Tarptautinės karinės pratybos Saber Strike Latvijoje

"NATO rankų darbas": kas prasidėjo prie Rusijos sienų

(atnaujinta 17:43 2021.04.16)
Krymo sienų žvalgyba iš oro, NATO laivai Juodojoje jūroje, pasirengimas didelio masto pratyboms ir paslaptingi kroviniai, kuriuos JAV perkelia į Ukrainą — pastarosiomis dienomis Šiaurės Atlanto aljansas stipriai suaktyvėjo Rytų Europoje

Niekas neslepia, kad tai yra reakcija į Ukrainos kariuomenės padalinių ir įrangos perkėlimą prie kontaktinės linijos Donbase, taip pat į Rusijos kariuomenės judėjimą šalies viduje. RIA Novosti autorius Andrejus Kocas aiškinosi, kas vyksta.

Bepiločiai virš fronto

Prasidėjus eiliniam situacijos Donbase paaštrėjimui, NATO šalių aviacija čia pasirodo vis dažniau. Virš kontaktinės linijos beveik nuolat kaba žvalgybiniai dronai RQ-4 "Global Hawk", stebėdami Donecko ir Luhansko Liaudies Respublikų armijų pasirengimą gynybai. Be abejo, bepiločių orlaivių nufilmuota medžiaga iškart dedama ant Kijevo vadų stalų.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir pačios sustiprino oro žvalgybą — pastebėti Turkijoje įgyti smogiamieji dronai "Bayraktar" TB2. Jie nepuolė antžeminių taikinių: akivaizdu, kad nepilotuojamųjų skraidymo aparatų operatoriai kol kas tiria potencialų karinių operacijų teatrą. Ukrainos ginkluotosios pajėgos turi šešis tokio tipo dronus. Sutartį dėl papildomų nepilotuojamųjų skraidymo aparatų pirkimo, kaip praneša Ukrainos žiniasklaida, Kijevas pasirašė su Ankara per neseniai vykusį prezidento Vladimiro Zelenskio vizitą Turkijoje.

Be to, Vakarų aviacija beveik kasdien stebi Krymo pakrantę. Virš neutralių Juodosios jūros vandenų kursuoja britų ir amerikiečių radioelektroninės žvalgybos orlaiviai "Boeing RC135W" ir "Lockheed P-3Corion", taip pat priešpovandeniniai orlaiviai "P-8 Poseidon". Jų pagrindinė užduotis — sekti Juodosios jūros laivyno laivų veiksmus ir atverti pusiasalyje dislokuotos karinės grupės oro gynybos pozicijas.

Paslaptingi kroviniai

NATO stiprina ir karines jūrų pajėgas regione. Iki balandžio pabaigos du JAV karinio jūrų laivyno raketiniai eskadriniai minininkai turi įplaukti į Juodąją jūrą. Remiantis oficialia Pentagono versija, laivų perkėlimas turi "rutinišką charakterį". Tačiau Kremlius sureagavo griežtai. Nenuostabu — juk šiuose naikintuvuose yra daugiau nei penkiasdešimt sparnuotųjų raketų "Tomahawk".

"Kalbant apie JAV karinį aktyvumą, įskaitant laivų įplaukimą į Juodąją jūrą, tai vyksta reguliariai, — pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. — Dabar tai daroma ypač agresyviai, su agresyvia retorika, užduodami klausimai, o ką Rusijos Federacija daro pasienyje su Ukraina. Atsakymas labai paprastas: mes ten gyvename, tai yra mūsų šalis. O ką daro Jungtinės Valstijos laivai, kariai, kurie nuolat organizuoja kažkokius renginius pagal NATO liniją Ukrainoje, už tūkstančių kilometrų nuo savo teritorijos — šis klausimas kol kas lieka be atsakymo".

Aмериканский эсминец Дональд Кук
Amerikos raketinis eskadrinis minininkas "Donald Cook"

Be atsakymo ir dar vienas įdomus klausimas: kokį krovinį į Kijevą pristato JAV Karinių oro pajėgų karinės transporto aviacijos lėktuvai? Specialistai atkreipė dėmesį į interneto serviso "FlightRadar" rodmenis: amerikiečių C-17 ir C-130, išskridę iš JAV, Vokietijos ir Baltijos šalių, nusileidžia Boryspolio oro uoste, iškrauna krovinius ir grįžta atgal.

