Niurnbergo tribunolas

Žiniasklaida papasakojo, kaip JAV ir Vokietija priglaudė nacį Huberį

(atnaujinta 12:52 2021.04.12)
Aukšto rango nacį Franсą Jozefą Huberį, kuris buvo pagrindinis Holokausto vykdytojas, Amerika vadino "sąžiningu" ir "vertu pasitikėjimo"

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Nauji dokumentai, kuriuos gavo Vokietijos televizijos kompanija "ARD" ir kuriuos šią savaitę paskelbė laikraštis "New York Times", išsamiai apibūdino, kaip JAV ir Vokietija pridengė aukšto rango nacį Franсą Jozefą Huberį (Franz Josef Huber) nuo baudžiamosios atsakomybės. Remiantis dokumentais, Amerika jį vadino "sąžiningu" ir "vertu pasitikėjimo".

Huberis ėjo generalo pareigas nacių SS specialiojoje tarnyboje, kuri atsakinga už daugelį karo nusikaltimų, ir buvo pagrindinis Holokausto vykdytojas. Jis taip pat vadovavo vienam didžiausių gestapo skyrių — slaptajai policijai, kuri vykdė nusikaltimus tiek okupuotose šalyse, tiek pačioje Vokietijoje. Huberio vadovaujami žmonės glaudžiai bendradarbiavo su Holokausto organizatoriumi Adolfu Eichmanu (Adolf Eichman), ir Huberis yra asmeniškai atsakingas už tūkstančių žydų deportavimą į mirties stovyklas.

Apie Huberį žinoma, kad po karo JAV ir Vokietijos specialiosios tarnybos jį gynė, ir jis įsidarbino Vokietijos žvalgybos žinyboje. Nauji dokumentai rodo, kad Huberis buvo vertinamas kaip potencialus agentų iš socialistinio bloko verbuotojas.

"Nors jokiu būdu nepamirštame apie flirto su gestapo generolu pavojų, mes taip pat manome, remdamiesi dabar turima informacija, kad Huberį galima panaudoti mūsų organizacijoje", — rašoma anksčiau slaptame 1953 metų JAV CŽV memorandume.

Huberis dirbo Vokietijos žvalgyboje BND beveik 10 metų, jam netgi buvo sukurta priedangos istorija, kad nebūtų atskleisti jo ryšiai su specialiosiomis tarnybomis. Tik 1964 metais specialiosios tarnybos vadovai padarė išvadą, kad Huberio negalima laikyti darbe, nes tai kenkia tarnybos patikimumui visuomenėje.

Karo metais Huberis vadovavo Vienos ir jos apylinkių gestapui. Jo vadovaujama politinė policija ieškojo disidentų ir žydų, kuriuos vėliau deportavo į Dachau koncentracijos stovyklą. Huberio darbo metu buvo nužudyta 70 tūkstančių Austrijos žydų, jų turtą pagrobė naciai. Huberis, apklaustas Niurnbergo tribunole, kur jis buvo ne kaltinamasis, o liudytojas, teigė, kad iki 1944 m. pabaigos nieko nežinojo apie masinį žydų naikinimą. Yra įrodymų, kad viskas buvo priešingai — visų pirma yra Huberio nuotrauka su SS vadovu Heinrichu Himleriu (Heinrich Himmler) vizito į Mauthauzeno koncentracijos stovyklą, kur žuvo 90 tūkst. žmonių, metu.

Huberį 1945 metais sulaikė JAV kariai ir dvejus metus jis buvo laikomas areštinėje. Jokie dokumentai apie jo apklausas iki šiol nebuvo paviešinti. Tačiau yra žinoma, kad 1947 m. JAV tyrėjas rekomendavo jį kaip "sąžiningą, atsižvelgiantį į faktus, nešališką karininką", kuris tariamai atliko tik policijos užduotis. Tuo pat metu buvo teigiama, kad Huberis "nebuvo nacių ideologijos šalininkas" ir yra "visiškai vertas pasitikėjimo ir patikimas". Huberis buvo paleistas 1948 metais. 1955 metų gruodį jis buvo priimtas dirbti vokiečių žvalgyboje. Jis buvo atleistas iš darbo tik 1964 metais dėl pasitikėjimo krizės. Huberis mirė 1975 metais ir iki gyvenimo pabaigos gavo pensiją iš Vokietijos Federacinės Respublikos vyriausybės.

Tegai:
Holokaustas, naciai, Vokietija, JAV
Dar šia tema
Išslaptinti dokumentai rodo, kaip 1941 metais Vokietija slėpė planus pulti TSRS
Paskelbta Vakarų kontaktų su naciais 1945 metais šifruotė
Rusijos užsienio žvalgyba išslaptino 1941 metų Vokietijos žvalgybos ataskaitas
Ruzveltas norėjo "neutralizuoti" TSRS ir Angliją dėl JAV lyderiavimo
FSB parodė "Kijevo Niurnbergo" medžiagas
Nėštumas

Mokslininkai išsiaiškino, kuo pavojingas stresas nėštumo metu

(atnaujinta 17:55 2021.05.10)
Pažymima, kad mokslininkai ištyrė dvi pelių grupes — vienos patelės nėštumo metu patyrė stresą, kitos — ne

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Nėštumo metu patiriamas stresas gali ne tik sukelti vaikui astmą, bet ir perteikti ateinančioms kartoms, Argentinos mokslininkai dirba prie to galutinio įrodymo, pranešė Matansa universiteto mokslo populiarinimo agentūra CTyS-UNLaM, rašo RIA Novosti.

