Sala

Itališkas "Robinzonas Kruzas" bus iškeldintas salos, kurioje gyveno 30 metų

(atnaujinta 18:20 2021.05.01)
Italas, kuriam dabar 82 metai, persikėlė į negyvenamąją salą prie Sardinijos krantų 1989 metais, pavargęs nuo politikos ir vartotojiškos visuomenės

VILNIUS, gegužės 1 — Sputnik. Devintojo dešimtmečio pabaigoje apsigyvenęs negyvenamoje saloje prie Sardinijos krantų buvęs kūno kultūros mokytojas Mauro Morandis papasakojo RIA Novosti, kad yra priverstas palikti šią teritoriją vietinio nacionalinio parko sprendimu.

Morandis persikėlė į salą 1989 metais ir įsikūrė Antrojo pasaulinio karo laikų pastate, kuris tada buvo radijo stotis. Vėlesniais metais Budelio sala tarp turistų išgarsėjo dėl rausvo smėlio paplūdimyje, o atsiskyrėlis tapo nuošalaus kampelio šeimininku.

Dabar nutraukti 82 metų Morandžio rezidenciją saloje gali La Madalenos salyno nacionalinio parko, kuriam priklauso Budelis, vadovybė. Ji pranešė Morandžiui, kad ketina perstatyti jo būstą, dėl to jis neturėtų likti saugomoje teritorijoje.

"Bet aš jau seniai kalbėjau su parko direktoriumi. Žinau, kad jis persirgo koronavirusu ir dėl to du mėnesius nebuvo darbe. Dabar laukiu žinių iš jo, kai prasidės statybos. Nenorėčiau išvykti, bet man pasakė, kad negaliu likti, kai jie pradės remontą", — agentūrai pasakė vyras.

Narikalos tvirtovės kompleksas Tbilisyje
© Sputnik / Алекандр Имедиашвили

Anot jo, jis nepraranda vilties dėl galimybės po šių darbų grįžti į salą, kad ir ateityje išliktų jos globėju. Pragyventi, pažymėjo jis, jam pakanka mokytojo pensijos.

Sužinoję apie naują viją Morandžio istorijoje, vietiniai žurnalistai prakalbino jį apie dar vieną priežastį palikti salą — jis neva pamilo vieną moterį iš Kampanijos pietinio regiono. Pokalbyje su agentūros korespondentu atsiskyrėlis apie tai kalba kukliai. "Nenorėčiau, kad apie tai būtų kalbama. Ši moteris atsargi, bet taip, tokia istorija yra", — pasakė jis.

Morandis pridūrė, kad pati parko vadovybė dar nežino, kada prasidės pertvarka. Nepaisant to, jis pradėjo ieškoti nuomojamo būsto — "mažo buto" — centrinėje La Madalenos saloje, to paties pavadinimo mieste.

Savo istoriją jis pasakoja taip: anksčiau Budelis priklausė Italijos ir Šveicarijos nekilnojamojo turto kompanijai, kuri įdarbino jį salos prižiūrėtoju. Įmonės savininkas bankrutavo, o sala pateko į aukcioną, kur ją įsigijo Italijos valstybė. Po to Budelis pateko į vietinio parko jurisdikciją, kas ir tapo visų Morandžio problemų šaltiniu.

Kitas aplinkybes jau ne kartą pasakojo vietos žiniasklaida: pasak Morandžio, jis atrado salą po savo katamarano katastrofos. Pavargęs nuo politikos ir vartotojiškos visuomenės jis nusprendė persikelti į negyvenamą salą Polinezijoje, tačiau nuplaukė iki Sardinijos krantų. Paskutinis bandymas iškeldinti atsiskyrėlį įvyko 2018 m. Tada jam apginti buvo parengta peticija su 20 tūkstančių parašų.

"Nėra taip, kad turėčiau daug dalykų. Kai kuriuos paliksiu čia, kitką įsigysiu naujoje vietoje. Jei kas, pakviesiu draugus, — RIA Novosti pasakė italas. — Galėčiau likti čia, nes aš ne tik išvarau nekviestus turistus iš salos, bet ir pasakoju kitiems apie jos grožį. Žmonija griauna pasaulį, bet aš žmonėms perduodu mintį, kad jei gamta išnyks, mes taip pat išnyksime".

