Trident II (D5LE) balistinių raketų paleidimas iš USS Meine povandeninio laivo

BI: Rusija gavo modernų laivyną, galintį atlaikyti NATO

(atnaujinta 11:43 2021.04.05)
Iki metų pabaigos Rusijos karinis jūrų laivynas planuoja užsakyti arba priimti šešis naujus povandeninius laivus, iš kurių trys yra branduoliniai

VILNIUS, balandžio 5 — Sputnik. Rusija turi modernų ir nuolat augantį laivyną, keliantį grėsmę NATO ginkluotosioms pajėgoms, rašo "Business Insider".

Londonas
© Sputnik / Алексей Филиппов

Kaip pažymi straipsnio autorius, Rusijos karinis jūrų laivynas stiprina savo veiklą Arktyje, plečia savo buvimą Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, taip pat atidžiai stebi NATO Europoje.

"Šiandien Rusijos kariniame jūrų laivyne veikia apie 360 ​​visų tipų laivų. Didelius raketų kreiserius ir naikintuvus pakeitė mažesni šiuolaikinei kovai paruošti laivai, tokie kaip korvetės ir fregatos", — rašoma straipsnyje.

Pasak "Business Insider", daugelis šių laivų yra mažesni ir mažiau ginkluoti nei to paties tipo laivai iš NATO šalių. "Tačiau nauja įranga ir ginklai, ypač sparnuotosios raketos "Kalibr", įdiegtos 2015 metais, suteikia joms pranašumų", — sakoma straipsnyje.

Tačiau tikroji Rusijos karinių jūrų pajėgų jėga, pasak medžiagos autoriaus, šiuo metu slepiasi po vandeniu. Povandeninių laivų pajėgose yra 59 povandeniniai laivai, iš jų 12 branduoliniu varikliu valdomų balistinių raketų povandeninių laivų ir devyni branduoliniu varikliu veikiantys sparnuotųjų raketų povandeniniai laivai.

Iki metų pabaigos Rusijos karinis jūrų laivynas planuoja užsakyti arba įdiegti šešis naujus povandeninius laivus (iš jų trys branduolinius), taip pat įdiegti visiškai modernizuotą sunkiųjų branduolinių raketų kreiserį "Project 1144 Orlan". Pagal medžiagą jis iki 2022 metų pabaigos ketina pradėti savo vienintelio lėktuvnešio bandymus jūra.

Europos centrinis bankas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Autorius apibendrina, kad Rusija sumažino ir optimizavo savo ginkluotąsias pajėgas, padidino jų kokybę ir profesionalumą, taip pat aprūpino jas šiuolaikinėmis technologijomis.

Anksčiau leidinyje "The National Interest" pažymėta, kad Rusija iš TSRS paveldėjo "didžiulį, jei ne išpūstą" karinį jūrų laivyną, kuris dėl lėšų trūkumo 90-aisiais pradėjo nykti. Tačiau vėliau Kremlius patvirtino plataus masto laivyno atnaujinimo programą, apimančią tiek senų laivų modernizavimą, tiek naujų kūrimą.

Savo ruožtu žurnalas "The Diplomat" pažymėjo, kad Rusija 2000-ųjų pradžioje padidino karinio jūrų laivyno galią, o dabar Rusijos povandeniniai laivai kelia realią grėsmę NATO šalims.

Tegai:
Rusijos karinis jūrų laivynas, laivynas, Rusija, NATO
JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas

JT generalinis sekretorius paragino užkirsti kelią klimato kaitos padariniams

(atnaujinta 18:12 2021.04.20)
Anot Getereso, žmonija yra ties bedugnės riba, todėl iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti beveik perpus

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Pastarieji šešeri metai buvo karščiausi pasaulio klimato stebėjimų istorijoje, praėjusių metų birželį Rusijos Verchojansko mieste, Jakutijoje, buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra į šiaurę nuo Arkties rato — plius 38 laipsniai, pranešė JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas, pristatydamas Pasaulio meteorologinės organizacijos ataskaitą apie klimato būklę 2020 metais.

Ugnikalnio lava
© REUTERS / Kristinn Magnusson/mbl.is

"Duomenys šioje ataskaitoje turėtų mus visus padaryti budresnius", — pasakė Guteresas ir paragino visus pasaulio lyderius susipažinti su dokumentu.

Pasak jo, 2020 metais planetos temperatūra buvo 1,2 laipsnio šiltesnė nei ikipramoniniais laikais.