Karo eksperto Aleksejaus Leonkovo ​​teigimu, Vašingtonas perkelia į Ukrainą radioelektroninio karo kompleksus, o tai gali lemti greitą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimą. Jis kaip pavyzdį pateikė JAV ginkluotųjų pajėgų taktiką operacijoje "Audra dykumoje", kai pačiomis pirmosiomis konflikto dienomis amerikiečiai visiškai "apakino" Sadamo Huseino armiją. Šiai versijai pritaria neseniai paskelbtas Donecko Liaudies Respublikos vadovybės pareiškimas, kad Ukrainos saugumo pajėgos pradėjo slopinti ESBO misijos valdymo kanalus ir dronų GPS jutiklius, kad paslėptų plataus masto karinės technikos atvykimą į regioną. Tačiau Rusija taip pat neketina sėdėti sudėjusi rankas.

"Jei įvyks koks nors paaštrėjimas, mes, žinoma, padarysime viską, kad garantuotai užtikrintų savo ir savo piliečių saugumą, kad ir kur jie būtų, — pabrėžė užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. — Atsakomybė už tokio hipotetinio paaštrėjimo pasekmes visiškai priklausys Kijevui ir jo kuratoriams Vakaruose. Mes taip pat įspėjame JAV, kad joms geriau likti atokiau nuo Krymo, nuo mūsų Juodosios jūros pakrantės. Tai bus jų pačių labui".

Pasirengimas pratyboms

Dar viena padidėjusio Vakarų kariuomenės aktyvumo prie Rusijos sienų priežastis yra NATO pasirengimas didžiausioms karinėms pratyboms "Defender Europe 2021", kurios prasidės gegužės viduryje.

Remiantis pratybų legenda, NATO pajėgos turės šturmuoti Kaliningrado sritį, blokuoti vakarinius Rusijos regionus ir taip pat atremti "didžiulį rusų puolimą". Skirtingai nei ankstesniais metais, 2021 m. ypatingas dėmesys bus skiriamas ne Rytų, o Pietų Europai. Pratybos planuojamos Juodkalnijoje, Kosove ir Albanijoje. Bulgarijoje ir Rumunijoje vyks oro gynybos ir šaudymo "žemė–žemė" klasės raketomis pratybos. O Vengrija tarnaus kaip gilus užnugaris. Pratybose dalyvaus ir Ukrainos kariškiai.

Военнослужащие США на церемонии открытия совместных военных учений Украины и стран НАТО Rapid Trident-2020
© Sputnik / Стрингер
JAV kariai Ukrainos ir NATO bendrų karinių pratybų "Rapid Trident 2020" atidarymo ceremonijoje

Amerikiečiai perkels reikšmingas pajėgas į Europą, įskaitant 1-osios kavalerijos ir 82-osios oro desanto divizijos padalinius. Šimtai įvairios paskirties karinės technikos vienetų bus gabenami per Atlantą. Be to, iš Floridos valstijos bus pristatyta 53-ioji pėstininkų brigada. Neatmetama galimybė, kad po pratybų amerikiečiai vėl "pamirš" kai kuriuos ginklus Europoje, kaip tai nutiko ne kartą. Pasak ekspertų, tokiu būdu Pentagonas kiekvienais metais stiprina savo puolamąsias pajėgas regione.

Здание Европейского суда по правам человека, архивное фото
© Sputnik / Владимир Федоренко

Kaip rašoma oficialiame JAV sausumos pajėgų Europoje tinklalapyje paskelbtame pranešime spaudai, pratybomis "siekiama padidinti strateginį ir operatyvinį pasirengimą ir sąveiką tarp JAV, sąjungininkų ir NATO partnerių". Pabrėžiama, kad pratybos nekelia grėsmės trečiosioms šalims. Tačiau antirusiška "Defender Europe 2021" darbotvarkė yra aiški. Taigi, Ukrainos pirmininkas trišalėje kontaktinėje grupėje Aleksejus Arestovičius tiesiai pasakė: esmė yra ta, kad būtų treniruojamasi kariauti su Rusija teritorijoje nuo Baltijos iki Juodosios jūros.

Nenuostabu, kad reaguodamos į tai, Rusija ir Baltarusija rugsėjį surengs pratybas "Vakarai 2021". Kaip anksčiau pranešė Baltarusijos gynybos ministras Viktoras Chreninas, "bendros pratybos leis išbandyti naujus jungtinių atakos padalinių bendro veikimo metodus urbanizuotoje vietovėje", taip pat "įvertinti naujų ir modernizuotų ginklų ir technikos pavyzdžių efektyvumą".