Tegai:
sala, Italija
Parduotuvė

Europoje pripažintas pavojingu populiarus maisto dažiklis

(atnaujinta 10:17 2021.05.09)
Šis maisto dažiklis yra titano dioksidas, jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos maisto saugos agentūra (EFSA) nebelaiko paplitusio dirbtinio dažiklio E-171 saugiu maisto priedu. Api tai teigiama agentūros pranešime spaudai.

E-171 yra titano dioksidas. Jis suteikia produktams patrauklią išvaizdą ir prailgina galiojimo laiką. Be to, titano dioksidas naudojamas lakų ir dažų, keramikos, stiklo, gumos, popieriaus ir plastiko, kosmetikos, vaistų ir higienos produktų gamybai.

"Atsižvelgusi į visus turimus mokslinius tyrimus ir duomenis, ekspertų grupė padarė išvadą, kad titano dioksidas nebegali būti laikomas saugiu kaip maisto papildas. Svarbiausiu veiksniu šiose išvadose tapo tai, kad mes negalėjome atmesti būgštavimus apie genotoksiškumą (medžiagos gebėjimą pažeisti DNR — Sputnik) po titano dioksido dalelių suvartojimo. Praryjant titano dioksido dalelių įsavinimas yra mažas, tačiau jis gali kauptis organizme", — pasakė pagrindinis ekspertas Madžedas Junesas.

EFSA taip pat pažymėjo, kad nebegali nustatyti leistinos E-171 dienos normos.

Anksčiau Prancūzijoje buvo uždrausta parduoti produktus su titano dioksidu. Europos Komisija ir valstybės narės ketina peržiūrėti EMST išvadas ir priimti sprendimą dėl rekomendacijų vartotojams ir taisyklių.

Tegai:
sveikata, Europa, maistas
 Sputnik V, archyvinė nuotrauka

"Bild": derybos dėl "Sputnik V" vakcinos tiekimo Vokietijai yra aklavietėje

(atnaujinta 18:32 2021.05.09)
Rusija negalės tiekti savo "Sputnik V" vakcinos Vokietijai 2021 metų birželio – liepos mėnesiais, o po šio laikotarpio jos poreikis išnyks dėl to, kad išsiplės kitų vakcinų tiekimas

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusija negalės pristatyti vakcinos "Sputnik V" iki rugpjūčio mėnesio dėl vėluojančios gamybos ir susitarimo su Indija, derybos dėl tiekimo pateko į aklavietę, praneša leidinys "Bild" su nuoroda į darbo grupę prie Vokietijos ekonomikos ministerijos.

Pasak laikraščio šaltinio, derybos yra "tikrai mirusios", nes po vasaros planuojama, kad Vokietija gaus pakankamai kitų koronaviruso vakcinų iš kitų gamintojų.

Europos vaistų agentūra (EVA) taip pat dar neatliko rusiško vaisto sertifikavimo, ES reikalavimai pasirodė "didesni, nei tikėtasi Maskvoje", rašo bulvarinis leidinys.

Anksčiau kelios Vokietijos federalinės žemės paskelbė ketinančios vienašališkai įsigyti "Sputnik V: vakciną, o Bavarijoje valdžia pasirašė ketinimų susitarimą.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo koronaviruso jau patvirtinta 64 šalyse, kuriose iš viso gyvena daugiau kaip 3,2 milijardo žmonių. "Sputnik V" užima antrą vietą pasaulyje pagal vyriausybės reguliavimo institucijų gautų patvirtinimų skaičių. Remiantis 3,8 milijono paskiepytų rusų duomenų analize, vakcinos veiksmingumas yra 97,6%, o tai yra daugiau nei anksčiau medicinos žurnalo "The Lancet" (91,6%) nurodyti dyžuomenys, anksčiau pranešė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RTIF) ir Gamalėjaus tyrimų centras.

Tegai:
COVID-19, Sputnik V, vakcinacija, vakcina, Rusija, Vokietija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Pasauliniame vakcinų kongrese išrinkta geriausia vakcina nuo COVID-19
Putinas palygino rusiškas COVID-19 vakcinas su Kalašnikovo automatu
Nausėda papasakojo, kokios vakcinos turėtų būti ES "žaliajame pase"