"Mes artėjame prie 1,5 laipsnio Celsijaus ribos, kurią nustatė mokslo bendruomenė. Mes esame ties bedugnės riba. Šešeri metai, praėję nuo 2015 metų, buvo patys karščiausi per visą stebėjimo istoriją. Birželį Verchojanske, Rusijoje, temperatūra siekė 38 laipsnius šilumos, tai yra aukščiausia užregistruota temperatūra bet kur į šiaurę nuo Arkties rato", — pabrėžė generalinis sekretorius.

Be to, kaip pažymėjo jis, pasaulyje toliau auga pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų koncentracija.

"Anglies dioksido koncentracija pakilo iki naujo maksimumo — 410,5 ppm dalies. Tai yra 148 % aukščiau už priešindustrinius lygius", — pasakė Guteresas.

JT generalinis sekretorius atkreipė dėmesį į ledynų tirpsmą Arktyje ir Antarktidoje. Pasak jo, nuo 2019 metų rugsėjo iki 2020 metų rugpjūčio Grenlandijos ledo danga prarado 152 mlrd. tonų ledo.

Jis pridūrė, kad per ataskaitinį laikotarpį tropinių ciklonų skaičius pasaulyje buvo "didesnis nei vidurkis". Ciklonų, kuriems meteorologai suteikė vardus, skaičius praėjusiais metais buvo 98. JAV išplitusi sausra sukėlė didžiausius kada nors užfiksuotus gaisrus Kalifornijoje ir Kolorade, o Brazilijoje sausra taip pat sukėlė rimtus miškų gaisrus, pridūrė Guteresas.

"Mūsų uždavinys yra aiškus. Mokslas sako mums, kad norėdami užkirsti kelią blogiausiems klimato pokyčių padariniams, turime apriboti pasaulinės temperatūros kilimą 1,5 laipsnio rodikliu nuo ikipramoninio laikotarpio pradinių linijų. Tai reiškia, kad iki 2030 metų pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją reikia sumažinti 45 %, palyginti su 2010 metų lygiu, ir iki 2050 metų pasiekti nulinį išmetamųjų teršalų kiekį", — pabrėžė jis ir pridūrė, kad šie metai turėtų tapti veiksmų metais.

Tegai:
Antonijus Guteresas, klimato kaita, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
 Medicinos darbuotojas laiko ampulę su vakcina Sputnik V

"Spiegel": vokiečiai išvyko į Rusiją "Sputnik V" vakcinos

(atnaujinta 18:09 2021.04.20)
Pažymima, jog daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Vokietijos gyventojai, neturėdami leidimo naudoti vakciną nuo COVID-19 "Sputnik V" Europoje, vyksta skiepytis į Rusiją, rašo leidinys "Der Spiegel".

Praėjusį savaitgalį vakcinuotis iš Vokietijos į Maskvą atskrido kelios dešimtys žmonių. "Vakcinos" kelionę organizavo viena iš Norvegijos kelionių organizavimo bendrovių. Kelionės kaina, į kurią įeina bilietai, viešbutis, pervežimas, gidas ir parama su vizomis, siekė 1999 eurus. Dar 300 eurų reikia sumokėti už skiepijimą "Sputnik V" vakcina.

Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19
Пресс-служба администрации президента Аргентины

Viešbutyje atvykusius užsieniečius apžiūrėjo gydytojas, po to jie gavo pirmąjį vakcinos komponentą. Daugelis "medicininių" turistų tarp skiepijimo etapų nusprendė ne grįžti į gimtinę, o likti Rusijoje.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos tiesioginių investicijų fondas ir Vokietijos vyriausybės atstovai pradėjo svarstyti susitarimo dėl "Sputnik V" pirkimo klausimą.

Savo ruožtu leidinys "Handelsblatt" su nuoroda į "Yougovo" tyrimą pranešė, kad daugiau nei pusė Vokietijos gyventojų yra pasirengę pasiskiepyti rusiška vakcina.

Vakcina "Sputnik V" yra patvirtinta beveik 60 šalių, kurių bendras gyventojų skaičius viršija 1,5 mlrd. Vakcinos veiksmingumas, siekiantis 91,6 %, patvirtintas duomenimis, paskelbtais autoritetingame medicinos žurnale "The Lancet".

Kaip pažymėjo Gamalėjaus tyrimų centro direktorius Aleksandras Gincburgas, Rusijos vakcina šimtu procentų apsaugo nuo sunkių ir vidutinio sunkumo koronavirusinės infekcijos atvejų.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, Vokietija, Rusija, Sputnik V