Kol kas, pasak Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu, kovinio pasirengimo patikrinimo ribose prie vakarinių šalies sienų buvo perkeltos dvi armijos ir trys oro desanto padalinių vienetai.

Tegai:
karinės pratybos, Krymas, Rusija, NATO
Rusijos kariai, archyvinė nuotrauka

Federacijos Taryba pažadėjo "nedelsiant suduoti atkirtį" Europos puolimo atveju

(atnaujinta 20:40 2021.05.09)
Anksčiau Suomijos gynybos ministerijoje buvo paskelbta ataskaitą, kurioje skelbiama apie aukštą Rusijos pasirengimą naudoti ginkluotąsias pajėgas Europos regione

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinio komiteto narys Sergejus Cekovas pareiškė, kad Europa turėtų žinoti apie triuškinančią atkirtį, kurią Europa gaus, jei užpuls Rusiją.

Anksčiau Suomijos gynybos ministerijoje buvo paskelbta ataskaitą, kurioje skelbiama apie aukštą Rusijos pasirengimą naudoti ginkluotąsias pajėgas Europos regione. Be to dokumente buvo labai aukštai įvertintas Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų paruošimas.

"Europoje turėtų žinoti, kad atakos prieš Rusiją atveju, jie sulauks greitą ir triuškinančią atkirtį", — sakė RIA Novosti Cekovas.

Tarybos narys pabrėžė, kad Rusijos Federacija nesiruošia atakuoti, tačiau gali suduoti atkirtį.

"Pareiškimas apie aukštą mūsų ginkluotųjų pajėgų pasirengimo lygį yra objektyvus vertinimas", — pridūrė jis.

Pasisakymai apie "Rusijos grėsmę" periodiškai skamba iš Vakarų politikų. Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija niekada nepuls jokios NATO šalies. Pasak Rusijos Federacijos užsienio reikalų ministerijos vadovo Sergejaus Lavrovo, NATO puikiai žino, kad Maskva neturi planų pulti, bet tiesiog naudojasi prielaida, siekdamas dislokuoti daugiau įrangos ir batalionų šalia Rusijos sienų. Maskva ne kartą išreiškė susirūpinimą dėl Aljanso pajėgų padidėjimo Europoje.

Tegai:
Europa, Rusija
Pergalės paradas 2021, nuotrauka iš įvykio vietos

"Putinas įspėjo varžovus". užsienio žiniasklaida rašė apie Pergalės paradą

(atnaujinta 20:40 2021.05.09)
Savo sveikinimo kalboje Putinas daug dėmesio skyrė nacizmo idėjų atgimimo rizikai bei bandymams perrašyti karo istoriją

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakydamas kalbą Pergalės parado Maskvoje metu griežtai kalbėjo apie nacių idėjas, kurios, kaip su gailesčiu ir pažymėjo, šiuolaikiniame pasaulyje yra labai populiarios tarp kai kurių žmonių grupių.

Vakarų žiniasklaida suvokė Rusijos lyderio žodžius kaip užmaskuotą kreipimąsi į Jungtines Valstijas ir Europos Sąjungą. Rusijos norą apsaugoti savo interesus, atskiri žurnalistai vadino Maskvos "perspėjimu" varžovais.

"Įspėjo geopolitiniai konkurentai"

Visų pirma "El Periodico" parašė apie tariamai padidėjusias Rusijos militaristines nuotaikas.

"Vladimiras Putinas užmaskuotai apkaltino JAV ir ES bandymais perrašyti istoriją ir atgaivinti išimtinumo ideologiją. <...> Kremliaus lyderis įspėjo savo geopolitinius konkurentus apie Rusijos ketinimą tvirtai ginti savo nacionalinius interesus", — rašė žurnalistas.

Vladimiras Putinas tikrai kalbėjo apie nacių ideologijos atgimimą ir "nepribaigtų budelių sambūrių" bandymus perrašyti istoriją. Tačiau, nei Rusijos lyderis, nei jo atstovas Dmitrijai Peskov, neminėjo Jungtinių Valstijų ar bet kurią iš Europos Sąjungos šalių. Priešingai, Kremlius pritarė europiečių norui kovoti su neo-naciais, pavyzdžiui, Baltijos šalyse ar Ukrainoje.

"Maskvos ir Vakarų santykių paaštrėjimas"

"Reuters" agentūra taip pat skyrė daugiau dėmesio tarptautinei darbotvarkei nei šventinei Pergalės dienai. Paradą Maskvos žurnalistai pirmojoje pastraipoje vadina "šiurkščios karinės jėgos demonstravimas įtampos santykiuose su Vakarais augimo fone".

