Mumija

Išgyveno stipriausi. Į mirtinos epidemijos pavertė žmogų

(atnaujinta 16:00 2021.04.04)
Kovo pradžioje prancūzų mokslininkai pranešė, kad tuberkuliozė turėjo įtakos žmogaus evoliucijai

Kelis tūkstančius metų žmogus nuolat kontaktuoja su tuberkuliozės sukėlėju, todėl šiandien mūsų populiacija yra geriau apsaugota nuo mirtinos infekcijos. Lygiai taip pat mus pakeitė maras, cholera ir net ŽIV. Apie tai rašo RIA Novosti atorė Alfija Jenikejeva.

Lazdelė turi du galus

Labiausiai tikėtina, kad pirmoji žmogaus užkratas Kocho lazdele įvyko paleolite, kai žmonės įvaldė ugnį. Australijos mokslininkai daro prielaidą, kad gaisrų dūmai ir pelenai, ypač urvuose, pateko į senovės hominidų plaučius, sukeldami uždegimą ir silpnindami imuninę sistemą.  Tuberkuliozės mikobakterija pateko į žmogaus organizmą, nors anksčiau infekcija plito tik tarp gyvūnų ir nebuvo perduodama ore esančiais lašeliais.

Tūkstančiai metų patogenas mutavo, geriau prisitaikė prie šeimininko organizmo, o XIX amžiaus pabaigoje jau žudė kelis milijonus per metus. Tačiau lygiagrečiai vyko ir kitas procesas. Per epidemijas mažiausiai galimybių išvengti turėjo T1K4 geno P1104A mutacijos nešiotojai. Ji daro įtaką monocitų - specialių imuninės sistemos ląstelių - veiklai, dėl ko organizmas tampa labiau pažeidžiamas infekcijai. Šiandien natūralios atrankos dėka ši žmonių populiacijos variacija yra labai reta.

Šias išvadas padarė prancūzų mokslininkai, išanalizavę tūkstančių Antikos ir viduramžių laikais gyvenusių europiečių genomus ir palyginę juos su šiuolaikinių žmonių duomenimis. Paaiškėjo, kad P1104A mutacija anksčiau buvo gana paplitusi tarp Europos  gyventojų. Tačiau maždaug prieš du tūkstančius metų ji ėmė pamažu nykti - būtent tada buvo užfiksuotos pirmieji masiniai užsikrėtimai tuberkulioze. Tokį vertinimą duoda filogenetinė Kocho lazdelės padermių, rastų XVIII a. Vengrijos mumijų mėginiuose, analizė.

Mokslininkų skaičiavimais, plintant infekcijai Europoje, mutacijų dažnis žymiai sumažėjo - nuo dešimties procentų bronzos amžiuje iki 2,9 šiais laikais. Tačiau yra ir kita pusė - P1104A nešiotojai turi mažesnė autoimuninių ir uždegiminių ligų riziką.

Maras abiems jūsų namams

Kitas pavojingas ligų sukėlėjas - maro bacilos Yersinia pestis – lydėjo žmones nuo akmens amžiaus. Mutacija, pavertusi nepavojingą bakteriją, sukeliančią nedideles virškinimo problemas, mirtinu mikroorganizmu, įvyko jos genome maždaug prieš dešimt tūkstančių metų. Ji išmoko prasiskverbti į plaučius, greitai transformuotis ir išprovokuoti kelių rūšių maro - buboninio, septinio ir plaučių, kuris dar vadinamas maro pneumonija, vystymąsi.

Maro pandemijos tapo nuolatiniu žmonijos palydovu. Vokiečių tyrinėtojai rado mirtiną sukėlėją senovės žmonių, gyvenusių šiuolaikinės Europos teritorijoje maždaug prieš keturis – penkis tūkstančius metų, palaikuose. Mokslininkai teigia, kad jis atvyko kartu su klajokliais, migravusius iš Vidurio Eurazijos į Rytų Europą.

Tada bakterija vėl "grįžo" į Centrinę Euraziją. Ir jau ten kilo baisiausia žmonijos istorijoje pandemija - juodoji mirtis, XIV amžiuje nužudžiusi beveik pusę visų Europos gyventojų.

Remiantis Pietų Karolinos universiteto (JAV) mokslininkų tyrimu , viduramžių maro epidemiją išgyvenę žmonės vidutiniškai buvo sveikesni nei tie, kurie gyveno Europoje iki juodosios mirties paplitimo.

tokią išvadą Paleogenetika padarė, ištyręs daugiau nei tūkstančio žmonių palaikus. Dalis jų žuvo iki maro protrūkio XIV amžiuje, likę - jo metu ar po jo. Ekspertai atkreipė dėmesį ne tik į mirties priežastis, bet ir į kaulų bei dantų būklę. Paaiškėjo, kad išgyvenę epidemiją ir jų palikuonys dažnai sulaukė 70–80 metų ir apskritai turėjo gerą sveikatą.

Tikri cholerikai

Gangės slėnis laikomas choleros gimtine. Iš čia liga paplito visame pasaulyje, XIX amžiuje iš karto sukėlusi šešias pandemijas, nusinešusias kelis milijonus gyvybių. Net ir šiandien nuo choleros per metus miršta daugiau nei šimtas tūkstančių žmonių.

Tuo pačiu metu, kaip išsiaiškino Harvardo universiteto (JAV) mokslininkai, ši liga rečiausiai diagnozuojama Gango deltos gyventojams - indams ir bangladešiečiams. Daugiau nei tūkstantis metų trunkantis nuolatinis kontaktas su infekcijos sukėlėju išprovokavo DNR pokyčius, ir jie tapo praktiškai nepažeidžiami choleros. Pirmiausia kalbama apie kalio kanalus koduojančius genus, kurie išskiria chlorido jonus žarnyne. Butent jų darbo sutrikimai sukelia viduriavimą.

