Geriamass vanduo

Mokslininkai pasakojo, kaip pušies šaka išvalo vandenį nuo 99 procentų bakterijų

(atnaujinta 14:12 2021.04.19)
Geriamojo vandens trūkumas — viena iš pasaulinių problemų, kuri ypač aktuali besivystančiose šalyse dėl reikiamos infrastruktūros trūkumo

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. Masačusetso technologijos instituto (JAV) mokslininkams pavyko pagaminti efektyvų vandens filtrą iš paprastos medienos. Gamybos technika buvo paskelbta žurnale "Nature Communications". Plėtros reikšmingumą RIA Novosti paaiškino Marija Tabakova, Eurazijos miškų dinamikos kompleksinių tyrimų laboratorijos, Sibiro federalinio universiteto (SFU) mokslinių tyrimų skyriaus jaunesnioji tyrėja.

Geriamojo vandens trūkumas — viena iš pasaulinių problemų, kuri ypač aktuali besivystančiose šalyse dėl reikiamos infrastruktūros trūkumo. JT duomenimis, kasmet nuo ligų, kurias sukelia saugaus geriamojo vandens trūkumas, miršta 2,2 mln. žmonių.

Šiandien pasaulinėje rinkoje yra daug vandens valymo technologijų, kurių, pasak Sibiro federalinio universiteto mokslininkų, daugelis turi pastebimų trūkumų. Chloro pagrindu veikiančios sistemos veikia gerai dideliu mastu, tačiau yra brangios. Verdant vandenį, kad būtų pašalintos priemaišos, reikia daug degalų. Membraniniai filtrai yra brangūs, jiems reikalingas siurblys ir jie gali lengvai užsikimšti.

Žurnale "Nature Communications" paskelbtame straipsnyje JAV tyrėjai parodė, kad nedidelis ksilemo gabalas — jauna mediena, gulinti tiesiai po žieve, gali filtruoti daugiau nei 99 procentus bakterijų iš vandens.

"Tarp vandens teršalų labiausiai žūva biologinė kilmė — patogeninės bakterijos, virusai, pirmuonys ir parazitai. Ksilemo filtras efektyviai pašalina biologinius teršalus, taip pat nuosėdas, tokias kaip molis. Tuo pačiu metu vanduo tampa skaidresnis", — sakė Tabakova.

Išradimo autoriai mano, kad žydinčių medžių, tokių kaip pušis ir ginkmedis, ksilemas yra nebrangi ir efektyvi medžiaga vandeniui filtruoti, ypač kaimo vietovėse.

Filtruojančios ksilemo kasetės gaminamos keliais etapais: šakos ar kamienai nuvalomi nuo žievės, supjaustomi iki reikiamo dydžio, po to termiškai apdorojami, apdorojami etanoliu ir džiovinami.

"Perdirbimas neleidžia sunaikinti tracheidų sienelių, kuriomis juda skystis. Labiausiai tikėtina, kad tai bus gamybinis produktas, o ne naminis, tačiau už labai prieinamą kainą", — paaiškino Tabakova.

Mokslininkai pastebėjo, kad plikasėkliai — tokie kaip pušis, kedras ir eglė — geriau gamina filtrus nei žydintys augalai. Kiekvienam regionui tyrimo autoriai siūlo naudoti skirtingus spygliuočių tipus. Pavyzdžiui, Rusijai bus optimalios tokios rūšys kaip paprastoji pušis, juodoji pušis, paprastoji eglė, Daurijos maumedis, Sachalino eglė.

Sukurtas prototipas filtruoja vandenį vieno litro per valandą greičiu. Technologijos autoriai filtrus siūlo keisti kasdien arba kas savaitę, atsižvelgiant į ūkio poreikius.

Tegai:
bakterijos, mokslininkai, vanduo
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas
 Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Bild": derybos dėl "Sputnik V" vakcinos tiekimo Vokietijai yra aklavietėje

(atnaujinta 18:32 2021.05.09)
Rusija negalės tiekti savo "Sputnik V" vakcinos Vokietijai 2021 metų birželio – liepos mėnesiais, o po šio laikotarpio jos poreikis išnyks dėl to, kad išsiplės kitų vakcinų tiekimas

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusija negalės pristatyti vakcinos "Sputnik V" iki rugpjūčio mėnesio dėl vėluojančios gamybos ir susitarimo su Indija, derybos dėl tiekimo pateko į aklavietę, praneša leidinys "Bild" su nuoroda į darbo grupę prie Vokietijos ekonomikos ministerijos.

Pasak laikraščio šaltinio, derybos yra "tikrai mirusios", nes po vasaros planuojama, kad Vokietija gaus pakankamai kitų koronaviruso vakcinų iš kitų gamintojų.

Europos vaistų agentūra (EVA) taip pat dar neatliko rusiško vaisto sertifikavimo, ES reikalavimai pasirodė "didesni, nei tikėtasi Maskvoje", rašo bulvarinis leidinys.

Anksčiau kelios Vokietijos federalinės žemės paskelbė ketinančios vienašališkai įsigyti "Sputnik V: vakciną, o Bavarijoje valdžia pasirašė ketinimų susitarimą.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau patvirtinta 64 šalyse, kuriose iš viso gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, vakcinos veiksmingumas yra 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%) nurodyti dyžuomenys, anksčiau pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RTIF) ir Gamalėjaus tyrimų centras.

Tegai:
COVID-19, Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Pasauliniame vakcinų kongrese išrinkta geriausia vakcina nuo COVID-19
Putinas palygino rusiškas COVID-19 vakcinas su Kalašnikovo automatu
Nausėda papasakojo, kokios vakcinos turėtų būti ES "žaliajame pase"