"Ilgą laiką buvo tiriamas streso motinai nėštumo metu poveikis jautrumui astmai... Mes tam pradėjome tyrimą su pelėmis, kad tai patvirtintume ir pamatytume poveikį", — agentūra cituoja Argentinos tyrimų tarybos mokslininką Ignacio Fenoi. 

Mokslininkai ištyrė dvi pelių grupes — vienos moterys nėštumo metu patyrė stresą, kitos — ne. "Mes nustatėme, kad patyrusių stresą patelių palikuonys padidino alerginės pneumonijos dažnį", — sakė Fenoi.

Antrasis mokslininkų uždavinys buvo nustatyti, ar tokia įtaka perduodama per kartą.

"Mes leidome palikuonims augti, netaikydami jiems jokių pokyčių, ir tada apvaisinome, kad patvirtintume, ar palikuonys turi padidėjusį polinkį į astmą. Patelės, net jei nėštumo metu nepatyrė streso, turės daugiau palikuonių sergančių astma", — sakė mokslininkas.

Mokslininkai dabar tęs savo trečiosios kartos tyrimą, kad nustatytų, kaip toli kartų kartos gali paveikti ir sukelti astmą. Jų nuomone, tai įmanoma.

Tegai:
liga, nėštumas
Koronavruso testas

PSO pranešė apie COVID-19 mirtingumą ir sergamumą

(atnaujinta 11:09 2021.05.11)
Pasak PSO vadovo, situacija išlieka pavojinga visame pasaulyje. Sergamumas ir mirtingumas nuo COVID-19 vis dar sparčiai auga Pietryčių Azijoje. Be to, kiekviename pasaulio regione yra šalių, kuriose infekcijos lygis vis dar didėja

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Sergamumo ir mirtingumo nuo COVID-19 lygis pasaulyje pasiekė plynaukštę, spaudos konferencijoje sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, praneša RIA Novosti.

"Sumažėjimas vyksta visuose regionuose, įskaitant Ameriką [Šiaurės ir Pietų — Sputnik] ir Europą. Tačiau tai yra nepriimtinai aukštas plynaukštės lygis, kai praėjusią savaitę (pasaulyje — Sputnik] buvo daugiau nei 5,4 milijono COVID-19 atvejų ir beveik 90 tūkstančių mirčių", — sakė jis.

Pasak PSO vadovo, situacija išlieka pavojinga visame pasaulyje. Sergamumas ir mirtingumas nuo COVID-19 vis dar sparčiai auga Pietryčių Azijoje. Be to, kiekviename pasaulio regione yra šalių, kuriose infekcijos lygis vis dar didėja.

PSO ypač atidžiai stebi situaciją Indijoje, kur buvo nustatytas B.1.617 štamas. Organizacijos ekspertai nusprendė, kad šis viruso variantas kelia susirūpinimą pasauliniu lygiu.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Vilnius

Registrų centras: balandį ir toliau augo NT sandorių skaičius

(atnaujinta 17:58 2021.05.11)
Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Praėjusį mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičius toliau augo, aktyvūs išliko butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų pirkėjai. Apie tai pranešė Registrų centro spaudos tarnyba.

Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 38 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį, kai įregistruota 34,8 tūkst. NT sandorių (2019 m. sausį-balandį 38,1 tūkst.). Vien tik per balandžio mėnesį įregistruota 14,7 tūkst. NT sandorių — beveik dukart daugiau nei praėjusių metų balandį (7,4 tūkst.) ir 11 proc. daugiau nei šių metų kovą (13,2 tūkst.).

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiemet visoje šalyje įregistruota 12,1 tūkst. butų pardavimų — 20 proc. daugiau nei 2020 metų sausio-balandžio mėnesiais, kai įregistruota 10,1 tūkst. (2019 m. sausį-balandį 11,1 tūkst.), o vien tik per balandį — 3,6 tūkst., arba 87 proc. daugiau nei praėjusių metų balandį (1,9 tūkst.) ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą (3,3 tūkst.).

Šiemet Vilniuje iš viso įregistruota 4,5 tūkst. butų sandorių, arba 16 proc. daugiau nei atitinkamą laikotarpį pernai (2019 m. sausį-balandį 3,7 tūkst.), Kaune — 1,7 tūkst., arba 13 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1,6 tūkst.), Klaipėdoje — beveik 1,1 tūkst., 46 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1 tūkst.).

Šiais metais Lietuvoje taip pat įregistruota maždaug 4,4 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų — 39,5 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį (2019 m. sausį-balandį 3,3 tūkst.). Tik per balandį pasikeitė 1,4 tūkst. gyvenamųjų namų savininkų, arba 91 proc. daugiau nei per 2020 metų balandį ir 14 proc. daugiau nei per šių metų kovą.

Visoje šalyje šiemet taip pat įregistruota 24,2 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų. Tai yra 46,5 proc. daugiau nei per pirmus keturis praeitų metų mėnesius (2019 m. sausį-balandį 17,9 tūkst.). Vien tik per balandį įregistruota 7,4 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba dukart daugiau nei 2020 metų balandžio mėnesį ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą.

Tegai:
nekilnojamas turtas, Registrų centras, Lietuva
Dar šia tema
Sausį įregistruota beveik 10 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių
Specialistai papsakojo, kiek verta investuoti į namų atnaujinimą
Registrų centras: NT sandorių skaičius išaugo penktadaliu