Koronavirusas JK

"Bloomberg" įvardijo pirmaujančias pasaulio šalis po pandemijos

(atnaujinta 14:06 2021.04.05)
Leidinyje pažymima, kad pasaulio ekonomikos augimas bus rekordinis nuo 1960-ųjų ir sieks 6,9 %. Tačiau tokio atsigavimo greičio nebus galima tikėtis visose šalyse dėl skirtingo skiepijimo ir vakcinų prieinamumo

VILNIUS, balandžio 5 — Sputnik. Pasaulis 2021 metais greitai atsigaus po krizės, kurią sukėlė koronaviruso pandemija, tačiau kai kurios šalys gali atsilikti nuo šios tendencijos, perspėjo "Bloomberg" ekspertai.

Agentūra "po pandemijos" pasaulio lyderėmis įvardijo JAV ir Kiniją. Vašingtonas paskatins atsigavimą trilijonais dolerių išleidus fiskalines paskatas. Pekino sėkmę lemia veiksminga kova su pandemija šalies viduje.

Leidinyje pažymima, kad pasaulio ekonomikos augimas bus rekordinis nuo 1960-ųjų ir sieks 6,9 %. Tačiau tokio atsigavimo greičio nebus galima tikėtis visose šalyse dėl skirtingo skiepijimo ir vakcinų prieinamumo. Atsiliks besivystančios šalys ir Europos Sąjunga, pirmiausia Prancūzija ir Italija, teigia agentūros ekspertai.

"Vakcinos dar nėra prieinamos visiems ir visur. Per daug žmonių ir toliau susiduria su darbo praradimu ir didėjančiu skurdu. Per daug šalių atsilieka", — agentūra cituoja TVF vadovę Kristaliną Georgievą.

Ekspertai tikisi, kad kai kurioms šalims prireiks kelerių metų, kad jos sugrįžtų į priešpandeminį lygį. Šalys, kurios daugiausia dėmesio skiria turizmui, nukentės ypač stipriai.

Pirmąjį šių metų ketvirtį pasaulio ekonomika augo 1,3 proc. Augimas yra didelis JAV, o BVP mažėja Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Japonijoje. Rusija, Brazilija ir Indija pagal augimo tempą vis dar atsilieka nuo Kinijos.

Tarp veiksnių, turinčių įtakos ekonomikos atsigavimo tempui, ekspertai įvardijo gyventojų skiepijimo nuo koronaviruso lygį ir pinigų politiką. Taigi, pasak "JPMorgan Chase" vyriausiojo ekonomisto Briuso Kasmano (Bruce Kasman), 2020 metais daugelyje šalių, įskaitant Rusiją, Turkiją ir Braziliją, Centrinis bankas sumažino pagrindines palūkanų normas kovai su krize. Tačiau dabar pradėta griežtinti pinigų politiką, kad būtų išvengta infliacijos spartėjimo ar kapitalo nutekėjimo.

Anksčiau "Bloomberg" atkreipė dėmesį į pagreitėjusį Rusijos ekonomikos atsigavimą tarp švelnesnių antikoronavirusinių priemonių, taip pat į mažesnę pandemijos žalą, palyginti su kitomis šalimis. Agentūra prognozavo, kad iki šių metų ketvirtojo ketvirčio bus pasiektas prieškrizinis lygis.

Savo ruožtu Pasaulio bankas pagerino Rusijos BVP augimo prognozę šiems ir kitiems metams iki 2,9 ir 3,2 %. Ekonomikos plėtros ministerija šiemet tikisi 3,3 % ekonomikos augimo.

Tegai:
pandemija, Bloomberg, koronavirusas
Traškučiai

Žmonijai gali grėsti traškučių ir skrudintų bulvyčių deficitas

(atnaujinta 12:08 2021.04.16)
Dėl visuotinio atšilimo Šiaurės Amerikoje, kur auga bulvių veislė, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, mažėja kalnų sniego kiekis, o tai daro įtaką pasėliams

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Bulvių veislei, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, kilo grėsmė dėl visuotinio atšilimo, praneša portalas "YCC".

