JAV kariuomenė

"Maskva ir Pekinas to nelaukia": Pentagonas paruošė naują spaudimo svirtį

(atnaujinta 17:39 2021.04.07)
JAV Gynybos departamentas rengia naują sausumos pajėgų panaudojimo koncepciją. Pranešime "Army Multi-Domain Transformation: Ready to win in Competition and Conflict" aprašoma, kaip artimiausiais dešimtmečiais kovos didžiausia JAV kariuomenė

VILNIUS, balandžio 7 — Sputnik. Andrejus Kocas RIA Novosti straipsnyje pasidalino įžvalgomis apie JAV dokumentą "Army Multi-Domain Transformation: Ready to win in Competition and Conflict".

Nulaužti A2 / AD

Bendras kariuomenių mūšis ataskaitoje apibūdinamas tarpusavyje susijusiais kariniais veiksmais skirtingose ​​aplinkose (srityse) — jūroje, sausumoje, ore, kosmose ir virtualioje erdvėje. Remiantis Amerikos karine strategija, laikui bėgant nauja koncepcija taps efektyviausia NATO, o pagrindinis vaidmuo karuose bus skirtas sausumos pajėgoms.

Armija daugelį metų JAV ginkluotosiose pajėgose buvo "vargšė giminaitė". Jai buvo skiriama mažiau dėmesio ir lėšų nei jūrų ir oro pajėgoms, o karinės technikos parkas buvo atnaujinamas lėčiau. Sausumos pajėgų pakako sėkmingai kovoti su silpnesniu priešu ginkluotuose nedidelio ir vidutinio intensyvumo konfliktuose. Tačiau, pasak Vašingtono, akistata su Rusija ir Kinija reikalauja iš esmės kitokio požiūrio. Šios šalys gali savo sienose sukurti "Kovos su prieiga / teritorijos neigimo" (A2 / AD) zonas, kuriose konflikto atveju Vakarų šalių orlaiviai ir laivai patirs nepagrįstai didelius nuostolius. Įsiveržimas į šias zonas priklauso nuo sausumos pajėgų.

"Kinija ir Rusija ir toliau meta iššūkį tarptautinei teisinei tvarkai, — sako dokumento autorius, JAV armijos generolo štabo viršininkas James'as McConville'as. — Jie vis labiau skatina programas, kuriomis siekiama išstumti JAV pasauliniu mastu. Iki 2035 metų turėsime visiškai kitokią armiją, modernizuotą ir pasirengusią dominuoti prieš oponentus didelio masto kovinėse operacijose (LSCO)."

Specialieji vienetai

Nauji JAV kariuomenės struktūriniai padaliniai — daugiavaldė darbo grupė (MDTF) — taps NATO pajėgų avangardu ir, pasak strategų, pirmieji pateks į "prieigos draudimo zonas". Šių dalinių sudėtis ir skaičius priklauso nuo kovos misijos ir kovinių veiksmų sąlygų. Pagrindinė smogiamoji jėga yra didelio tikslumo raketos, pradedant HIMARS MLRS ir baigiant perspektyviomis viršgarsinėmis. Ypatingas dėmesys bus skiriamas žvalgybai, elektroniniam karui, ryšiams. Taip pat dalyvaus kibernetinio saugumo specialistai.

Grėsmingu laikotarpiu kelių sričių operatyvinės grupės imsis žvalgybos naudodamosi visos pajėgų grupės interesais: nustatys priešo oro gynybos pozicijas, dalinių ir formacijų susitelkimo vietas, organizuos elektroninę žvalgybą ir stebės karinių pajėgų įrangos judėjimą. Karo atveju MDTF išnaudos visas savo galimybes sumažinti "prieigos draudimų zonų" veiksmingumą ir panaudos kovinius ginklus, kad sunaikintų pagrindinius priešo karinės infrastruktūros objektus.

Pirmoji kelių sričių darbo grupė MDTF-1 buvo sukurta 2018 metais. Ten jie išbando perspektyvius taktinius ir techninius sprendimus, kuriuos priims kiti panašūs padaliniai. Grupė įsikūrusi Lewis'o McChord'o bazėje, Vašingtono valstijoje, ir priskirta JAV Ramiojo vandenyno armijai. Ji dalyvavo didžiausiose tarptautinėse karinio jūrų laivyno pratybose RIMPAC 2018. Akivaizdu, kad armijos generolams tai patiko — 2021-aisiais finansiniais metais Pentagonas planuoja Ramiojo vandenyno regione įkurti antrą MDTF. Dar viena bus suformuota Arkties regionui.