Putinas Pergalės parade, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Михаил Метцель

Be to, į publikaciją apie šventę pridėjo informacijos apie "diplomatinį ginčą" tarp Rusijos ir ES, taip pat priminė abipusį diplomatų išsiuntimą.

Tarptautinė agentūra "Associated Press" svarbiausiu Putino pareiškimu laiko pasisakymą apie nacizmo atgimimą, o "Presse de France" savo ruožtu, atkreipė dėmesį į Rusijos lyderio žodžius apie valstybės interesų apsaugą.

Publikacijoje "Presse de France" pacitavo Putino kalbos ištraukas ir pažymėjo Pergalės dienos svarbą rusams, su nuoroda į apklausas.

"Atėjo laikas išmokti pamokų"

Kinijos valstybinė agentūra "Xinhua" pavadino Pergalės paradą geru priminimu apie karo žiaurumus ir taikos vertę.

"Pergalės dienos šventė yra būtina ne tik dėl herojų šlovinimo ir didingos Pergalės minėjimo, <...>, bet ir dėl priminimo apie pokario pasaulinią tvarką, kurią reikia saugoti nuo karštų ir šaltų karų",  — sakoma agentūros komentaruose.

Žurnalistai taip pat buvo nusprendė, kad būtina priminti "istorijos pamokas", kurias visų pasaulio šalių gyventojai turėtų suvokti.

Per pagrindinį karinį paradą Maskvoje, 76-ųjų Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metinių proga, Raudonojoje aikštėje pasirodė 37 daliniai. Mechanizuotoje kolonoje buvo daugiau kaip 190 karinės technikos vienetų — tiek istorinių, tiek šiuolaikinių. Užbaigė Pergalės paradą 23 sraigtasparniai ir 53 lėktuvai.

Tegai:
Pergalės diena, ES, JAV, Rusija, Vladimiras Putinas
JAV kariai, archyvinė nuotrauka

JAV desantininkai gavo traumas pratybose Estijoje

(atnaujinta 10:39 2021.05.10)
Pažymėta, kad dauguma desantininkų pradėjo pratybas iškart po dešimties valandų skrydžio iš  karinės bazės "Fort Bragg" Šiaurės Karolinoje

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Dešimt JAV desantininkų pateko į ligoninę su nedideliais sužeidimais po nesėkmingo nusileidimo per pratybas "Swift Response" Estijoje, praneša RIA Novosti su nuoroda į "Postimees".

Šeštadienio naktį maždaug 600 JAV kariuomenės 82-osios oro desantininkų divizijos parašiutininkų nusileido Nurmsi aerodrome Järvos apskrityje. Taip pat buvo numesta įrangos ir sunkiosios technikos. Amerikos ambasados ​​Taline spaudos atašė Markas Nailoras patvirtino incidentą leidiniui. Pasak jo, tai yra įprasta oro operacijų dalis.

"Nė vienas iš sužeidimų nekelia pavojaus gyvybei, dauguma karių grįžo į tarnybas", - sakė jis "Postimees".

Estijos kariškiai pažymi, kad dauguma desantininkų pradėjo pratybas iškart po dešimties valandų skrydžio iš  karinės bazės "Fort Bragg" Šiaurės Karolinoje. Nusileidimą stebėjo į Nurmsi atvykusi Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid.

"Swift Response" pratybos Estijoje prasidėjo gegužės 5 dieną ir truks dešimt dienų. Pratybose dalyvaus apie 2500 tūkstančių Estijos, JAV ir Didžiosios Britanijos gynybos pajėgų karių.  Manevruose taip pat dalyvauja daugiau nei 20 orlaivių ir 25 sraigtasparniai.

Pratybos yra "Defender Europe" - didžiausio JAV manevro Europoje per 25 metus dalis. Pratybų geografija apima 16 Europos šalių, jose dalyvauja 28 tūkst. karių.

Tegai:
Estija, JAV
Dar šia tema
"Trūksta PKM": JAV kariuomenė susiduria su nauja problema
Amerikos istorikas išvardijo penkis mitus apie Antrąjį pasaulinį karą
"Global Times": JAV konflikte su Rusija ir Kinija laukia "absoliutus košmaras"
"Putinas įspėjo varžovus". Ką užsienio žiniasklaida rašė apie Pergalės paradą