Vakcinacija

EK vadovė papasakojo turistams, su kokiais skiepais nuo COVID-19 bus įleidžiami į ES

(atnaujinta 22:39 2021.04.26)
Leidinyje pažymima, kad atskiros ES valstybės vis tiek gali pasilikti teisę įvesti griežtesnius apribojimus

VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Turistai, kurie pasiskiepijo nuo koronaviruso Europos vaistų agentūros (EVA) patvirtintomis vakcinomis, galės patekti į Europos Sąjungą, sakė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

"Aišku viena: visos 27 ES valstybės besąlygiškai priims visus, pasiskiepijusius EVA patvirtintais preparatais", — pareiškė interviu "New York Times" von der Leyen.

EK vadovė nepranešė, kada tiksliai gali būti atnaujintos kelionės, ir kitų detalių.

Leidinyje pažymima, kad atskiros ES valstybės vis tiek gali pasilikti teisę įvesti griežtesnius apribojimus. Visų pirma, kai kurios šalys gali neleisti ES nepriklausančių valstybių piliečiams lankytis ES arba įvesti karantiną net žmonėms, turintiems vakcinacijos sertifikatus.

Iki šiol ES rinkoje buvo patvirtintos keturios vakcinos nuo koronaviruso: "Pfizer ir BioNTech" (iki 600 mln. dozių pirkimas), "Moderna" (dvi sutartys iki 460 mln. dozių), "AstraZeneca" (iki 400 mln. dozių) ir "Johnson&Johnson" (400 mln. dozių pirkimas su galimybe papildomai įsigyti dar 200 mln.).

Rusijos vakcina nuo koronaviruso "Sputnik V" nuo kovo 4 dienos palaipsniui pereina procedūras EVA, kuri tvirtina vakcinas naudojimui Europos rinkoje. Anksčiau EVA išreiškė viltį, kad "Sputnik V" įvertinimas bus atliktas greičiau, tačiau nėra vakcinos patvirtinimo datos. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Rusijos vakcinos patvirtinimo, jei nebus jokių sunkumų, reikėtų tikėtis gegužę.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Ursula von der Leyen, ES, Europos Komisija (EK)
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1945)
Dar šia tema
Pirmadienį pasikeis izoliacijos išimčių pritaikymo tvarka iš užsienio atvykusiems asmenims
Vilnius kviečia registruotis skiepui "Litexpo": pirmenybė senjorams ir švietimo sričiai
Kaltas ne tik karantinas: pernai įvaikinimo atvejų Lietuvoje sumažėjo perpus
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas
 Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Bild": derybos dėl "Sputnik V" vakcinos tiekimo Vokietijai yra aklavietėje

(atnaujinta 18:32 2021.05.09)
Rusija negalės tiekti savo "Sputnik V" vakcinos Vokietijai 2021 metų birželio – liepos mėnesiais, o po šio laikotarpio jos poreikis išnyks dėl to, kad išsiplės kitų vakcinų tiekimas

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusija negalės pristatyti vakcinos "Sputnik V" iki rugpjūčio mėnesio dėl vėluojančios gamybos ir susitarimo su Indija, derybos dėl tiekimo pateko į aklavietę, praneša leidinys "Bild" su nuoroda į darbo grupę prie Vokietijos ekonomikos ministerijos.

Pasak laikraščio šaltinio, derybos yra "tikrai mirusios", nes po vasaros planuojama, kad Vokietija gaus pakankamai kitų koronaviruso vakcinų iš kitų gamintojų.

Europos vaistų agentūra (EVA) taip pat dar neatliko rusiško vaisto sertifikavimo, ES reikalavimai pasirodė "didesni, nei tikėtasi Maskvoje", rašo bulvarinis leidinys.

Anksčiau kelios Vokietijos federalinės žemės paskelbė ketinančios vienašališkai įsigyti "Sputnik V: vakciną, o Bavarijoje valdžia pasirašė ketinimų susitarimą.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau patvirtinta 64 šalyse, kuriose iš viso gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, vakcinos veiksmingumas yra 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%) nurodyti dyžuomenys, anksčiau pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RTIF) ir Gamalėjaus tyrimų centras.

Tegai:
COVID-19, Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Pasauliniame vakcinų kongrese išrinkta geriausia vakcina nuo COVID-19
Putinas palygino rusiškas COVID-19 vakcinas su Kalašnikovo automatu
Nausėda papasakojo, kokios vakcinos turėtų būti ES "žaliajame pase"