Vis dėlto Vašingtono planai sulaikyti Kiniją susidūrė su netikėtais sunkumais. Pasak Pentagono sausumos pajėgų štabo specialisto pulkininko Jason'o Charland'o, MDTF panaudojimas prieš KLR yra prasmingas tik tuo atveju, jei raketiniai ginklai yra sumontuoti vadinamojoje pirmojoje salų grandinėje, apimančioje Filipinus, Korėją ir Japoniją. Artimiausia JAV karinė bazė yra Guame, už dviejų tūkstančių kilometrų nuo Kinijos krantų. Charland'as pažymėjo, kad kol kas sąjungininkai regione nėra linkę diegti amerikiečių kovinių sistemų.

Ateities koncepcija

Amerikiečiai ketina vystyti sausumos pajėgas keliais etapais. Iki 2022 metų jie reikšmingai "supurtys" gynybos pramonę ir pradės kelias dešimtis programų šešiose pagrindinėse srityse: viršgarsiniai ginklai, tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos, nuotolinės greitojo valdymo sistemos, skaitmeninis mūšio laukas, tolimojo nuotolio artilerija ir MLRS bei individuali įranga kariams. Pirmieji gamybos pavyzdžiai karius turėtų pasiekti iki 2021 metų pabaigos.

2023–2025 metais planuojama pertvarkyti įprastą karių struktūrą ir jų panaudojimo taktiką pagal kelių sričių operacijų standartus. Be to, armija artimiausioje zonoje gaus naujas karines oro gynybos sistemas, taip pat viršgarsinį antžeminį LRHW kompleksą. 2026–2028 metais sausumos pajėgos iš naujo aprūpins BMP pagal OFMV programą, modernizuotus tankus, taktinius atakos dronus pagal FUTAS programą ir kt.

Tuo tarpu iki 2028 metų bus suformuotos pajėgos ir priemonės mūšio laukui pereiti prie skaitmeninio formato.

Pentagonas įsitikinęs, kad nauja JAV sausumos pajėgų panaudojimo koncepcija leis nuolatos daryti spaudimą priešui, kuo skubiau vykdyti sudėtingas operacijas, aktyviai naudoti tiksliuosius ginklus ir pasiekti pranašumą prieš prasidedant karo veiksmams. Tačiau tikriausiai šioje strategijoje bus atlikti reikšmingi pokyčiai. Juk Kinija ir Rusija taip pat nesėdės sudėjusios rankas iki 2035 metų.

Tegai:
Pekinas, Maskva
Kava

Mokslininkai išsiaiškino, kaip kava gali pakeisti žmogaus smegenis

(atnaujinta 15:08 2021.04.22)
Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Pirmą kartą mokslininkai išsamiai aprašė funkcinius pokyčius, atsirandančius nuolat vartojančių kavą žmonių smegenyse. Paaiškėjo, kad kofeinas stiprina ryšius tarp skirtingų smegenų dalių, o tai padeda padidinti dėmesį, atmintį ir pažinimo funkcijas. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Molecular Psychiatry".

Kofeino poveikis psichinei veiklai buvo daug kartų peržiūrėtas atliekant įvairius stebėjimo tyrimus, kurių rezultatai nuolat patvirtino, kad kava gerina dėmesį ir budrumą, didina bendrųjų motorikos, mokymosi ir atminties rodiklius. Taip pat žinoma, kad kofeinas sukelia centrinės nervų sistemos jaudrumą, didina fizinę ištvermę ir normalizuoja nerimą. Tačiau iki šiol visų šių reiškinių neurobiologinės priežastys nebuvo išsamiai ištirtos.

Portugalijos mokslininkai iš Minho universiteto Medicinos mokyklos kartu su kolegomis iš Danijos iš Orhuso universiteto pradėjo funkcinio magnetinio rezonanso vaizdavimo (fMRI) technologiją, kad palygintų smegenų veiklą tų, kurie kasdien vartoja kavą, ir tų, kurie visiškai negeria kavos. Pirmoje grupėje buvo 31 žmogus, antroje — 24.

"Tai yra pirmas kartas, kai tokiu detalumo lygiu tiriamas reguliaraus kavos vartojimo poveikis smegenų tinklui", — sakė mokslų vadovė, medicinos profesorė Nuno Sousa pranešime spaudai iš Kavos mokslinės informacijos instituto ( ISIC), finansavusį darbą. "Naudodamiesi fMRI technologija, mes sugebėjome stebėti kavos poveikį funkcinėms jungtims ir smegenų struktūrai bei nustatyti realaus laiko skirtumus tarp geriančių kavą ir be kavos".

"Šie rezultatai, bent jau iš dalies, mechanizmo lygmeniu padėjo paaiškinti kai kuriuos kavos padarinius, matomus atliekant mokslinius tyrimus, pavyzdžiui, pagerėjusį variklio valdymą, budrumą ir atmintį bei padidėjusias mokymosi galimybes", — sakė Sousa.