Kalbama apie veislę, vadinama "Raset Burbank", kuri auga Šiaurės Amerikoje. Joje yra didelis krakmolo kiekis ir ypatingas skonis kepant, todėl ją labiau mėgsta greito maisto restoranai visame pasaulyje.

Tačiau, Aidaho valstijos ūkininkų teigimu, dėl visuotinio atšilimo mažėja kalnų sniego kiekis, o būtent jis naudojamas šios veislės pasėliams laistyti.

Selekcininkas ir genetikas Ričardas Novis iš JAV žemės ūkio ministerijos papasakojo, kad paprastai gera sniego danga atsiranda iki balandžio ir vasarą lėtai tirpsta, užtikrindama vandens atsargas. Tačiau 2018 metais tyrimas nustatė, kad nuo 20 amžiaus vidurio sniego kalnuose sumažėjo 15-30 proc. Be to, karšti ir sausi orai turi įtakos bulvių augimo greičiui, bei jų skoniui ir išvaizdai.

Kad išspręstų šią problemą, Novis ir kiti specialistai augalininkystės srityje kuria hibridines bulvių veisles, kurios bus atsparesnės klimato pokyčiams.

Tegai:
visuotinis atšilimas, JAV
Dar šia tema
Koronavirusas pablogina situaciją: JT baiminasi visuotinio bado
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas taigoje

Peskovas papasakojo apie Putino atostogas Sibire

(atnaujinta 18:03 2021.04.18)
Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionę į Sibirą 2017 metų rugpjūtį

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš tikrųjų myli Sibirą, todėl jis mėgsta izoliuotis ten kelioms dienoms, papasakojo valstybės vadovo atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Rusijos prezidentas vairuoja visureigį taigoje.
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Matyt, jo siela taip prisirišo prie Sibiro, jis jį labai myli. Kita vertus, jis būna ir Tolimuosiuose Rytuose, jis myli Sočį, myli Krasnaja Polianą. Ir Krymą myli. Todėl šiame plane jo  potraukis į prie plačios geografijos, bet iš tikrųjų kelioms dienoms mėgsta izoliuotis būtent Sibire", — kanale "Rossija 1" pasakė Peskovas.

Kovo pabaigoje Putinas praleido savaitgalį Sibire gynybos ministro Sergejaus Šoigu kompanijoje. Jie važiavo visureigiu ir vaikščiojo po taigą. Gynybos ministerijos vadovas prezidentui taip pat parodė savo dirbtuves, kuriose jis, kaip hobiu užsiima sausų medžių apdirbimu, iš jų daro įvairius dirbinėlius. Peskovas anksčiau patikslino, kad jie atostogavo Tuvos taigoje.

Viena ryškiausių Rusijos vadovo kelionių galima pavadinti dviejų dienų kelionė į Sibirą 2017 metų rugpjūtį. Tada Rusijos lyderis aplankė sunkiai pasiekiamą taigą, kur žvejojo ​​kalnų ežerų kaskadoje, plaukiojo, vaikščiojo kalnų upėmis motorinėmis valtimis ir plaustais, pėsčiomis ir keturračiu keliavo per kalnus, deginosi saulėje ir maudėsi.

2014 metais per savo gimtadienį Putinas pirmą kartą pasiėmė laisvą dieną ir išskrido į Sibiro taigą. Tą dieną jis nuėjo beveik devynis kilometrus per kalnus.

2019 metais likus kelioms dienoms iki 67-ojo gimtadienio, prezidentas taip pat buvo taigoje, kur, kaip papasakojo Peskovas, "mėgavosi rudens gamta". Paskelbtuose kadruose buvo galima pamatyti, kaip Putinas ir Šoigu pėsčiomis lipa į kalnus ir stebi rudenišką gamtą, taip pat grybauja.

Tegai:
Sibiras, Rusija, Vladimiras Putinas, Dmitrijus Peskovas