Apelsinai

Mitybos specialistė papasakojo, kaip tinkamai valgyti apelsinus

(atnaujinta 22:03 2021.04.26)
Įprasta atvežti apelsinų į ligoninę sveikstantiems pacientams, nes šie vaisiai turi daug naudingų savybių. Pirmiausia jie turi daug vitamino C

VILNIUS, balandžio 25 — Sputnik. Apelsinai yra naudingi imunitetui, padeda atgauti jėgas po virusinių ligų ir pagerina kraujagyslių būklę. Kaip valgyti apelsinus, kad jie neprarastų vertingų savybių, Sputnik radijui pasakojo mitybos specialistė Olga Perevalova, praneša RIA Novosti.

Įprasta atvežti apelsinų į ligoninę sveikstantiems pacientams, nes šie vaisiai turi daug naudingų savybių. Pirmiausia jie turi daug vitamino C, pažymėjo dietologė.

"Vitamino C paros dozė yra 60 mg. Gerame šviežiame apelsine dienos dozės gali būti dvi, ir vidutiniškai sveikam žmogui to visiškai pakanka. Vitamino C kiekis gali būti padidintas iki 500, 1000 miligramų ir net daugiau, nors tai reikalauja indikacijų", — patikslino Olga Perevalova.

Anot jos, apelsinuose taip pat yra daug B grupės vitaminų, kurie ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir teigiamai veikia kraujagyslių darbą. O žievėje taip pat yra karotinoidų, augalinės formos vitamino A, kuris vadinamas grožio vitaminu — tai daro įtaką odos būklei ir net regai, pridūrė dietologė.

Ji papasakojo, kaip tinkamai vartoti apelsinus, kad gautumėte maksimalią naudą. Citrusiniai vaisiai išlaiko daugiausia vitaminų, jei jie valgomi pilni, o ne supjaustyti gabalėliais ar iš jų išspaudus sulčių.

"Jei iš vaisių spaudžiate sultis, vienoje stiklinėje jums reikia 4–5 vidutinių apelsinų, šiose sultyse bus didžiulis kiekis fruktozės, o tai yra cukrus, didžiulė apkrova kasai. Pjaustymas yra vitamino C sąlytis su geležimi, su peiliu, vitaminas C oksiduojasi, o mes jo netenkame. Todėl optimaliausia reikia paimti šviežius vaisius, juos nuplauti ir suvalgyti visus, kartu su pertvaromis", — sakė ji.

Tegai:
sveikata, medicina, apelsinai
Temos:
Medicina ir sveikata (433)
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas
 Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Bild": derybos dėl "Sputnik V" vakcinos tiekimo Vokietijai yra aklavietėje

(atnaujinta 18:32 2021.05.09)
Rusija negalės tiekti savo "Sputnik V" vakcinos Vokietijai 2021 metų birželio – liepos mėnesiais, o po šio laikotarpio jos poreikis išnyks dėl to, kad išsiplės kitų vakcinų tiekimas

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusija negalės pristatyti vakcinos "Sputnik V" iki rugpjūčio mėnesio dėl vėluojančios gamybos ir susitarimo su Indija, derybos dėl tiekimo pateko į aklavietę, praneša leidinys "Bild" su nuoroda į darbo grupę prie Vokietijos ekonomikos ministerijos.

Pasak laikraščio šaltinio, derybos yra "tikrai mirusios", nes po vasaros planuojama, kad Vokietija gaus pakankamai kitų koronaviruso vakcinų iš kitų gamintojų.

Europos vaistų agentūra (EVA) taip pat dar neatliko rusiško vaisto sertifikavimo, ES reikalavimai pasirodė "didesni, nei tikėtasi Maskvoje", rašo bulvarinis leidinys.

Anksčiau kelios Vokietijos federalinės žemės paskelbė ketinančios vienašališkai įsigyti "Sputnik V: vakciną, o Bavarijoje valdžia pasirašė ketinimų susitarimą.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau patvirtinta 64 šalyse, kuriose iš viso gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, vakcinos veiksmingumas yra 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%) nurodyti dyžuomenys, anksčiau pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RTIF) ir Gamalėjaus tyrimų centras.

Tegai:
COVID-19, Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Pasauliniame vakcinų kongrese išrinkta geriausia vakcina nuo COVID-19
Putinas palygino rusiškas COVID-19 vakcinas su Kalašnikovo automatu
Nausėda papasakojo, kokios vakcinos turėtų būti ES "žaliajame pase"