Autoriai nustatė, kad kavos mėgėjai turi tvirtesnį ryšį tarp talamuso ir smegenėlių, kurios yra atsakingos už motorinę kontrolę. Mokslininkai taip pat pažymėjo, kad jie padidino dinaminį aktyvumą tarp kelių smegenėlių ir požievinių smegenų regionų — smegenėlių, striatumo, talamuso, parahipokampo, liežuvinio ir apatinio pakaušio girų. Pasak mokslininkų, ši veikla paaiškina tokius padarinius kaip padidėjęs dėmesys ir dėmesys, taip pat pagerėjęs mokymasis ir atmintis.

Įdomu tai, kad netrukus po to, kai išgėrė puodelį šio gėrimo, autoriai pastebėjo panašius struktūrinius smegenų jungčių skirtumus antroje grupėje, tose, kurios paprastai negeria kavos. Iš to mokslininkai daro išvadą, kad pokyčiai, kuriuos kofeinas sukelia smegenyse, greičiausiai bus trumpalaikiai.

Tegai:
mokslininkai, sveikata, kava
Temos:
Medicina ir sveikata
Širdis

Gydytojas papasakojo, ar širdžiai pavojinga žmogui miegant ant kairės pusės

(atnaujinta 12:40 2021.04.22)
Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Kardiologas reanimatologas Germanas Gandelmanas interviu "Rossijskaja Gazeta" paneigė nuomonę, kad miegojimas kairėje pusėje gali neigiamai paveikti širdies sveikatą.

"Gulėti galima taip, kaip esate įpratę", — sakė gydytojas.

Jis paaiškino, kad širdis yra už rėmo, pagaminto iš šonkaulių, kurį gydytojas palygino su standžia dėže, saugančia organą nuo spaudimo.

Tuo pat metu neurologė Jevgenija Sokova atkreipė dėmesį į miego ant skrandžio pavojų, nes tam reikia pasukti galvą į vieną pusę, o tai neigiamai veikia smegenų arterijas ir kaklo venas.

Ji taip pat pridūrė, kad dėl šios miego padėties gali padidėti patinimas dėl padidėjusios pilvo ertmės.

Anksčiau kardiologas ir širdies ir kraujagyslių chirurgas Vladimiras Choroševas pasakojo, kaip savarankiškai nustatyti trombozę. Jis sako, kad daugiau nei 80 procentų atvejų jaučiamas krūtinės spaudimas, skausmas ar deginimas.

Tegai:
širdis, sveikata
Vilniaus gatvėse

Lietuva atsidūrė tarp dešimties labiausiai COVID-19 paveiktų ES šalių 

(atnaujinta 09:04 2021.04.23)
Dar neseniai respublika šiame sąraše buvo tik 20-oje vietoje. Estijoje šis skaičius yra dar didesnis nei kaimyninėse Baltijos šalyse

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Remiantis Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro (ECDC) duomenimis, per dvi savaites Lietuvoje koronavirusas atvejų buvo 501,77 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Vilniaus senamiestis
© Sputnik / Владислав Адамовский

Lietuva perėjo į dešimtąją vietą tarp Europos Sąjungos šalių. Lietuvos padėtis prastėjo nuo balandžio pradžios, tada ji buvo 20 vietoje. Latvijoje ir Estijoje COVID-19 atvejų per dvi savaites buvo atitinkamai 378,94 ir 602,04 atvejai 100 tūkstančių gyventojų.

Blogiausia padėtis yra Kipre, yra 962,38 atvejai.

Lietuvoje per 14 dienų milijonui žmonių mirė 55,47 asmenys. Tarp Europos Sąjungos šalių ji užima 14-ąją vietą. Latvijoje ir Estijoje šis rodiklis buvo atitinkamai 63,95 ir 112,87.

Didžiausias mirčių skaičius užfiksuotas Vengrijoje— per dvi savaites milijonui gyventojų teko 353,45 atvejo.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta daugiau nei 237 tūkstančiai koronaviruso atvejų. Antrasis karantinas respublikoje galioja nuo lapkričio pradžios. Iki šiol apribojimai buvo pratęsti iki vasaros pradžios, nors valdžia padarė tam tikrų nuolaidų tiek gyventojams, tiek verslui.

Tegai:
Europa, Lietuva, COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prezidentas: užsikrėtimų koronavirusu rodiklis kelia susirūpinimą
Anykščių rajone nustatyta dar neidentifikuota koronaviruso mutacija
Čaplinskas įvardijo koronaviruso poveikį smegenims