Be to, natūralią Gango slėnio gyventojų apsaugą užtikrina genomo dalys, susijusios su įgimtu imunitetu. Nepaisant to, kad iki 15 metų maždaug pusė vietinių vaikų užsikrečia cholera, jie arba lengvai perneša infekciją, arba visai neserga.

Netikėta adaptacija

Dabar jau įrodyta, kad vienas pavojingiausių šių laikų virusų - ŽIV - atsirado Afrikoje. Pagal vieną iš versijų , nulinis  pacientas užsikrėtė valgydamas šimpanzių iš centrinės žemyno dalies, mėsą. Pagal kitą, virusas į žmogaus organizmą pateko iš Vakarų Afrikos juodųjų mangobejų.

Kaip ten bebūtų, tačiau būtent pas šių vietų gyventojus mokslininkai atrado pirmuosius kylančios natūralios gynybos požymius. Mokslininkai ištyrė ŽIV sergančių pacientų iš Kongo kraujo mėginius ir nustatė, kad beveik keturi procentai jų yra elito kontrolieriai, tai yra, virusinė apkrova yra labai maža, o pati liga, nors žmonės ir negavo specialaus antiretrovirusinio gydymo, visiškai nepasireiškia.

Palyginimui: likusiame pasaulyje šis skaičius neviršija vieno procento visų ŽIV infekuotų žmonių.

Kaip pažymi tyrimo autoriai, Afrikoje nėra plačiai paplitusi CCR5∆32 mutacija, susijusi su atsparumu ŽIV. Tai reiškia, kad greičiausiai kalbame apie nežinomus genomo pokyčius, įsitvirtinusius pas vietos gyventojus. Tai paaiškina didelę elitinių kontrolierių dalį. Kita versija, kurios tyrėjai dar neatmetė: mažiau agresyvi viruso versija Konge.

Tegai:
mokslininkai, liga, žmogus
Šveicarijos moneta su Einšteino portretu

Šveicarijos moneta su Einšteino portretu pripažinta mažiausia pasaulyje

(atnaujinta 14:57 2021.04.14)
Miniatiūrinė moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Gineso rekordų knygos sudarytojai pripažino mažiausia Šveicarijos auksinę monetą su fiziko Alberto Einšteino portretu, pranešė šalies pinigų kalykla.

Moneta buvo išleista 2020 metais, jos skersmuo — tik 2,96 milimetro, o svoris — 0,063 gramo.

"Gineso rekordų knygoje auksinė ¼ franko moneta pripažinta mažiausia progine moneta pasaulyje. Nepaisant savo miniatiūrinio dydžio, monetos aversas ir reversas nukaldinti mašininiu būdu", — sakoma pranešime.

Monetos averse, be fiziko portreto, nurodomi išleidimo metai, rverse — nominalas, Šveicarijos kryžius ir konfederacijos pavadinimas.

Šiai monetai buvo pagaminta speciali pakuotė — su didinamaisiais stiklais ir lempa. Iš viso ji buvo išleista 999 egzemplioriais, jas kolekcininkai iškart išpirko.

Tegai:
kolekcinės monetos, monetos, Šveicarija
Dar šia tema
Lietuvos bankas parodė 2 eurų proginę monetą, skirtą Aukštaitijai — video
Vyras pažiūrėjęs po kojomis rado beveik 1 mln. eurų
Baltarusis bandė įvežti į Lietuvą senovines aukso ir sidabro monetas
Neįprastas radinys mokytojos namuose padarė vyrą turtuoliu
Modelis Irina Shayk

Irina Shayk originaliu būdu palaikė Britney Spears

(atnaujinta 14:04 2021.04.14)
Netikėta modelio apranga tradicinio pasivaikščiojimo su mažąja dukra metu nukariavo visus gerbėjus

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Rusijos supermodelis Irina Shayk nustebino savo gerbėjus: buvusi Bradlio Kuperio ir Ronaldo mylimoji neįprastu būdu palaikė dainininkę Britney Spears.

Kasdieninė Shayk išvaizda lyginama beveik su Niujorko mados savaitės apranga: žvaigždė ne kartą transliavo pagrindines sezono tendencijas. Taigi šį kartą Irina pademonstravo savo nepriekaištingą skonį ir suintrigavo gerbėjus ypatinga detale.

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Irina Shayk & Bradley Cooper (@_itsleeas)

Shayk vaikščiojo po miestą su dukra neįprasta apranga: modelis avėjo kailinaičius su kailio apykakle, mėlynus džinsus ir rudus batus su kulniu. Tačiau aprangos akcentu tapo vintažiniai marškinėliai su Britney Spears atvaizdu.

Akivaizdu, kad tokiu būdu podiumų žvaigždė nusprendė pagerbti 2000-ųjų madą ir popmuzikos princesės muziką, taip pat paremti kampaniją "#FreeBritney".

Beje, ant marškinėlių Miss Spears pavaizduota tokiais pačiais kailinaičiais kaip ir Shayk — tik sutrumpinta versija.

Judėjimas už Britney Spears išlaisvinimą pradėjo gerbėjai socialiniuose tinkluose: tada gerbėjai sužinojo, kad dainininkė nukentėjo nuo savo tėvo veiksmų ir dabar neturi teisės savarankiškai priimti sprendimų ir leisti pinigų.

Tegai:
Irina Shayk, Britney Spears