to, skirti dėmesį fiziniam aktyvumui ir užkirsti kelią žalingų įpročių formavimuisi.

"Čia pagrindinis vaidmuo turėtų tekti ne mokyklai, ne mokytojams, bet šeimai. Paprastai vaikai ima pavyzdį iš šeimos, jei nėra įprasta užsiimti kūno kultūra, sportu, tada vaikas to nedarys, jei nėra įprasta vaikščioti mieste, gryname ore, už miesto, parke, taip pat to nepavyks įskiepyti vaikui. Ir pagrindinis dalykas yra mityba", — pasakė Osmanovas, atsakydamas į klausimą, kaip padėti vaikui būti sveikam ir retai sirgti.

Lietuvos Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro 2019 metais parengtoje mokyklinio amžiaus vaikų mitybos ir fizinio aktyvumo tyrimo ataskaitoje galima pamatyti, kad ne visų mokyklinio amžiaus vaikų mitybos įpročiai atitinka sveikos mitybos rekomendacijas, vaikų fizinis aktyvumas taip pat yra nepakankamas.

Pažymima, kad vaikai per mažai suvartoja sveikatai palankesnių maisto produktų, kaip daržovių ir vaisių, žuvies ir jos produktų bei pieno ir jo produktų.

Be to, atskleista, jog vaikai mokyklose per mažai yra fiziškai aktyvūs ir tik kiek daugiau kaip pusė (57,5 proc.) jų išnaudoja mokykloje pertraukas fiziniam aktyvumui, kurių metu aktyviai juda (pvz., bėgioja, šokinėja, laipioja laiptais ir kt.) ir dėl to padažnėja kvėpavimas ir pulsas. Kuo vyresni vaikai, tuo rečiau jie išnaudoja pertraukas mokykloje fiziniam aktyvumui, o jas išnaudoja daugiau berniukų ir daugiau kaime gyvenančių vaikų.

Tegai:
sveikata, vaikai
Temos:
Medicina ir sveikata